ONLINE MAGAZIN

Čo sa stane so životom po jadrovej katastrofe? Na to sa pokúša nájsť odpoveď unikátny dokument Fukušima

Viac ako desať rokov po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima sa do niektorých prázdnych miest vracajú ľudia. Stretávajú sa tu s prekvapivým javom. V evakuačnej zóne, ktorá je postupne čistená od rádioaktívneho odpadu, začína byť nevídane živo. Presvedčiť sa môžete na vlastné oči v dokumente Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, ktorý v premiére prinesie Viasat Nature.

Druhá najväčšia jadrová havária v histórii ľudstva sa odohrala v marci 2011 a zo svojich domovov vyhnala tisíc ľudí. Hornaté pobrežia krajiny sa mali stať neobývateľnou toxickou pustatinou, avšak skutočnosť prekvapila viacerých odborníkov. Miesta, z ktorých boli ľudia vysťahovaní doslova z noci na deň, sa aj napriek predpokladom stali domovom pre divoké zvieratá, prasatá, makaky a ďalšie cicavce.Aj napriek toxikácii sa niektorým druhom darí veľmi dobre. Obyvatelia vracajúci sa do vyčistených oblastí musia čeliť nečakaným problémom. Zvieratá sa vôbec nechovajú placho, práve naopak. Nebojácne sa pohybujú v miestach, ktorým sa v minulosti vyhýbali.   

V hodinovom dokumente s medzinárodnou skupinou odborníkov budeme skúmať zvieratá, ktoré vzdorujú toxickej krajine a teraz žijú tam, kde ešte v relatívne nedávnej dobe bujnela civilizácia.  Potom však došlo k explózii všetkých troch jadrových redaktorov v elektrárne Fukušima. Cez noc bolo narýchlo vysídlených 460 tisíc ľudí, ktorí sa nemohli vrátiť a zanechali svoje obydlia v prospech prírody.

Domy obrastajú machom a rastlinami. Chodníky a cesty zarastajú trávou a kríkmi, a v záhradách, ktoré boli predtým udržiavané, sa v jedovatej zemine hrabú diviaci. Scény ako z postapokalyptického filmu sa vo Fukušime premenili v realitu.

V dokumente zároveň odhalíte, ako môžu zvieratá v takejto oblasti nie len prežívať, ale aj prosperovať. Zistíte, aký má žiarenie vplyv na ich chovanie, vzhľad a genetickú štruktúru. Zároveň preskúmame miestnu divokú flóru a spoločne s vedcami sa pokúsime zistiť, koľko druhov tu žije v tieni katastrofy.

Šesťdesiatminútový dokument Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, sledujte v sobotu 5. novembra od 19:00 na Viasat Nature.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej