ONLINE MAGAZIN

Egyptské pyramídy v Gíze: Aká tajomstvá a zaujímavosti sú tu ukryté ?

Pyramídy v Gíze: Ak ste ešte nenavštívili tento jeden z divov sveta, potom by rozhodne toto miesto nemalo chýbať na zozname, ktoré je potrebné aspoň raz za život vidieť. Ohromia krásou, dokonalosťu prevedienia, očarí atmosférou a uchvátia tajomstvom, ktoré v sebe ukrývajú.
Pyramídy v Gíze ponúkajú fascinujúci pohľad. Nachádzajú  sa 8 km od hlavného egyptského mesta Káhiry na západnom brehu Nílu. Miesto v púšti, ktoré je pravdepodobne najimpozantnejšou nekropolou, ktorá kedy bola vôbec postavená.

Pre lepšie porozumenie aneb návrat v čase
V starom Egypte ľudia boli presvedčení, že ich vládca, tj. Faraón, je samotným stelesnením boha. Z tohto dôvodu samozrejme musel byť aj náležite po smrti pochovaný. Vtedy bola silná viera v posmrtný život. Faraon sa svojou smrťou vrátil tam, odkiaľ prišiel, tj. Späť k bohom. A keďže pre túto cestu muselo byť posmrtné telo faraóna dokonale zachované, bola snaha o čo minimalizáciu prístupnosť do miest posledného odpočinku.

K tomu slúžila pohrebná komora, kde boli uchovávané balzamovanie mŕtvola a to so všetkým, čo by mohol faraón potrebovať, ako napríklad oblečenie, potraviny, šperky i zbrane. Zámerne bola volená západná strana rieky Nílu, lebo tam zapadá slnko, teda sa podľa starých Egypťanov, tu nachádza ríše mŕtvych.

Impozantné pyramídy v Gíze
Tejto dominante vládne najväčší a najstarší z egyptských pyramíd a to Cheopsova, či taktiež známa ako Chufevova. Pyramída týčiace sa do výšky 138 metrov, hoci v čase postavenia dosahovala výšku 148 metrov. Pyramída, ktorá zaberá plochu o niečo málo viac ako 5 hektárov. V základe pyramídy sú použité kamenné kocky, ktoré človeku dosahujú až k hrudníku.

Uprostred sa nachádza pyramída Kefrenova, ktorá je pozoruhodná tým, že na jej špici zostala časť vápencového obloženia, ktorá nám ukazuje, ze i v dávnych dobách poznali dokonali leveling systém pri úprave obkladu. Pôvodne boli pyramídy hladké celé a obložené vápencom. Pyramída nesie názov po jednom z Cheopsových synov, Kefrena. Najmenšia z pyramíd sa nazýva Mikerinova. Je zaujímavá sa tým, že bola obložená ružovou žulou, čo bol vtedy veľmi drahý stavebný materiál.

Niekoľko podivuhodných faktov
Je až zarážajúce, že vo vnútri pyramíd sa nenachádzajú žiadne maľby, okrem niekoľkých poznámok vtedajších robotníkov, ktoré priamo odkazujú na meno faraóna Cheopsa, ale už nehovoria nič o tom, či to bol on, kto nechal postaviť pyramídu. Existuje totiž istá skupina ľudí, ktorá zastáva názor, že na stavbe týchto pyramíd sa podieľala mimozemská civilizácia.
Veľká pyramída v Gíze je zároveň najstaršia zo siedmich divov sveta a ako jediná doteraz existujúca. Odhaduje sa, že na stavbe pyramíd v Gíze pracovalo minimálne 100 000 osôb. Ide o pyramídy, ktoré chránia tiež Veľkú sfingu, čo je najväčšia monolitná socha na svete a predpokladá sa, že tvár sfingy vystihuje tvár faraóna Rachefa.

Uvádza sa, že výstavba každej pyramídy mohla trvať okolo 200 rokov. Dodnes nie je známy presný počet pyramíd patriacich do tohto komplexu. Niektoré totiž boli doložené prostredníctvom písomných prameňov, ale v skutočnosti neboli objavené alebo identifikované.

Zdroj: https://vyslapy.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3hneAka

Foto: Depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Príroda Radíme Vám

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú propagačnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“, ktorá pobeží do 10. januára naprieč kľúčovými trhmi, teda trhmi Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Talianska, Holandska, Francúzska, Veľkej Británia, Belgicka, Švédska a Nórska. Kampaň pobeží na sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a Pinterestu s použitím značiek […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Health outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Voda a čerstvý vzduch – jedinečná ordinácia v Jesnníkoch

Redakcia In Drive magazínu sa pred časom vybrala do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po príjemnej a bezproblémovej ceste od  Bratislavy, smerom na Brno, Olomouc a Šumperk sa dostanete do obce Jeseník, ktorá je len 300 kilometrov vzdialená od Bratislavy. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej