ONLINE MAGAZIN

Cestovanie časom je možné, uznali vedci, tok dejín ale nezmeníme

Keby sme mohli cestovať v čase, bolo by možné zabiť Hitlera ešte pred jeho nástupom k moci alebo zabrániť rozšíreniu nového koronavírusu?
Táto otázka znie ako námet pre hollywoodske tvorcov, avšak mnohí vedci sa ňou vážne zaoberajú. Z posledných výsledkov ich práce vyplýva, že návrat do minulosti je teoreticky možný, zmena udalostí ale nie.
Výskum možnosti cestovania v čase sa odvíja od objavu Alberta Einsteina, ktorý vo svojej dobe zistil, že čas nie je konštantou, ale závisí na rýchlosti, akou sa vo vesmíre pohybujeme. Ak by ste sa vydali na výlet k nejakej vzdialenej hviezde a raketa by vyvinula rýchlosť blížiacou sa rýchlosti svetla, po návrate domov by ste stále vyzerali rovnako, zatiaľ čo z vašich súrodencov a priateľov by už boli dedkovia a babičky.

Týmto spôsobom by bolo možné preniesť sa v čase dopredu. Einstein rozvinul aj myšlienku vrátiť sa v ňom späť. Predpokladal, že v časopriestore existujú tzv. Červie diery, čo sú oblasti zakrivené tak, že spájajú dva vzdialené body a častica sa v nich môže navrátiť do svojej predchádzajúcej pozície v skoršom čase.

Problémom však zostáva, že simulácia červej diery v kombinácii s potrebnou energiou a rýchlosťou zatiaľ nie je v ľudských technických možnostiach. Tím vedený austrálskym profesorom fyziky Timom Ralphom však vykonal experiment aspoň s fotónmi. Dokázal pritom, že návrat svetelnej častice do minulosti nie je sci-fi, ale možno realita. (Zdroj: www.businessinsider.com.au, jún 2014)

Ak by sa človek mohol pohybovať rovnako rýchlo ako fotón a sledoval by zakrivenú dráhu umelo vytvorené červej diery, teoreticky by sa mohol ocitnúť na niektorom z predchádzajúcich bodov svojho života, a dokonca sa tu stretnúť so svojím mladším „ja“. Vedci ale riešia zásadný paradox, vyjadrený jednoduchým príkladom: ak by ste pri návšteve minulosti nešťastnou náhodou zabili svojho dedka, potom by ste sa nemohli narodiť, a teda by ste ani nemohli cestovať v čase a zabiť dedka.

Doktor filozofie z univerzity v Birminghame zastáva názor, že cestovateľ v čase nebude mať možnosť do toku dejín nijako zasahovať: „Možno zastrelíte nesprávnu osobu alebo zmeníte názor. Alebo naozaj zastrelíte svojho domnelého dedka, ale vyjde najavo, že babička mala vášho otecka s pánom, ktorý v ulici rozvážal mlieko. “

Austrálsky fyzik z univerzity v Queenslande Fabio Costa dáva Effinghamovi za pravdu. Podľa neho nie je napríklad možné, aby sa naplnilo želanie mnohých teoretikov zabiť spätne Hitlera. „Nie je to možné, pretože sa to nestalo,“ uviedol Costa.
Rovnako tak by jednotlivec ťažko zabránil rozšíreniu Covid-19. Predstavte si, že by ste v roku 2019 pobehovali po wuhanskej tržnicu a snažili sa miestnym úradom vysvetliť, že sa tu ľudia čoskoro nakazia smrteľným vírusom, ktorý paralyzuje svet. Veril by vám niekto?

„Matematické výpočty nám ukázali, že časopriestor je schopný situácia prispôsobiť tak, aby sa zabránilo paradoxom,“ uviedol Costův študent Germain Tobar, ktorý na danú tému vypracoval vlastnú štúdiu. Pre obyčajného človeka, ktorý si z matematiky pamätá maximálne rovnice o jednej neznámej, to znie ako špekulácie o „zásahu vyššej moci“, respektíve maju predstavu, ze na cestovanie v čase im postačí vhodne upravený konvektomat.
Pred kolegami z branže je však Tobar schopný svoju teóriu vedecky obhájiť.
Potom je tu však ešte jedna možnosť, zrozumiteľne vysvetlená slovami americkej astrofyzičky Janny Levin: „Možno, ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete vydať sa späť a zabiť svojho dedka, svet sa v ten moment rozdelí do dvoch odlišných realít. Aj keď vám bude pripadať, že ste zmenili minulosť, v skutočnosti ste ju nezmenili, len ste vytvorili nový prúd histórie. “
(Zdroj: www.nationalgeographic.com, december 2020)

Tým by sme sa však dostali k ďalšej samostatnej veľkej kapitole teoretickej fyziky, ktorou sú paralelné svety. K uspokojivým odpovediam na otázky o ich existencii ešte povedie dlhá cesta a k vynálezu stroja času bude ešte dlhšia. Zatiaľ sa musíme uspokojiť so záverom, že pohyb do minulosti možný je, ale časopriestor si sám nadiktuje, ako bude naša návšteva histórie prebiehať.

 

Zdroj: https://www.dotyk.cz/

Viacej informácií tu: https://bit.ly/3E9SR8w

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej