ONLINE MAGAZIN

Tieto fakty by vás v Rusku nemali prekvapiť…

Rusko je podľa mnohých ľudí krajinou extrémov. Často sa hovorí, že v Rusku je možné čokoľvek. A niektoré zaujímavosti, ktoré sme pre vás pripravili to dokazujú.

77 % rozlohy Ruska tvorí Sibír. To je viac ako 13 miliónov štvorcových kilometrov.

V Rusku žije nevyvážený počet mužov a žien. Na každých 100 žien tu žije iba 86,8 mužov. Dôvodov, prečo to tak je, môže byť niekoľko. Špekuluje sa o tom, že nízky počet mužov je spôsobený tým, že mnoho z nich zomrelo v druhej svetovej vojne, ďalším dôvodom potom môže byť alkoholizmus.
Podľa zistení Rospotrebnadzoru je ročne 30 % smrťou ruských mužov a 15 % smrťou ruských žien spôsobených v dôsledku konzumácie alkoholu. Možno i preto sú ženy v Rusku viac odhodlané získavať si svojich budúcich manželov a svadobne obrúčky sami kupovať, za vlastne – jednoducho konkurencia je silná a vydajachtivých žien je veľa,.

V Rusku sa nachádza dedina Ojmjakon, čo je najchladnejšie obývané miesto na svete. Najnižšia zaznamenaná teplota v tejto dedinke je -71,2 °C (1926).

Rusko sa v medzinárodných rebríčkoch pravidelne umiestňuje na prvých miestach v konzumácii alkoholu a fajčenia. Podľa World Health Organization sú Rusi štvrtými najväčšími konzumentmi alkoholu na svete a piatymi najväčšími fajčiarmi na svete (v prepočte na jedného obyvateľa).

Najpoužívanejší vyhľadávač nie je v Rusku Google, ale Yandex. Rovnako tak tu nie je najpoužívanejšou sociálnou sieťou Facebook, ale VK – ruská obdoba facebooku.

Mesto Dzeržinsk nachádzajúce sa v západnej časti Ruska je jedným z najznečistenejších miest na svete. Muži sa tu podľa Blacksmith Institu priemerne dožívajú 42 rokov a ženy 47 rokov (2007).

Mesto Norilsk nachádzajúce sa na Sibíri je taktiež jedným z najznečistenejších miest na svete. Ťaží sa tu množstvo kovov, kvôli ktorému v okolí mesta vymreli lesné porasty o ploche 5000 km². Okrem toho majú cudzinci do Norilsku vstup zakázaný.
Ruštinu ovládajú de facto všetci obyvatelia Ruska, okrem toho sa však v Rusku hovorí ďalšími zhruba 30 jazykmi, napríklad tatárčinou alebo čečenštinou.

Ruská kultúra nie je spojená iba s konzumáciou vodky, ale aj s konzumáciou čaju. Čaj tu ponúka skvelý spôsob, ako sa zahriať pri chladných teplotách. Dokonca sa v Rusku rozšírilo príslovie: „Tam, kde majú dobrý čaj, sa pije menej vodky.“

V súčasnej dobe schvaľuje aktivity Vladimíra Putina viac ako 80 % Rusov. 52 % Rusov má potom negatívny prístup k USA a 46 % negatívny prístup k EÚ.ň

Zdroj: https://cultures.cz/
Viac informácií nájdete tu: https://cultures.cz/10-faktu-o-rusku-ktere-vas-prekvapi/

Foto: Flickr

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej