ONLINE MAGAZIN

Zlínsky kraj láka turistov na relax i aktivitu

CzechTourism zahraničné zastúpenie Slovensko spoločne so Zlínskym krajom predstavili v Bratislave novinky jesennej i zimnej turistickej sezóny tejto východnej časti Moravy susediacej so Slovenskom. S nastupujúcou jeseňou je hlavným lákadlom najmä wellness v Luhačoviciach ale i v rezortoch na Valašsku, ktorý dopĺňa pestrá ponuka aktívnej turistiky.

„Sektor cestovného ruchu sa dynamicky vyvíja a my s ním musíme držať krok, preto v Zlínskom kraji neustále hľadáme ďalšie možnosti, ako podporiť vznik nových turistických cieľov, ale aj ako zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb,“ povedal námestník hajtmana Lubomír Traub a predstavil aktuálne novinky turistickej sezóny i tie, na ktoré sa návštevníci Zlínskeho kraja môžu tešiť v roku 2024. Patrí medzi ne napríklad Pamätník sv. Cyrila a Metoda s veľkou interaktívnou expozíciou v Starom Měste pri Uherskom Hradišti alebo Národný kultúrny pamätník Ploština, ktorý pripomína miestnu tragédiu posledných dní 2. svetovej vojny. Prešiel rozsiahlou obnovou a v apríli tohto roku tu bola otvorená aj nová expozícia a návštevnícke centrum. Ďalšími novými turistickými lákadlami v regióne sú expozície Človek v krajine, krajina v ľuďoch v zámku Kinských vo Valašskom Meziříčí, Trezor prírody v Horní Lidči alebo nový objekt Hájovna vo Valašskom múzeu v prírode v Rožnove pod Radhoštěm.

Hotel Lanterna, Velké Karlovice, Resort Valachy

Námestník Lubomír Traub tiež informoval o budovaní tzv. Klenotnice Veľkej Moravy, kde budú umiestnené významné objekty zo zbierok Moravského zemského muzea. Táto unikátna a náročná stavba rastie v podzemí Archeoskanzenu Modrá a bude zameraná na prezentáciu šperkov a vzácnych nálezov z obdobia 9. storočia nášho letopočtu z obdobia Veľkej Moravy nielen na Morave a na Slovensku, ale aj z územia Poľska, Maďarska a Rakúska. Jej otvorenie je plánované na jún 2024. Ďalším významným investičným zámerom je predĺženie Baťovho kanála do Kroměříža. „Pre Zlínsky kraj je predĺženie Baťovho kanála veľmi významné. Vodná cesta získa turisticky atraktívny cieľ – pamiatky UNESCO v Kroměříži, čím sa zvýši potenciál cestovného ruchu v regióne,“ dodal Lubomír Traub.

Luhačovice, Kolonáda. Foto: Lázně Luhačovice

Hlavná pozvánka však smerovala do skvele vybavených wellness zariadení v krásnom prostredí Beskýd, Javorníkov či priamo kúpeľného mesta Luhačovice. V prepojení s aktívnou turistikou v pestro sfarbenej jesennej krajine alebo v zime na bežkách sú skvelou ponukou na predĺžené víkendy alebo dovolenku. V ponuke aktivít nechýbajú cyklotrasy, lyžiarske areály alebo skitouringové trasy.

Ďalším významným spojivom Luhačovíc s krajinou Valašska je aj malebná architektúra Dušana Jurkoviča, ktorú tu možno stretnúť na každom kroku. Priamo v Luhačoviciach bude na jar 2024 sprístupnený jeho ďalší významný architektonický objekt – Slnečné kúpele, ktorý návštevníkom ponúkne predovšetkým autentický zážitok z Jurkovičovej architektúry. O samotných kúpeľoch hovorila Ing. Hana Felcmanová, riaditeľka Slunečních lázní Luhačovice.

Jurkovičov dom, Luhacovice, foto: Zlínsko a Luhačovicko

Národné múzeum v prírode predstavila na tlačovej konferencii Pavlína Polášková z oddelenia PR a marketingu, vyzdvihla najmä jeho podujatia pre nadchádzajúcu zimnú sezónu – Večer pri sviečkach, Mikulášsky podvečer, Vianoce na dedine, vianočný jarmok v Dřevěnom Městečku i Valašskej dedine, živý betlehém, Štěpánsku koledu…

Zimu v Zlínskom kraji a jej športové aktivity v prepojení na  wellnesový relax zasa predstavili Tomáš Blabla, riaditeľ Resortu ValachyMichal Dvouletý z Resortu Kyčerka Velké Karlovice.

Prehľad najrôznejších pobytov, výletov a informácií o turistickej ponuke regiónu je k dispozícii na webovom portáli www.vychodni-morava.cz.

Foto na titulke: Relax a wellness Luhačovice

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda Radíme Vám

Kedy sa veľryby presťahovali do mora a stratili nohy?

História veľrýb je jedným z najväčších zázrakov a tajomstiev evolúcie. Ako tieto cicavce dýchajúce pľúcami prišli o nohy a vrátili sa do mora? Na túto otázku sa pokúsi odpovedať dokument Tajomné údolie veľrýb v Egypte, ktorý bude mať premiéru vo štvrtok 29. februára o 20:00 na Viasat Nature. Z 90 druhov dnes žijúcich veľrýb sú […]

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip Tlačová správa

Brnianske Vodojemy Žlutý kopec sa otvoria v celej svojej kráse!

Tretí mesiac v roku, tri vodojemy, tri dni! Mágia Vodojemov Žlutý kopec pritiahla od ich otvorenia tisíce návštevníkov. Všetky tri nádrže aj s návštevníckym centrom a revitalizovaným parkom sa verejnosti otvoria na Svetový deň vody, 22. marca 2024. Oficiálne otvorenie za prítomnosti zástupcov mesta Brna prebehne 21. marca. Celý nasledujúci víkend budú návštevníkov čakať pôsobivé […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Umenie a kultúra

DOMINA – Predbehla dobu o mnoho storočí

Neuveriteľný skutočný príbeh Livie Drusilly, manželky Caesara Augusta, ožíva tento mesiac na televíznej stanici Epic Drama. DOMINA ponúka divákom pútavý pohľad do starovekého Ríma, konkrétne do obdobia okolo roku 27 pred Kristom. Seriál, ktorý predstavil režisér David Evans, sa však opiera o príbehy žien, ktoré stáli za mocnými mužmi vtedajšej doby. Hlavnou postavou je Lívia […]

Čítať ďalej