ONLINE MAGAZIN

Čo sa stane so životom po jadrovej katastrofe? Na to sa pokúša nájsť odpoveď unikátny dokument Fukušima

Viac ako desať rokov po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima sa do niektorých prázdnych miest vracajú ľudia. Stretávajú sa tu s prekvapivým javom. V evakuačnej zóne, ktorá je postupne čistená od rádioaktívneho odpadu, začína byť nevídane živo. Presvedčiť sa môžete na vlastné oči v dokumente Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, ktorý v premiére prinesie Viasat Nature.

Druhá najväčšia jadrová havária v histórii ľudstva sa odohrala v marci 2011 a zo svojich domovov vyhnala tisíc ľudí. Hornaté pobrežia krajiny sa mali stať neobývateľnou toxickou pustatinou, avšak skutočnosť prekvapila viacerých odborníkov. Miesta, z ktorých boli ľudia vysťahovaní doslova z noci na deň, sa aj napriek predpokladom stali domovom pre divoké zvieratá, prasatá, makaky a ďalšie cicavce.Aj napriek toxikácii sa niektorým druhom darí veľmi dobre. Obyvatelia vracajúci sa do vyčistených oblastí musia čeliť nečakaným problémom. Zvieratá sa vôbec nechovajú placho, práve naopak. Nebojácne sa pohybujú v miestach, ktorým sa v minulosti vyhýbali.   

V hodinovom dokumente s medzinárodnou skupinou odborníkov budeme skúmať zvieratá, ktoré vzdorujú toxickej krajine a teraz žijú tam, kde ešte v relatívne nedávnej dobe bujnela civilizácia.  Potom však došlo k explózii všetkých troch jadrových redaktorov v elektrárne Fukušima. Cez noc bolo narýchlo vysídlených 460 tisíc ľudí, ktorí sa nemohli vrátiť a zanechali svoje obydlia v prospech prírody.

Domy obrastajú machom a rastlinami. Chodníky a cesty zarastajú trávou a kríkmi, a v záhradách, ktoré boli predtým udržiavané, sa v jedovatej zemine hrabú diviaci. Scény ako z postapokalyptického filmu sa vo Fukušime premenili v realitu.

V dokumente zároveň odhalíte, ako môžu zvieratá v takejto oblasti nie len prežívať, ale aj prosperovať. Zistíte, aký má žiarenie vplyv na ich chovanie, vzhľad a genetickú štruktúru. Zároveň preskúmame miestnu divokú flóru a spoločne s vedcami sa pokúsime zistiť, koľko druhov tu žije v tieni katastrofy.

Šesťdesiatminútový dokument Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, sledujte v sobotu 5. novembra od 19:00 na Viasat Nature.

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej