ONLINE MAGAZIN

Ako na štadióne: Maročania majú mešitu s otváracou strechou

Na začiatku tejto rozprávkovo nádherne ručne zdobenej sakrálnej stavby bol verejný príhovor a citát z Koránu. Príhovor zaznel v spoločenskom ovzduší Maroka (v roku 1980) – šesť rokov pred prvým zaborením pracovnej lopaty do zeme na skalnatom pobreží Atlantiku.

„Chcem túto mešitu postaviť na vode, pretože aj Boží trón bol na vode“, povedal vtedy pevným hlasom marocký kráľ Hassan II. dojatému ľudu. Týmto slovom dal aj oficiálny pokyn svojmu dvornému architektovi (Francúz Michel Pinseau) na spustenie celého veľkolepého projektu, ktorý podľa odhadov nakoniec stál až 750 miliónov dolárov. Pomerne veľká časť financií išla aj z verejných zbierok (tej sa vraj zúčastnilo podľa odhadov až 12 miliónov ľudí, čo je skoro ½ súčasnej marockej populácie!).

Slávnostné otvorenie mešity sa malo pôvodne konať v roku 1989 (v roku osláv šesťdesiatych narodenín kráľa Hassana II.), ale práca sa pretiahla. Kráľ si tak musel trpezlivo na svoj dar ďalšie 4 roky počkať.

Počas zhruba 50 miliárd hodín strávených dňom i nocou prácou na mešite sa počas 7 rokov podieľalo cca 3 500 remeselníkov! A výsledok všetkých tých tvárí orosených potom a rukách plných mozoľov? 25 tisíc veriacich moslimov, ktorí sa denne môžu dovnútra mešity zmestiť na modlitbu, k tomu ešte ďalších 80 tisíc, vměstnaných na priľahlé priestranstvo! Pri modlitebnom čase majú muži vyhradených 20 tisíc miest dole a na ženy „ostalo“ 5 tisíc miest v galériách.

Tretia najväčšia mešita sveta má otváraciu strechu a laserový lúč ukazujúci cestu k Mekke
Skúsený francúzsky architekt Pinseau sa vôbec nebál spojiť v rámci projektu výstavby mešity tradičný maurský sloh spoločne s výdobytkami modernej elektroniky do jedného unikátneho výzoru. Okrem už spomínanej vyhrievanej podlahy a otváracej strechy – v slnečných a krásnych dňoch sa strecha otvorí počas 3 minút a modliaci moslimovia môžu tak vidieť Alahove priamo do „okien“ – sú v celom komplexe prítomné aj moderné elektrické dvere alebo laserový lúč. Ten v slávnostných dňoch krášli marocké nebo.

Stavebný materiál použitý na výstavbu samotnej mešity ako mramor, céder, titán, bronz a žula pochádza okrem skla (taliansky krištáľ bol špeciálne dovezený až z ďalekých Benátok) len z marockého kraja a lesov a dole v pohorí Atlas. Všetko obloženie a detailné spravovanie obkladov zabezpečil ten najdomiselnejší leveling system. Celých 9/10 mešity Hassana II. je teda rýdzo „Made in Maroko“. To predstavuje ďalší dôvod, prečo sú Maročania na stavbu tak hrdí!

Slovo šíri 360 reproduktorov

Celé vnútro mešity pôsobí ako z nejakého orientálneho rozprávkového sna. Z tých mozaikových krás a tvarov až oči prechádzajú! Pod ručne maľovanými stropmi, kde jemne vo vzduchu balansuje celkom až 57 lustrov, tak budete doslova v interiéri mešity hltať každý milimeter vo vašom okolí. A ono sa nie je vôbec čomu diviť.

V celom komplexe sa nachádza aj 41 fontán, islamská škola, národné múzeum, obria teologická knižnica a nádherne zdobené turecké kúpele (hammam), ktoré, ako vám sprievodca sucho oznámi, ešte nikdy neboli za 22 rokov chodu mešity použité. Raz vraj na nich tiež dôjde!

 

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3VwHVtY

Foto: depositphotos, pexels

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Za divočinou nemusíte cestovať ďaleko

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad do oči bijúce, Európa je domovom úchvatných živočíchov. Tí musia v posledných desaťročiach čeliť výzvam dynamicky sa meniaceho sveta, ako aj klímy. V unikátnej šesťdielnej dokumentárnej sérii, ktorú predstaví Viasat Nature, sa zoznámime s najväčšími, najrýchlejšími a najvzácnejšími zvieratami žijúcimi na starom kontinente. Stretneme sa s najväčším európskym dravcom, ktorým je orlosup […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky Radíme Vám

Čedok je späť na Slovensku

Čedok je späť na Slovensku, záujem o odlety z Bratislavy je obrovský Novým country manažérom Čedoku pre Slovensko bude Juraj Sliacky Odkedy cestovná kancelária Čedok oznámila svoj návrat na slovenský trh, tisíce Slovákov si zakúpilo svoju dovolenku pri mori s odletom z Bratislavy. Počas týchto dvoch mesiacov dominovali najmä pobytové zájazdy do Turecka, Albánska, Bulharska a na grécke ostrovy […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej