ONLINE MAGAZIN

Tieto fakty by vás v Rusku nemali prekvapiť…

Rusko je podľa mnohých ľudí krajinou extrémov. Často sa hovorí, že v Rusku je možné čokoľvek. A niektoré zaujímavosti, ktoré sme pre vás pripravili to dokazujú.

77 % rozlohy Ruska tvorí Sibír. To je viac ako 13 miliónov štvorcových kilometrov.

V Rusku žije nevyvážený počet mužov a žien. Na každých 100 žien tu žije iba 86,8 mužov. Dôvodov, prečo to tak je, môže byť niekoľko. Špekuluje sa o tom, že nízky počet mužov je spôsobený tým, že mnoho z nich zomrelo v druhej svetovej vojne, ďalším dôvodom potom môže byť alkoholizmus.
Podľa zistení Rospotrebnadzoru je ročne 30 % smrťou ruských mužov a 15 % smrťou ruských žien spôsobených v dôsledku konzumácie alkoholu. Možno i preto sú ženy v Rusku viac odhodlané získavať si svojich budúcich manželov a svadobne obrúčky sami kupovať, za vlastne – jednoducho konkurencia je silná a vydajachtivých žien je veľa,.

V Rusku sa nachádza dedina Ojmjakon, čo je najchladnejšie obývané miesto na svete. Najnižšia zaznamenaná teplota v tejto dedinke je -71,2 °C (1926).

Rusko sa v medzinárodných rebríčkoch pravidelne umiestňuje na prvých miestach v konzumácii alkoholu a fajčenia. Podľa World Health Organization sú Rusi štvrtými najväčšími konzumentmi alkoholu na svete a piatymi najväčšími fajčiarmi na svete (v prepočte na jedného obyvateľa).

Najpoužívanejší vyhľadávač nie je v Rusku Google, ale Yandex. Rovnako tak tu nie je najpoužívanejšou sociálnou sieťou Facebook, ale VK – ruská obdoba facebooku.

Mesto Dzeržinsk nachádzajúce sa v západnej časti Ruska je jedným z najznečistenejších miest na svete. Muži sa tu podľa Blacksmith Institu priemerne dožívajú 42 rokov a ženy 47 rokov (2007).

Mesto Norilsk nachádzajúce sa na Sibíri je taktiež jedným z najznečistenejších miest na svete. Ťaží sa tu množstvo kovov, kvôli ktorému v okolí mesta vymreli lesné porasty o ploche 5000 km². Okrem toho majú cudzinci do Norilsku vstup zakázaný.
Ruštinu ovládajú de facto všetci obyvatelia Ruska, okrem toho sa však v Rusku hovorí ďalšími zhruba 30 jazykmi, napríklad tatárčinou alebo čečenštinou.

Ruská kultúra nie je spojená iba s konzumáciou vodky, ale aj s konzumáciou čaju. Čaj tu ponúka skvelý spôsob, ako sa zahriať pri chladných teplotách. Dokonca sa v Rusku rozšírilo príslovie: „Tam, kde majú dobrý čaj, sa pije menej vodky.“

V súčasnej dobe schvaľuje aktivity Vladimíra Putina viac ako 80 % Rusov. 52 % Rusov má potom negatívny prístup k USA a 46 % negatívny prístup k EÚ.ň

Zdroj: https://cultures.cz/
Viac informácií nájdete tu: https://cultures.cz/10-faktu-o-rusku-ktere-vas-prekvapi/

Foto: Flickr

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Tlačová správa

V Brezne otvorili novú vláčikovú expozíciu s názvom „Malá stanička s vlakovou históriou“

Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou. Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Lines Náš tip Novinky Radíme Vám

Z Hlavnej stanice priamo na letisko Schwechat so Slovak Lines

Odteraz sa dostanete na medzinárodné letisko Schwechat ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Slovak Lines rozširuje svoju vlajkovú autobusovú linku na Schwechat o novú nástupnú zastávku priamo pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave s medzizastávkou na Einsteinovej ulici.

Čítať ďalej
Film Lifestyle Náš tip Osobnosti Lines

Kam sa podeli milióny Grace Kelly?

Grace Kelly svoju kariéru začala ako obyčajná, ale neobyčajne krásna žena, ktorá sa stala oceňovanou  hollywoodskou herečkou a módnou ikonou. Jej kariéra ale skončila rovnako rýchlo, ako sa začala. Navyše je jej rozprávkové dedičstvo je zahalené rúškom tajomstva. V polovici 50. rokov bola Grace hviezdou na najvyšších priečkach. Snažili sa ju do filmov získať najznámejší […]

Čítať ďalej