ONLINE MAGAZIN

Stavať máje budú v trnavskom Kamennom mlyne aj v okolitých obciach

Akcie bohaté na spev a hudbu, pri príležitosti stavania májov, sa budú konať v utorok 30. apríla v Kamennom mlyne v Trnave, ako aj v neďalekých obciach Dolná Krupá, Suchá nad Parnou, Biely Kostol, Bohdanovce nad Trnavou a Ružindol.

 

O pripomenutie tradícií sa v Trnave postará univerzitný folklórny súbor Trnafčan, ktorý pripravuje druhý ročník podujatia Tý Trnafské Máje. Mladí folkloristi odštartujú zdobenie mája v trnavskom golfovom areáli v Kamennom mlyne v utorok 30. apríla o 16.00 h.

 „Stavanie májov je v spoločnosti vnímané ako jedinečný symbol lásky. Chlapci ich zvykli postaviť pred domom svojej vyvolenej. Veľmi sa teším, že tieto zvyky v Regióne Trnava uchovávajú ako jeho obyvatelia, tak aj naše folklórne súbory,“ hovorí Alexander Prostinák, riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

Návštevníci sa môžu tešiť na pestrý kultúrny program, ktorý obohatia vystúpenia folklórnych súborov a talentovaných detí z tanečného a pohybového centra Rusalka. Pre najmenších budú pripravené detské hry, tvorivé dielničky, tanečná škola a večerná ľudová zábava.

„Po vlaňajšom úspešnom premiérovom ročníku sme tu opäť so stavaním mája. Takúto tradíciu je potreba udržiavať. Tento rok nám to pekne vyšlo na utorok, tak aspoň všetkým návštevníkom spríjemníme začiatok týždňa,“ pozýva Kristína Polachová, umelecká vedúca univerzitného folklórneho súboru Trnafčan.

Aj v okolí Trnavy chystajú stavanie májov

Staré zvyky a tradície si spolu s miestnymi folkloristami pripomenú v utorok 30. apríla vo viacerých obciach trnavského regiónu, vrátane Dolnej Krupej, Suchej nad Parnou, Bieleho Kostola, Ružindola a Bohdanoviec nad Trnavou

Vinárska obec Suchá nad Parnou svoj program pripravuje na večer 30. apríla o 19.00 h., kedy pred kultúrnym domom vypukne bohatý sprievodný program v podaní dychovej hudby Suchovanka, Suchovského speváckeho zboru a folklórneho krúžku detí zo ZŠ.

Bohdanovce nad Trnavou pripravujú tradičné stavanie mája od 18.00 h. v sprievode hasičov a folklórneho súboru Bohdanovčan. Malé komunitné podujatie v obci zakončí opekačka pre deti.

V Bielom Kostole sa podujatie venované máju začne 30. apríla o 17:30 h. na Pionierskom námestí. Tam v spoločnosti záhradkárov a folklórneho súboru Bílokostolčané oficiálne privítajú jar a oslávia prebúdzajúcu sa prírodu.

V obci Ružindol si pripomenú dávny zvyk stavania májov, ktoré sú symbolom lásky o 17:00 h. pred Obecným úradom spolu s folklórnym súborom Rošindolčané.

Stavanie symbolických májov uzavrú v Dolnej Krupej, kde sa 30. apríla na Námestí L. van Beethovena o 17:00 h. začne slávnostný program s vystúpeniami detského súboru Krupanček, ženskej speváckej skupiny Dolnokrupanka a folklórneho súboru Krupanskí Črpáci.

Viac informácií o podujatí v Kamennom mlyne nájdete na aktuálnej webovej adrese.

 Zdroj foto: Trnafčan, Dolná Krupá

 Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Otváracie hodiny TIC nájdete na http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum

 Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Otváracie hodiny TIC nájdete na http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

 

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Osobnosti Lines Tlačová správa

Cestovateľské návyky Slovákov sa za dve dekády výrazne zmenili

TUI ReiseCenter Slovensko oslavuje 20 rokov svojej existencie TUI ReiseCenter Slovensko sa za 20rokov svojej existencie stala vďaka vysokej spokojnosti zákazníkov poprednou cestovnou kanceláriou v republike. Na Slovensku si každoročne rezervujú zájazdy s TUI tisícky zákazníkov, ktorí sa v rámci osláv 20. výročia TUI na Slovensku môžu tešiť počas celého jubilejného roka na množstvo súťaží. […]

Čítať ďalej
Typická linksová jamka na ihrisku Trump International Golf Links Doonbeg, foto: Miroslava Dulova
Cestovanie Náš tip outdoor Šport

CESTUJEME OPÄŤ ZA GOLFOM DO ÍRSKA

Výborné golfové ihriská v Írsku navštevujú mnohí golfisti z Európy aj zo zámoria. Z dvesto linksových ihrísk na svete, až jednu tretinu nájdeme na pôsobivom pobreží okolo Dublinu a Limericku. Táto naša cesta je už trinástou v poradí a náš počet odohraných ihrísk, najmä linksov, v Írsku prekročil piatu desiatku, napriek tomu je tu stále bohatý výber ešte […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Novinky Radíme Vám

Novinky turistickej sezóny stredných Čiech: expozícia zlata, eko kemp i velikáni hudby

Stredné Čechy sú známe zaujímavými a ľahko dostupnými turistickými cieľmi. Okrem bohatej histórie, prírodných úkazov či živých tradícií ponúkajú každoročne i nové cestovateľské aktivity. Prehľad noviniek tohtoročnej sezóny predstavila na tlačovej konferencii v Bratislave Stredočeská centrála cestovného ruchu, ktorá pozýva do nových alebo upravených expozícií, pamiatok, kempov i na oslavy českej kultúry v Stredočeskom kraji. […]

Čítať ďalej