ONLINE MAGAZIN

Utečte z civilizácie do hôr: 3 tipy na outdoorovú dovolenku

Čo majú spoločné Švajčiarsko, Bulharsko a Čierna Hora? Kultúrne odlišné krajiny v rôznych častiach Európy minimálne jedno spojenie majú. Krásne hory. A každé z nich krásne trochu iným spôsobom. Ktorá destinácia z nášho výberu by zlákala vás? Ktoré miesto by vás zaujalo a dokazalo uplne uspokojiť ?

1. Švajčiarsko
Švajčiarsko, to je jednoducho synonymum prekrásnej prírody. V Bernských a Walliských Alpách nájdete horské velikány so snehovou čiapkou na čele s ikonickým Matterhornom, trblietavé ľadovcové jazerá i malebné vinice.

K najkrajším túram, ktoré tu môžete podniknúť, patrí napríklad výstup na Eggishorn, pri ktorom si prezriete aj najdlhší alpský ľadovec Aletschgletcher. Panoramatické výhľady na ľadovcovú krajinu ponúka aj vrchol Männlichen v oblasti Jungfrau alebo ešte vyšší Gornergrat (3 090 m).
Pokiaľ vás láka športovejšia dovolenka, vyskúšajte via ferraty vo Švajčiarskych Alpách. Zaistené cesty tu majú množstvo zaujímavých prvkov od lanových rebríkov, cez visuté mosty, jaskyne s vodopádmi aj rozmanité skalné útvary.

Horské výstupy môžete preložiť prehliadkou stredovekých mestečiek alebo potulkami pozdĺž Ženevského jazera. Navštíviť môžete aj prírodné zaujímavosti ako Trümmelbašské vodopády vo vnútri hory či starobylý kupecký chodník Daubenwand vytesaný v skalnej stene. A nie je nad to zavŕšiť náročnejší deň v termálnych kúpeľoch Leukerbad obklopených úchvatným skalným amfiteátrom. Alebo si jednoducho zadovážiť masážnu pištol a uvolniť si unavené nohy sám.

2. Bulharsko
Hory zaberajú viac ako polovicu rozlohy Bulharska. K najvyšším pohorím patria Rila a Pirin známe svojou nedotknutou krásou. Je zaujímavé stráviť pár dní v oboch z nich a porovnať si ich odlišný charakter. Čo tak rovno skúsiť rovno prechod Rily a Pirinu?
Súčasťou žulového masívu Rila je najvyššia hora Bulharska a zároveň celého Balkánu – Musala (2 925 m). Túra po hlavnom hrebeni vás prevedie cez ďalšie vrcholky až k prekrásnej oblasti Ribných jazier. Vodný element je v Rile zastúpený skutočne hojne. Počas vášho putovania sa môžete osviežiť v trblietavých bystrinách alebo vyskúšať liečivú silu niektorého z minerálnych prameňov.

Kontrast k zeleným svahom Rily tvoria holé vápencové štíty pohoria Pirin. Pre svoj divoký ráz je považované za sídlo Peruna, mytologického boha búrky. Najvyšším vrcholom je Vichren, ktorý svojím tvarom pripomína pyramídu. Ani v Pirine nechýbajú prekrásne ľadovcové jazerá a navyše pozoruhodné krasové útvary.

Keď už do tejto časti Bulharska zavítate, nezabudnite tiež nemenej zaujímavé údolia. Nájdete v nich napríklad vínne pivnice v Melniku, čarokrásne monastíry a pieskovcové Melnícke pyramídy.

3. Čierna Hora
Tretie pozvanie mieri na Balkán, konkrétne do Čiernej Hory. Vápencové vrcholy tu pozvoľne striedajú rozkvitnuté lúky a pasienky. Obyvatelia miestnych salaší vás radi uvidia a určite neodídete, kým neochutnáte ich skvelé domáce syry, pršut alebo rakiju.

Za nádhernými scenériami sa vyberte do pohoria Durmitor. Uchvátia vás jeho rozoklané štíty, zvrásnené skalné steny i stolové hory. Najväčšou výzvou je výstup na majestátny Bobotov Kuk (2 523 m). Zaujímavým spestrením letného dňa môže byť návšteva jaskyne Ledena pečina s ľadovými kvapľami. Viac ako kilometer hlboký kaňon rieky Tary je krásny nielen zo skalnatých vyhliadok, ale napríklad aj z raftu, na ktorom si môžete vychutnať čulé perejky.

K potulkám lákajú aj ďalšie čiernohorské pohoria. Krásne túry ponúka napríklad Bjelasica s národným parkom Biogradska gora, ktorý ochraňuje pozostatok jedného z najzachovalejších európskych pralesov. V neposlednom rade sú tu pohoria Komovi, Lovčen či Prokletije… Skrátka o tom, že tento malý štát nenosí svoj názov nadarmo, sa tu môžete ľahko presvedčiť takmer kdekoľvek. Napríklad počas poznávacieho zájazdu do Čiernej Hory.

 

Zdroj: https://www.turistika.cz/
Viac informácií: https://bit.ly/3UGHnAl

Foto: Depositphotos, flickr, wikimedia.org

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Za divočinou nemusíte cestovať ďaleko

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad do oči bijúce, Európa je domovom úchvatných živočíchov. Tí musia v posledných desaťročiach čeliť výzvam dynamicky sa meniaceho sveta, ako aj klímy. V unikátnej šesťdielnej dokumentárnej sérii, ktorú predstaví Viasat Nature, sa zoznámime s najväčšími, najrýchlejšími a najvzácnejšími zvieratami žijúcimi na starom kontinente. Stretneme sa s najväčším európskym dravcom, ktorým je orlosup […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky Radíme Vám

Čedok je späť na Slovensku

Čedok je späť na Slovensku, záujem o odlety z Bratislavy je obrovský Novým country manažérom Čedoku pre Slovensko bude Juraj Sliacky Odkedy cestovná kancelária Čedok oznámila svoj návrat na slovenský trh, tisíce Slovákov si zakúpilo svoju dovolenku pri mori s odletom z Bratislavy. Počas týchto dvoch mesiacov dominovali najmä pobytové zájazdy do Turecka, Albánska, Bulharska a na grécke ostrovy […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej