ONLINE MAGAZIN

Egyptské pyramídy v Gíze: Aká tajomstvá a zaujímavosti sú tu ukryté ?

Pyramídy v Gíze: Ak ste ešte nenavštívili tento jeden z divov sveta, potom by rozhodne toto miesto nemalo chýbať na zozname, ktoré je potrebné aspoň raz za život vidieť. Ohromia krásou, dokonalosťu prevedienia, očarí atmosférou a uchvátia tajomstvom, ktoré v sebe ukrývajú.
Pyramídy v Gíze ponúkajú fascinujúci pohľad. Nachádzajú  sa 8 km od hlavného egyptského mesta Káhiry na západnom brehu Nílu. Miesto v púšti, ktoré je pravdepodobne najimpozantnejšou nekropolou, ktorá kedy bola vôbec postavená.

Pre lepšie porozumenie aneb návrat v čase
V starom Egypte ľudia boli presvedčení, že ich vládca, tj. Faraón, je samotným stelesnením boha. Z tohto dôvodu samozrejme musel byť aj náležite po smrti pochovaný. Vtedy bola silná viera v posmrtný život. Faraon sa svojou smrťou vrátil tam, odkiaľ prišiel, tj. Späť k bohom. A keďže pre túto cestu muselo byť posmrtné telo faraóna dokonale zachované, bola snaha o čo minimalizáciu prístupnosť do miest posledného odpočinku.

K tomu slúžila pohrebná komora, kde boli uchovávané balzamovanie mŕtvola a to so všetkým, čo by mohol faraón potrebovať, ako napríklad oblečenie, potraviny, šperky i zbrane. Zámerne bola volená západná strana rieky Nílu, lebo tam zapadá slnko, teda sa podľa starých Egypťanov, tu nachádza ríše mŕtvych.

Impozantné pyramídy v Gíze
Tejto dominante vládne najväčší a najstarší z egyptských pyramíd a to Cheopsova, či taktiež známa ako Chufevova. Pyramída týčiace sa do výšky 138 metrov, hoci v čase postavenia dosahovala výšku 148 metrov. Pyramída, ktorá zaberá plochu o niečo málo viac ako 5 hektárov. V základe pyramídy sú použité kamenné kocky, ktoré človeku dosahujú až k hrudníku.

Uprostred sa nachádza pyramída Kefrenova, ktorá je pozoruhodná tým, že na jej špici zostala časť vápencového obloženia, ktorá nám ukazuje, ze i v dávnych dobách poznali dokonali leveling systém pri úprave obkladu. Pôvodne boli pyramídy hladké celé a obložené vápencom. Pyramída nesie názov po jednom z Cheopsových synov, Kefrena. Najmenšia z pyramíd sa nazýva Mikerinova. Je zaujímavá sa tým, že bola obložená ružovou žulou, čo bol vtedy veľmi drahý stavebný materiál.

Niekoľko podivuhodných faktov
Je až zarážajúce, že vo vnútri pyramíd sa nenachádzajú žiadne maľby, okrem niekoľkých poznámok vtedajších robotníkov, ktoré priamo odkazujú na meno faraóna Cheopsa, ale už nehovoria nič o tom, či to bol on, kto nechal postaviť pyramídu. Existuje totiž istá skupina ľudí, ktorá zastáva názor, že na stavbe týchto pyramíd sa podieľala mimozemská civilizácia.
Veľká pyramída v Gíze je zároveň najstaršia zo siedmich divov sveta a ako jediná doteraz existujúca. Odhaduje sa, že na stavbe pyramíd v Gíze pracovalo minimálne 100 000 osôb. Ide o pyramídy, ktoré chránia tiež Veľkú sfingu, čo je najväčšia monolitná socha na svete a predpokladá sa, že tvár sfingy vystihuje tvár faraóna Rachefa.

Uvádza sa, že výstavba každej pyramídy mohla trvať okolo 200 rokov. Dodnes nie je známy presný počet pyramíd patriacich do tohto komplexu. Niektoré totiž boli doložené prostredníctvom písomných prameňov, ale v skutočnosti neboli objavené alebo identifikované.

Zdroj: https://vyslapy.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3hneAka

Foto: Depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej