ONLINE MAGAZIN

Nórska architektúra a kultúra stavebníctva

NÓRSKE CHALUPY
Keď sa povie Nórsko, väčšine z vás sa určite vybaví príroda, ale málokomu pamiatky. A keď už, tak napríklad moderná architektúra ako opera v hlavnom meste Oslo. Dobre stráženým tajomstvom je, že tam stojí za to zájsť aj kvôli svojbytnej architektúre starého Nórska.
Hovorí sa, že Nórsko historickou architektúrou neoplýva, ale to, čo ako pamiatka nevyzerá, môže pokojne byť. Vzhľadom na to, že sa tu oddávna stavia z najdostupnejších stavebných hmôt – hlavne z dreva – už mnoho stavieb vzalo za svoje počas bombardovania a ničenia počas vojen a požiarov.

ODLIŠNOSTI VNÍMANIA
Zmysel pre estetiku sa možno v Nórsku v porovnaní s inými časťami Európy trochu líši. Pre tunajších obyvateľov sú drevené stavby, často opatrené rafinovanými dekoráciami, rovnako hodnotné ako často rovnako staré stavby na kontinente. Možno je to tým, že miestni ľudia vnímajú niečo iné ako tí, ktorí sú zvyknutí na to, že všetka zástavba na úrovni je z kameňa a iba chalupy a chaty sú z dreva. O čom by niekto z vás možno súdil, že nestojí za videnie, je tu vzácnosť a kultúrna pamiatka. Niekedy je potrebný určitý čas, aby ľudia odinakiaľ z Európy prišli nórskym stavebným zvykom na chuť. Aj napriek tomu, ze pri stavbe bodobných domov nikdy nebol  prítomný stavebný dozor, tak ako si ho predstavujeme my vo zvyšku Európy. Jednoducho tu fungujú historické a nepísane zákony o bezpečnosti stavieb.

KOCHANIE SA KRÁSAMI
Keď obdivujete krásu tvarov, kocháte sa útulnosťou a roztomilosťou, spoznávate významné súčasti kultúrneho dedičstva Nórska, čo vám umožní zhodnotiť jeho prínosy.
Nórsko má najstaršie zachované drevené kostoly v Európe a väčšiu časť súboru ostatnej zachovanej stredovekej drevenej architektúry „starého kontinentu“ nájdete aj tam. Tieto nedocenené stavby si zaslúžia viac pozornosti, pretože je vskutku obdivuhodné, že ich toľko vydržalo po stáročia.

KOLÍSKA ZRUBOVÉHO STAVITEĽSTVA
Za kolísku a učebnicu zrubového staviteľstva je považovaný sever Európy. Málokde nájdete stavby, ktoré majú taký útulný a harmonický vnútorný poriadok prispôsobený k životu človeka. Neodmysliteľné, nezameniteľné a izolačne nezastupiteľné mačinové krytiny s drobnými kríkmi sú podopreté stĺpmi s „vikinskými“ drevorezbami v tzv. dračom štýle. Aj na portáloch uvidíte ryhovanú ozdobu s príšerami stáčajúcimi sa okolo seba, popínavými rastlinami a inými námetmi zo severských ság.

KDE ICH NÁJDETE?
Nóri vám to uľahčili – navštívte Norsk Folkemuseum (Nórske národopisné či vlastivedné múzeum) a cez tridsiatku dochovaných tzv. stĺpových kostolov z 11.-14. storočia. Jeden z nich – kostol v Urnese na stráni nad Sognefjordom v západnom Nórsku – je na Zozname svetového kultúrneho dedičstva. Majstrovstvá tamojších tesárskych konštrukcií súviseli s technológiou stavby lodí, najmä v dobe vikinskej (7.-12. storočie). Na svahoch, teráskach a lesných čistinkách sa nachádzajú tieto tzv. ľudové stavby v najpočetnejšej miere v regiónoch Telemark, Buskerud a Oppland, ale aj inde, ako v Setesdale, ktorý, pokiaľ ide o udržiavanie mnohých prvkov tradícií ľudovej kultúry, vzdialene pripomína Slovácko v ČR . Niekde sú stavby premiestnené z miest, kde pôvodne stávali, do múzeí v prírode. Také má skoro každý nórsky okres s úctou k sebe a svojej histórii. Dokladajú spôsob života predchádzajúcich generácií svojim členením a vnútorným zariadením.

PRI STAVBE NOVÉHO DOMU STARÝ NEBÚRALI
Ak idete napr. dlhými a širokými údoliami Hallingdal, Gudbrandsdalen, Ottadalen, Numedal, Valdres či Østerdalen alebo okolo horských pastvín, uvidíte jednu takú stavbu za druhou, napospol sú zoskupené na usadlosti s ústredným dvorom. V niektorých domčekoch je ohnisko uprostred izby, inde je pod otvoreným komínom alebo obydlie má piecku. V Škandinávii bolo zvykom, že pri stavbe nového domu starý nebúrali. V ňom ďalej bývala najstaršia generácia alebo dom bol aj naďalej využívaný na rôzne hospodárske práce – napr. tam varili v kotli tradičný sladký kozí syr. Aj preto sa práve v Nórsku zachovalo toľko starých drevených domov na pôvodnom mieste. Buď ďalej existovali samostatne, alebo k nim boli pristavané nové časti.

LOFTY A RYBÁRSKE DOMKY
Príznačné sú najznámejšie stavby – tzv. poschodové obytné komory – lofty, ktoré sú najmä v Telemarku bohato zdobené maľbou rastlinných motívov. Vďaka suchému podnebiu mohli byť tieto aj iné tamojšie tradičné stavby tak dlho obývané. Sú impregnované natretým dechtom a slnko prispievalo k farbe povrchov. Zavítajte ale aj do Skudeneshavnu, Ny-Hellesundu, Fedy, Råkvågu, Mosjøenu atď., prídete na výnimočne nenarušené a ucelene dochované prostredie so súbormi rybárskych domčekov, rybární a iných starých rázovitých hospodárskych budov s peknými výtvarnými detailmi. Niektoré z týchto dediniek a miest boli za reštaurovanie odmenené aj európskymi cenami.

PREPYCHOVÝ MAIHAUGEN
Pozrite sa tiež na dediny ako napr. Solvorn a Vik pri Sognefjorde a na ucelené súbory tamojších lodenice a rybárske komory na brehu fjordu a na koloch na vode. Nezabudnite zavítať k jedinečným súborom obytných domov (niekedy s pavlačou), sýpok, stajní, seníkov, rybárskych domčekov, usadlostí, salaší, kostolíka a rozsiahlych zbierok v samostatných priestoroch v múzeách v prírode v Lillehammere, Fagernese, v Åle, Trondheim .
Lillehammerské múzeum Maihaugen býva mnohými charakterizované ako jedno z najkvalitnejších múzeí v prírode v Európe s mnohými veľmi hodnotnými stavbami, rozmiestnenými okolo rybníčkov a tôní. Snáď len v Škandinávii sa dnes v Európe môžete s takými stavbami stretnúť aj v ich pôvodnej funkcii použitia tam, kde vznikli. Je to ako knižka, ktorá líči život tamojších obyvateľov všetkých sociálnych vrstiev do podrobností.

Pozrite si tiež naše amatérske videjko z tripu po Nórsku na kajakoch

Zdoj: http://www.walkers.sk/
Viac info: https://bit.ly/3tiGEdv

Foto: Viktor Cicko st.

Video: Viktor Cicko st.

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej