ONLINE MAGAZIN

Turistika na južnej strane Álp

Korutánsko má pre vás pripravené nespočetné množstvo turistických trás v jedinečnej vysokohorskej krajine vo všetkých nadmorských výškach. V bezprostrednej blízkosti sa často nachádzajú jazerá na kúpanie s príjemne teplou vodou. Okrem niekoľkodňových panoramatických diaľkových turistických trás tu na vás čakajú aj ľahšie turistické túry pre malých i veľkých, ktoré sa často dajú spojiť s výletom po najkrajších panoramatických cestách na juhu Rakúska alebo s jazdou letnou lanovkou.

10 tipov na rodinné turistické výlety:

  1. Príroda úplne na vrchole je skutočne veľkolepá: Vitajte v národnom parku Vysoké Taury. Extrémny biotop, ktorý tu môžete objavovať celkom jednoducho putovaním po ľadovcovom chodníku k ľadovcu Pasterze. Do srdca národného parku, k ľadovcu Pasterze ležiaceho na úpätí najvyššieho vrchu Rakúska Großglockner sa dostanete bez akýchkoľvek väčších ťažkostí. A keď vás prepadne hlad: žiadny z hostincov v Rakúsku neponúka taký skvelý výhľad ako neďaleký hostinec „Kaiser-Franz-Josef-Haus“ so svojou slnečnou terasou, ponukou regionálnych jedál a výhľadom na vrch Großglockner. Nezabudnuteľným zážitkom sa pre vás stane i výjazd po vysokohorskej ceste Großglockner Hochalpenstraße, ktorá patrí k najobľúbenejším výletným cieľom v Rakúsku.

 2.  Prírodný vodný zážitkový chodník „Malteiner Wasserspiele“ láka návštevníkov do údolia Hintere Maltatal, ktoré je divoké a zároveň romantické. Od mýtnice pri reštaurácii Fallerhütte sa môžete vydať na príjemnú, približne dvojhodinovú 5-kilometrov dlhú túru vedúcu pozdĺž rieky smerom do údolia. Zurčiace potoky a vodopády vytvárajú v krajine očarujúce prírodné divadlo a mimoriadne idylické je aj malé horské jazero „Blauer Tumpf“ v Schönau. Najlepším miestom na oddych a posilnenie je chata Gmünder Hütte, v ktorej na vás čaká výdatné občerstvenie.

  1. Do tretice všetko dobré. Presne toľko jazier totiž ponúka turistický chodník Turracher Drei-Seen-Weg. A to celkom blízko seba: môžete sa tu vydať na rôzne horské prechádzky k jazeru Turracher See (30 minút); o niečo ďalej leží jazero Grünsee so spiatočnou trasou vedúcou do strediska Turracher Höhe (45 minút). Skutoční milovníci prírody a krajiny sa vydajú aj po tretej trase vedúcej k jazeru Schwarzsee (asi 2 hodiny). Cesta je cieľom. Alebo skôr to najchutnejšie jedlo. To nájdete na chate „Mei Zeit“, kde sa podáva tradičná domáca kuchyňa a vynikajúce regionálne špeciality.

  1. Zážitkový turistický chodník Bacherlebnisweg ponúka nádhernú rodinnú túru pozdĺž rieky Lieser do prírodnej a krajinnej oblasti údolia Pöllatal. Pozdĺž trasy sa nachádza 11 informačných tabúľ, ktoré nabádajú turistov všetkých vekových kategórií k pozorovaniu, načúvaniu a objavovaniu. Pre deti je na každej tabuli pripravená špeciálna úloha v podobe hádanky alebo hry. Čaká tu na vás aj stanica s občerstvením Kochlöffelhütte, ktorá ponúka miestne špeciality.

  1. Tú pravú túru po vysokohorských pastvinách s východiskovým bodom v pohorí Nockberge ponúka okružná turistická trasa Feldpannalm-Runde. Umožňuje to „výstup“ lanovkou Kaiserburgbahn do výšky 2039 metrov nad morom. Odtiaľ zostúpite na rozsiahle vysokohorské pastviny vo výške približne 1500 metrov. Po príjemnom občerstvení na tradičnej horskej chate Rieserhütte sa po mierne stúpajúcom chodníku vrátite späť do východiskového bodu.

  1. Pri Nassfelde láka návštevníkov roklina Garnitzenklamm: tu medzi divokými skalami vládne voda, ktorá si pomedzi ne neustále razí svoju cestu. Skalnatú roklinu tvoria štyri časti, ktoré si turisti môžu prejsť aj samostatne po kratších úsekoch. A ak vám je toho ešte stále málo: Trasa pokračuje ďalej od konca rokliny cez Garnitzenklamm – Garnitzenhöhe – Watschiger Alm do Nassfeldu (cca 3 – 4 hodiny). Určite nesmiete obísť chatu Garnitzenklammwirt. Je to ideálne miesto na načerpanie nových síl po túre.

  1. Turistická trasa „Cesta lásky. Sentiero dell` Amore“ vedie pohorím Millstätter Alpe. Trasa venovaná výlučne téme spolupatričnosti a lásky sa začína sa pri „stene lásky“. Pozdĺž trasy nájdete zastávky, lavičky, na ktorých si môžete oddýchnuť, a knihy, do ktorých môžete zapísať všetky svoje myšlienky o láske. Malebná je aj okolitá krajina. Pozdĺž celej trasy si turisti môžu vychutnávať nádherný výhľad na jazero Millstätter See a okolité hory. A keďže je všeobecne známe, že láska ide cez žalúdok, určite sa oplatí urobiť si príjemnú prestávku na chate AlexanderAlm.

  1. Okružná turistická trasa Gerlitzenrundwanderweg vedie z vrcholu Gerlitzen Alpe až k Neugarten Almsee s vodným zážitkovým svetom. Odtiaľ vedie popri chate Kammerhütte k horskej stanici lanovky. Potom sa musíte rozhodnúť, či chcete zostúpiť priamo do údolia, alebo sa sedačkovou lanovkou vyviezť späť na vrchol a v pokoji si vychutnať nádherný výhľad. Chuť na skvelé jedlo vás zavedie k chate Neugarten Almseehütte.

  1. V prípade trasy Granitztaler Mostwanderweg názov hovorí za všetko: údolie Granitztal, ohraničené na juhu pohorím St. Pauler, sa tiahne od obce St. Paul v údolí Lavanttal smerom na západ a potom sa stáča na sever k začiatku pohoria Griffner Berg. Krajina vďačí za svoj výnimočný charakter poľnohospodárstvu, ktoré ju oživuje početnými ovocnými sadmi s bohatými ovocnými stromami. Najvyšším bodom je vrch Martinikogel s výškou 841 metrov nad morom. Každý rok 1. mája sa koná kvetinová túra Granitztaler Blütenwanderung. Všadeprítomným heslom viechy Buschenschank Neuhauser je „na zdravie“. Vychutnajte si tamojší skvelý mušt. Samozrejmosťou je výdatné občerstvenie.

  1. Okružná turistická trasa Petzen Rundweg v oblasti Südkärnten. Vedie od hornej stanice lanovky Petzenbahn od hostinca Siebenhütten smerom do kopca k hranici stromov. Prvým cieľom je vrcholový kríž na vrchu Feistritzer Spitze (Hochpetzen), potom Krischa-Kar. Po nenáročnom okruhu turisti dorazia späť k hornej stanici kabínkovej lanovky. Klasika na príjemné občerstvenie – chata Alte Zollhütte, ktorá získala niekoľko ocenení v súťaži o najobľúbenejšiu turistickú chatu v Korutánsku, alebo úplne nová, pôsobivá panoramatická reštaurácia Oben vo výške 1708 metrov nad morom.

Použité foto: (C) Franz Gerdl

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Tlačová správa

Doprajte si autentický zážitok pre celú rodinu. Stredoveké stany opäť na novom mieste!  

Rodinný výlet na obľúbené celodenné podujatie alebo stredoveký zážitok na 2 dni a 1 noc? Je len na vás, čomu dáte prednosť. Zažiť môžete aj oboje naraz! Obľúbené rodinné podujatie HRONSEKANIE (13.7.), ktoré sa každoročne koná v obci Hronsek pri Banskej Bystrici, prichádza v novom šate. Tentokrát vás prenesieme do obdobia renesancie, doby osvietencov, mysliteľov i veľkých […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Umenie a kultúra

ZAČÍNAJÚ SA BEZPLATNÉ PREHLIADKY TRNAVY

V Trnave sa s príchodom letných prázdnin opäť začínajú konať bezplatné prehliadky mesta. Návštevníci môžu so sprievodcom absolvovať prehliadku najzaujímavejších pamiatok päť dní v týždni až do konca augusta.   Bezplatné prehliadky mesta opäť organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, a to od 1. júla do 30. augusta. Návštevníci môžu využiť túto možnosť každý […]

Čítať ďalej
Cestovanie Osobnosti Lines Tlačová správa

Cestovateľské návyky Slovákov sa za dve dekády výrazne zmenili

TUI ReiseCenter Slovensko oslavuje 20 rokov svojej existencie TUI ReiseCenter Slovensko sa za 20rokov svojej existencie stala vďaka vysokej spokojnosti zákazníkov poprednou cestovnou kanceláriou v republike. Na Slovensku si každoročne rezervujú zájazdy s TUI tisícky zákazníkov, ktorí sa v rámci osláv 20. výročia TUI na Slovensku môžu tešiť počas celého jubilejného roka na množstvo súťaží. […]

Čítať ďalej