ONLINE MAGAZIN

Utečte z civilizácie do hôr: 3 tipy na outdoorovú dovolenku

Čo majú spoločné Švajčiarsko, Bulharsko a Čierna Hora? Kultúrne odlišné krajiny v rôznych častiach Európy minimálne jedno spojenie majú. Krásne hory. A každé z nich krásne trochu iným spôsobom. Ktorá destinácia z nášho výberu by zlákala vás? Ktoré miesto by vás zaujalo a dokazalo uplne uspokojiť ?

1. Švajčiarsko
Švajčiarsko, to je jednoducho synonymum prekrásnej prírody. V Bernských a Walliských Alpách nájdete horské velikány so snehovou čiapkou na čele s ikonickým Matterhornom, trblietavé ľadovcové jazerá i malebné vinice.

K najkrajším túram, ktoré tu môžete podniknúť, patrí napríklad výstup na Eggishorn, pri ktorom si prezriete aj najdlhší alpský ľadovec Aletschgletcher. Panoramatické výhľady na ľadovcovú krajinu ponúka aj vrchol Männlichen v oblasti Jungfrau alebo ešte vyšší Gornergrat (3 090 m).
Pokiaľ vás láka športovejšia dovolenka, vyskúšajte via ferraty vo Švajčiarskych Alpách. Zaistené cesty tu majú množstvo zaujímavých prvkov od lanových rebríkov, cez visuté mosty, jaskyne s vodopádmi aj rozmanité skalné útvary.

Horské výstupy môžete preložiť prehliadkou stredovekých mestečiek alebo potulkami pozdĺž Ženevského jazera. Navštíviť môžete aj prírodné zaujímavosti ako Trümmelbašské vodopády vo vnútri hory či starobylý kupecký chodník Daubenwand vytesaný v skalnej stene. A nie je nad to zavŕšiť náročnejší deň v termálnych kúpeľoch Leukerbad obklopených úchvatným skalným amfiteátrom. Alebo si jednoducho zadovážiť masážnu pištol a uvolniť si unavené nohy sám.

2. Bulharsko
Hory zaberajú viac ako polovicu rozlohy Bulharska. K najvyšším pohorím patria Rila a Pirin známe svojou nedotknutou krásou. Je zaujímavé stráviť pár dní v oboch z nich a porovnať si ich odlišný charakter. Čo tak rovno skúsiť rovno prechod Rily a Pirinu?
Súčasťou žulového masívu Rila je najvyššia hora Bulharska a zároveň celého Balkánu – Musala (2 925 m). Túra po hlavnom hrebeni vás prevedie cez ďalšie vrcholky až k prekrásnej oblasti Ribných jazier. Vodný element je v Rile zastúpený skutočne hojne. Počas vášho putovania sa môžete osviežiť v trblietavých bystrinách alebo vyskúšať liečivú silu niektorého z minerálnych prameňov.

Kontrast k zeleným svahom Rily tvoria holé vápencové štíty pohoria Pirin. Pre svoj divoký ráz je považované za sídlo Peruna, mytologického boha búrky. Najvyšším vrcholom je Vichren, ktorý svojím tvarom pripomína pyramídu. Ani v Pirine nechýbajú prekrásne ľadovcové jazerá a navyše pozoruhodné krasové útvary.

Keď už do tejto časti Bulharska zavítate, nezabudnite tiež nemenej zaujímavé údolia. Nájdete v nich napríklad vínne pivnice v Melniku, čarokrásne monastíry a pieskovcové Melnícke pyramídy.

3. Čierna Hora
Tretie pozvanie mieri na Balkán, konkrétne do Čiernej Hory. Vápencové vrcholy tu pozvoľne striedajú rozkvitnuté lúky a pasienky. Obyvatelia miestnych salaší vás radi uvidia a určite neodídete, kým neochutnáte ich skvelé domáce syry, pršut alebo rakiju.

Za nádhernými scenériami sa vyberte do pohoria Durmitor. Uchvátia vás jeho rozoklané štíty, zvrásnené skalné steny i stolové hory. Najväčšou výzvou je výstup na majestátny Bobotov Kuk (2 523 m). Zaujímavým spestrením letného dňa môže byť návšteva jaskyne Ledena pečina s ľadovými kvapľami. Viac ako kilometer hlboký kaňon rieky Tary je krásny nielen zo skalnatých vyhliadok, ale napríklad aj z raftu, na ktorom si môžete vychutnať čulé perejky.

K potulkám lákajú aj ďalšie čiernohorské pohoria. Krásne túry ponúka napríklad Bjelasica s národným parkom Biogradska gora, ktorý ochraňuje pozostatok jedného z najzachovalejších európskych pralesov. V neposlednom rade sú tu pohoria Komovi, Lovčen či Prokletije… Skrátka o tom, že tento malý štát nenosí svoj názov nadarmo, sa tu môžete ľahko presvedčiť takmer kdekoľvek. Napríklad počas poznávacieho zájazdu do Čiernej Hory.

 

Zdroj: https://www.turistika.cz/
Viac informácií: https://bit.ly/3UGHnAl

Foto: Depositphotos, flickr, wikimedia.org

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa Umenie a kultúra

Turistická sezóna v Česku v neštátnych pamiatkach zapojených do projektu Objavuj pamiatky

Projektová platforma Objavuj pamiatky vznikla v roku 2018. Prezentuje a propaguje neštátne kultúrne a technické pamiatky v Česku (v tomto roku viac ako 120 objektov). Pre širokú verejnosť spustila atraktívny webový portál, prevádzkuje sociálne siete FB a IG (pozvánky na kultúrne podujatia, seriály, súťaže, fotografie, videá, 3D prehliadky, podcasty a pod.), každoročne vydáva prehľadnú tlačovinu […]

Čítať ďalej
Radíme Vám

Urobte svojej dcérke radosť !

Niekoľko z najznámejších hračiek pre dievčatá zahŕňa: Barbie: Barbie je ikonická lalka, ktorá je populárna u dievčat už desaťročia. Barbie ponúka rôzne prevedenia, oblečenie a príslušenstvo, čo umožňuje vytváranie rozmanitých herných svetov. My Little Pony: My Little Pony je séria farebných a výrazných koníčkov so značkou na boku. Tieto hračky ponúkajú dievčatám možnosť vytvárať príbehy […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Európa je tolerantná k nahote

V Európe nie je veľa miest, kde by bol úplný zákaz nudizmu na verejných plážach. Väčšina európskych krajín má tolerantný postoj k nudizmu a umožňuje ho na špeciálne označených plážach. Napriek tomu existujú niektoré krajiny, kde je nudizmus zakázaný vo všetkých verejných priestoroch: Vatikán: Vatikánsky štát, ktorý je malým nezávislým územím obklopeným Rímom, nemá žiadne […]

Čítať ďalej