ONLINE MAGAZIN

Akú chuť majú pivá v Plzensku?

Takmer 800 rokov sa v západných Čechách nechávajú zrieť a kvasiť voda, chmeľ a slad tej najvyššej kvality.  Len vyvolení poznajú prísne utajenú receptúru, ale všetci hneď spoznajú nezameniteľne horkú chuť, žiarivo zlatistú farbu a omamnú chmeľovú vôňu českého tekutého národného pokladu. Dovoľte svojim zmyslom podľahnúť pivu tej najvyššej kvality, ktorého sláva dávno prekročila hranice Čiech i Európy.

Foto: Lukáš Žentel, CzechTourism

To, že v Plzni siaha tradícia pivovarníctva až k založeniu mesta v roku 1295, asi nikoho neprekvapí. Právo variť pivo bolo ale vtedy často zneužívané a kvalita piva kolísala. Napadlo by vás, akou kurióznou metódou preverovali konšeli poctivosť piva? Richtár vylial na lavicu džbánik piva, členovia mestskej rady sa na ňu posadili, a keď asi po hodine vstali, kožené nohavice museli mať prilepené k lavici. V prípade, že sa tak nestalo, pivo sa nesmelo predávať. Ak sa vyberiete do Plzne, žiadne pivo sa rozhodne vylievať nebude. Keď sa povie pivo, vybaví sa väčšine Čechov pivovar Plzenský Prazdroj. Brány tejto unikátnej industriálnej pamiatky lákajú k odhaleniu tajomstva výroby miestneho legendárneho ležiaku. Autentická atmosféra stáčiarní, varní a historických pivovarských pivníc vás nesklame.


Plzen Prazdroj varna
foto: Libor Sváček, CzechTourism

Neodmysliteľným zavŕšením prehliadky pivovaru je, samozrejme, ochutnávka piva čapovaného priamo z dubových sudov. Bol to práve Plzenský Prazdroj, ktorý sa zaslúžil o vzkriesenie debnárskeho remesla, ktoré dotvára celostný charakter nielen plzenského, ale tiež českého pivovarníctva. Prežite penivý príbeh piva v Pivovarskom múzeu v Plzni, kde ožíva legenda zlatistého moku. Pôvodný „právovárečný“ dom z 15. storočia, v ktorom sa múzeum nachádza, dýcha stredovekou atmosférou a odhaľuje tajomstvo výroby a spôsobu podávania a pitia piva od čias dávno minulých až po súčasnosť.

Tradícia pivovarníctva je v súčasnosti reprezentovaná nielen Plzenským Prazdrojom, ale tiež niekoľkými minipivovarmi, ktoré v okolí pôsobia. Príďte sa osviežiť do niektorého z miestnych menších pivovarov: s čapovaným pollitrom na vás čakajú Purkmistr, Groll, Modrá hvězda alebo pivovar U Pašáka.

K pivu patrí neodmysliteľne i poriadne české jedlo. Žiadny šalátik, ale poctivý pivný guláš so slaninkovými knedličkami! Inde si možno dajú pivo až po jedle, ale v Plzensku s ním začínajú už od prvého chodu. Pivnú polievku zo zlatého moku si českí predkovia pripravovali po storočia.

Plzen-brana_pivovaru_plzensky_prazdroj_FOTO  CzechTourism
Plzeň, brána pivovaru Plzenský Prazdroj
foto:  CzechTourism

Plzeň ale zďaleka nie je len domovinou najslávnejšieho svetového piva. Je i kultúrnym svätostánkom všetkých bábkarov, ktorí nadväzujú na také mená, ako sú Josef Skupa alebo Jiří Trnka. Nebyť plzenskej bábkarskej tradície, nepoznali by sme napríklad originálnu dvojicu Spejbla a Hurvínka. Ak sa posunieme od zlatistého piva ďalej na východ, ocitneme sa v tajomnej krajine Českého lesa, postriebreného storočnou tradíciou ťažby striebra a rúd v okolí mesta Stříbro. História miestnej ťažby je najdlhšia v Českom kráľovstve, strieborné, olovené a zinkové rudy sa tu dobývali vyše 800 rokov. Strieborná horúčka zachváti v Hornickom skanzene v meste Stříbro s dedinskou expozíciou banskej techniky približujúcej návštevníkom dolovanie striebra. Najväčším lákadlom Mestského múzea je obrovský mincový poklad, ktorý zahŕňa 1510 kusov strieborných mincí vyrazených v 13. storočí. Ak niekde tepe krajom živá tradícia, potom je to v Chodsku.


Plzeň, Spejbl & Hurvinek
foto Ladislav Renner, CzechTourism

Svojbytná oblasť historických strážcov vyniká tradičným folklórom. Dodnes sú tu živé rôzne ľudové remeslá ako napríklad  čipkárstvo, paličkovanie alebo výroba tradičnej ľudovej keramiky s typickým chodským vzorom. Príďte sa na vlastné oči presvedčiť na augustové Chodské slávnosti v Domažliciach, jeden z najstarších folklórnych festivalov v Česku. Na vašu návštevu čakajú i bohaté etnografické zbierky v Múzeu Chodska v Domažliciach, ktoré návštevníkom priblížia históriu Chodska a jeho tradícií. Slová ako „bulky“, „voblečka“ a „plínka“ získajú okúzľujúci význam v Múzeu krojov v Postřekove, kde môžete obdivovať bohaté chodské kroje a výšivky. V kroji sa robila paráda predovšetkým počas sviatkov a dedinských zábav. A tie sa v Chodsku nesú v znamení gájd!


Plzen, pivovarske muzeum – vyčepní
foto:  CzechTourism

Gajdová muzika je príbehom gajdošov, ktorí na rozdiel od tých škótskych do svojho nástroja nefúkajú. Zaujíma vás, prečo? Príďte do Chodska v čase konania niektorej z miestnych slávností a spýtajte sa ich! Zatancujú si s vami „chodské kolečko“, najrozšírenejší ľudový tanec spadajúci pôvodom už do 15. storočia a ak sa unavíte v kole, pohostia vás tradičnými chodskými koláčmi, ktoré sa vďaka svojej výnimočnej chuti stali kulinárskym pojmom. Nechajte sa inšpirovať na www.tradicemasmysl.cz  a užite si tie najkrajšie okamihy v Plzensku a Českom lese. Vychutnávajte si české tradície všetkými zmyslami! Inšpirujte sa vďaka projektu, ktorý vám prináša CzechTourism a nadväzuje tak na úspešnú kampaň Česko, krajina príbehov.

Ďalšie tipy na výlety v okolí nielen Kutnej Hory nájdete na www.kudyznudy.cz

 

Foto na titulke:
David Marvan, CzechTourism

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

„The Big Five“ – päť najkrajších diaľkových turistických chodníkov na slnečnej strane rakúskych Álp

V Korutánsku na slnečnom juhu Rakúska už na vás čakajú diaľkové turistické trasy v jedinečnej krajine, ktorú tvoria hory a kopce rôznych výšok. V ich bezprostrednej  blízkosti sa nachádzajú teplé jazerá na kúpanie. K piatim pozoruhodným diaľkovým turistickým chodníkom v Korutánsku patria Alpe-Adria-Trail (750 km), Nockberge Trail (128 km), Karnischer Höhenweg (150 km), Tauernhöhenweg (60 […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám Šport Zdravie

Turistika na južnej strane Álp

Korutánsko má pre vás pripravené nespočetné množstvo turistických trás v jedinečnej vysokohorskej krajine vo všetkých nadmorských výškach. V bezprostrednej blízkosti sa často nachádzajú jazerá na kúpanie s príjemne teplou vodou. Okrem niekoľkodňových panoramatických diaľkových turistických trás tu na vás čakajú aj ľahšie turistické túry pre malých i veľkých, ktoré sa často dajú spojiť s výletom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky outdoor Umenie a kultúra

Stavať máje budú v trnavskom Kamennom mlyne aj v okolitých obciach

Akcie bohaté na spev a hudbu, pri príležitosti stavania májov, sa budú konať v utorok 30. apríla v Kamennom mlyne v Trnave, ako aj v neďalekých obciach Dolná Krupá, Suchá nad Parnou, Biely Kostol, Bohdanovce nad Trnavou a Ružindol.   O pripomenutie tradícií sa v Trnave postará univerzitný folklórny súbor Trnafčan, ktorý pripravuje druhý ročník podujatia […]

Čítať ďalej