ONLINE MAGAZIN

Čo sa stane so životom po jadrovej katastrofe? Na to sa pokúša nájsť odpoveď unikátny dokument Fukušima

Viac ako desať rokov po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima sa do niektorých prázdnych miest vracajú ľudia. Stretávajú sa tu s prekvapivým javom. V evakuačnej zóne, ktorá je postupne čistená od rádioaktívneho odpadu, začína byť nevídane živo. Presvedčiť sa môžete na vlastné oči v dokumente Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, ktorý v premiére prinesie Viasat Nature.

Druhá najväčšia jadrová havária v histórii ľudstva sa odohrala v marci 2011 a zo svojich domovov vyhnala tisíc ľudí. Hornaté pobrežia krajiny sa mali stať neobývateľnou toxickou pustatinou, avšak skutočnosť prekvapila viacerých odborníkov. Miesta, z ktorých boli ľudia vysťahovaní doslova z noci na deň, sa aj napriek predpokladom stali domovom pre divoké zvieratá, prasatá, makaky a ďalšie cicavce.Aj napriek toxikácii sa niektorým druhom darí veľmi dobre. Obyvatelia vracajúci sa do vyčistených oblastí musia čeliť nečakaným problémom. Zvieratá sa vôbec nechovajú placho, práve naopak. Nebojácne sa pohybujú v miestach, ktorým sa v minulosti vyhýbali.   

V hodinovom dokumente s medzinárodnou skupinou odborníkov budeme skúmať zvieratá, ktoré vzdorujú toxickej krajine a teraz žijú tam, kde ešte v relatívne nedávnej dobe bujnela civilizácia.  Potom však došlo k explózii všetkých troch jadrových redaktorov v elektrárne Fukušima. Cez noc bolo narýchlo vysídlených 460 tisíc ľudí, ktorí sa nemohli vrátiť a zanechali svoje obydlia v prospech prírody.

Domy obrastajú machom a rastlinami. Chodníky a cesty zarastajú trávou a kríkmi, a v záhradách, ktoré boli predtým udržiavané, sa v jedovatej zemine hrabú diviaci. Scény ako z postapokalyptického filmu sa vo Fukušime premenili v realitu.

V dokumente zároveň odhalíte, ako môžu zvieratá v takejto oblasti nie len prežívať, ale aj prosperovať. Zistíte, aký má žiarenie vplyv na ich chovanie, vzhľad a genetickú štruktúru. Zároveň preskúmame miestnu divokú flóru a spoločne s vedcami sa pokúsime zistiť, koľko druhov tu žije v tieni katastrofy.

Šesťdesiatminútový dokument Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, sledujte v sobotu 5. novembra od 19:00 na Viasat Nature.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Zážitok z adventných trhov: Vyberáme tie najkrajšie v Dolnom Rakúsku

Príroda, uličky s pivničkami, zámky, hrady, ale aj námestia v dedinkách či mestách sú súčasťou adventu v Dolnom Rakúsku. Vybrali sme pre vás tie najoriginálnejšie adventné trhy, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky, a zároveň prinášame niekoľko skvelých tipov na ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť počas čarovného adventného obdobia.   Advent v Puchbergu sa predstaví v […]

Čítať ďalej
Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip

Ako dopadli najznámejší mafiánski bossovia a gangstri?

V televíznych seriáloch a dokumentoch o skutočných zločinoch žiari len málo mien tak jasne ako meno Colina McLarena. McLaren, bývalý detektív s vášňou pre odhaľovanie tajomstiev zločineckého podsvetia, preniesol svoje odborné znalosti na televíznu obrazovku v strhujúcom dokumentárnom seriáli Vrahovia mafie s Colinom McLarenom. Túto sériu prinesie televízna stanica Viasat Explore už 22. novembra o 21:00. V rámci […]

Čítať ďalej