ONLINE MAGAZIN

Dambulla – Budha stokrát inak

V centrálnej časti Srí Lanky sa nachádza mesto Dambulla, v blízkosti ktorého je možné navštíviť jednu z najúžasnejších pamiatok ostrova – moderný kráľovský Zlatý chrám Dambulla. Ešte oveľa zaujímavejších je však päť skalných jaskýň, ktoré boli v minulosti používané na bohoslužbám. Ukrývajú 150 spodobnení Budhu a nádherné nástenné maľby.

Šesťdesiattisícové mesto Dambulla sa môže pochváliť jedinečnou polohou v geografickom strede ostrova Srí Lanka – 148 km východne od metropoly Kolomba a približne 70 km severne od Kandy. Navyše sa rozkladá uprostred tzv. kultúrneho trojuholníka, ktorý tvoria mestá Anurádhapura, Polonnaruwa a Kandy.

Napriek tomu, že je samotná Dambulla len nevýznamným srílanským zapadákovom, kde v noci takmer chýba osvetlenie, takže ani obecný elektromer tu nie je potrebný.  CEz to všetko patrí k turisticky hojne navštevovaným miestam. Najväčším lákadlom tohto mestečka je jaskynný chrám Dambulla, ktorý je jedným z najrozsiahlejších a najlepšie zachovaných jaskynných chrámov na Srí Lanke. Stal sa pripomienkou nesmierne bohatej histórie Srí Lanky. V rokoch 1919 a 1984 v ňom dokonca prebiehali krvavé boje. Od roku 1991 je však celý jaskynný chrámový komplex zapísaný na zoznam pamiatok organizácie UNESCO.

Jaskynné chrámy sa nachádzajú na skalnatom kopci, vo výške asi 150 metrov nad mestom. Vyrástli tu už v 1. storočí pred Kristom, ale výzdoba, ktorou je možné sa v chrámoch kochať dnes, pochádza prevažne z 18. a 19. storočia. K videniu je tu veľké množstvo nástenných malieb a tiež budhistických a hinduistických sôch. Najčastejšie ide o sochy sediaceho, ležiaceho i stojaceho Budhu. Stropy sú ozdobené krásnymi maľbami.

Pri vstupe do areálu každého najskôr upúta obrovská, 30 metrov vysoká pozlátená socha Budhu. Pôsobí monumentálnym a dôstojným dojmom. Týči sa priamo nad Zlatým chrámom, ktorého je súčasťou. Tento chrám bol postavený z milodarov veriacich až v roku 2000 a tak je najmladšou stavbou v celom areáli. Patrí k nemu aj zaujímavé múzeum, ktoré na niekoho môže pôsobiť až nevkusným dojmom, pretože vstup do neho pripomína vchod do Disneylandu alebo iného zábavného parku.

Samotné jaskyne ležiace v kopci nad chrámom sú murované, a keď do nich človek vstúpi, pripadá si ako vo vnútri chrámu a nie vo vnútri jaskyne. Iba steny a strop je mierne zvlnený a na niektorých miestach z neho neustále kvapká voda. K jaskyniam sa dá vystúpiť po točitom schodisku. Od nich sa potom naskytá návštevníkom jedinečný výhľad do krajiny, za pekného počasia je vidieť až na hojne navštevovanú skalnú horu Sigiriya (UNESCO). Jaskyne bývajú počas dňa pravidelne uzatvárané z dôvodu konania bohoslužieb, ktoré vedú miestni budhistickí mnísi.

Zdroj: https://sri-lanka.svetadily.cz/

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3KD3E0f

Foto: wikipedia, wallpaperflare free

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Zážitok z adventných trhov: Vyberáme tie najkrajšie v Dolnom Rakúsku

Príroda, uličky s pivničkami, zámky, hrady, ale aj námestia v dedinkách či mestách sú súčasťou adventu v Dolnom Rakúsku. Vybrali sme pre vás tie najoriginálnejšie adventné trhy, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky, a zároveň prinášame niekoľko skvelých tipov na ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť počas čarovného adventného obdobia.   Advent v Puchbergu sa predstaví v […]

Čítať ďalej
Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Šport Tlačová správa

Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

  Lyžovanie Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa […]

Čítať ďalej