ONLINE MAGAZIN

Čo sa stane so životom po jadrovej katastrofe? Na to sa pokúša nájsť odpoveď unikátny dokument Fukušima

Viac ako desať rokov po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima sa do niektorých prázdnych miest vracajú ľudia. Stretávajú sa tu s prekvapivým javom. V evakuačnej zóne, ktorá je postupne čistená od rádioaktívneho odpadu, začína byť nevídane živo. Presvedčiť sa môžete na vlastné oči v dokumente Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, ktorý v premiére prinesie Viasat Nature.

Druhá najväčšia jadrová havária v histórii ľudstva sa odohrala v marci 2011 a zo svojich domovov vyhnala tisíc ľudí. Hornaté pobrežia krajiny sa mali stať neobývateľnou toxickou pustatinou, avšak skutočnosť prekvapila viacerých odborníkov. Miesta, z ktorých boli ľudia vysťahovaní doslova z noci na deň, sa aj napriek predpokladom stali domovom pre divoké zvieratá, prasatá, makaky a ďalšie cicavce.Aj napriek toxikácii sa niektorým druhom darí veľmi dobre. Obyvatelia vracajúci sa do vyčistených oblastí musia čeliť nečakaným problémom. Zvieratá sa vôbec nechovajú placho, práve naopak. Nebojácne sa pohybujú v miestach, ktorým sa v minulosti vyhýbali.   

V hodinovom dokumente s medzinárodnou skupinou odborníkov budeme skúmať zvieratá, ktoré vzdorujú toxickej krajine a teraz žijú tam, kde ešte v relatívne nedávnej dobe bujnela civilizácia.  Potom však došlo k explózii všetkých troch jadrových redaktorov v elektrárne Fukušima. Cez noc bolo narýchlo vysídlených 460 tisíc ľudí, ktorí sa nemohli vrátiť a zanechali svoje obydlia v prospech prírody.

Domy obrastajú machom a rastlinami. Chodníky a cesty zarastajú trávou a kríkmi, a v záhradách, ktoré boli predtým udržiavané, sa v jedovatej zemine hrabú diviaci. Scény ako z postapokalyptického filmu sa vo Fukušime premenili v realitu.

V dokumente zároveň odhalíte, ako môžu zvieratá v takejto oblasti nie len prežívať, ale aj prosperovať. Zistíte, aký má žiarenie vplyv na ich chovanie, vzhľad a genetickú štruktúru. Zároveň preskúmame miestnu divokú flóru a spoločne s vedcami sa pokúsime zistiť, koľko druhov tu žije v tieni katastrofy.

Šesťdesiatminútový dokument Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, sledujte v sobotu 5. novembra od 19:00 na Viasat Nature.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

„The Big Five“ – päť najkrajších diaľkových turistických chodníkov na slnečnej strane rakúskych Álp

V Korutánsku na slnečnom juhu Rakúska už na vás čakajú diaľkové turistické trasy v jedinečnej krajine, ktorú tvoria hory a kopce rôznych výšok. V ich bezprostrednej  blízkosti sa nachádzajú teplé jazerá na kúpanie. K piatim pozoruhodným diaľkovým turistickým chodníkom v Korutánsku patria Alpe-Adria-Trail (750 km), Nockberge Trail (128 km), Karnischer Höhenweg (150 km), Tauernhöhenweg (60 […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám Šport Zdravie

Turistika na južnej strane Álp

Korutánsko má pre vás pripravené nespočetné množstvo turistických trás v jedinečnej vysokohorskej krajine vo všetkých nadmorských výškach. V bezprostrednej blízkosti sa často nachádzajú jazerá na kúpanie s príjemne teplou vodou. Okrem niekoľkodňových panoramatických diaľkových turistických trás tu na vás čakajú aj ľahšie turistické túry pre malých i veľkých, ktoré sa často dajú spojiť s výletom […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej