ONLINE MAGAZIN

Kto odhalil najkomplikovanejšie šifry a kódy sveta?

Šifry, znaky či na prvý pohľad úplne náhodné číselné kódy môžu skrývať tajné správy obsahujúce najväčšie vojenské tajomstvá, depeše od špiónov, ale aj tajnú komunikáciu zločincov. Slávne ale aj nechválene známe šifry vrátane ich lúštiteľov odhalí nová dokumentárna séria Prelomiť kód, ktorú si môžete pozrieť na televíznych obrazovkách už od 6. októbra na Viasat History.

Hrdinka, ktorá pomohla rozlusknúť kód pašerákov pri strážení detí

V 20. rokoch minulého storočia sa kvôli prohibícii dostali v Spojených štátoch k moci gangstri ako Lucky Luciano, Bugs Moran či Al Capone. Ich nelegálne obchodovanie s alkoholom bolo zdrojom mnohých zločinov vrátane vrážd. V uliciach miest zúrili boje gangov a mafiáni vysielali prostredníctvom sofistikovaných tajných kódov inštrukcie pašerákom na more. Polícia si nevedela rady, pokiaľ sa k tímu vyšetrovateľov nepridala mladá žena menom Elizabeth Friedman. Tej stačilo k prelomeniu kódu len ceruzka a papier.

Nešlo však o žiadnu začiatočnícku. Táto kryptoanalytička pomáhala lúštiť kódy už počas prvej svetovej vojny a podobne odhaľovala tajnú nemeckú komunikáciu aj počas ďalšieho svetového konfliktu. Medzi vojnami pomáhala námorníctvu rozlúštiť kódy používané pašeráckymi člnmi.  Strážcovia zákona boli tak zúfalí, že dokonca povolili, aby Elizabeth pracovala z domova, pretože sa musela venovať aj dvom malým deťom, čo nemalo v danej dobe obdoby.

Elizabeth sa len počas dvoch mesiacov podarilo dešifrovať  reťazce čísiel, ktoré si gangstri posielali rádiami. Jej postup viedol k dešifrovaniu aj starých správ, ktorých bolo približne 10 000. Vyšetrovatelia tak poznali trasy pašerákov a ich plány, čo vyústili do pádu Al Caponeho impéria.

Došlo k prelome v prípade sériového vraha Zodiaca?

Vrah, ktorý si hovoril Zodiac, nebol nikdy dolapený. Človek zodpovedný za smrť najmenej piatich ľudí úradoval na konci šesťdesiatich rokov v San Franciscu. Tamojšej polícii posielal zakódované správy so symbolmi zverokruhu a pod vyhrážkami ďalších vrážd požadoval, aby polícia vraždy zverejnila v novinách. Na dekódovaní šifier pracovali stovky ľudí a po nejakom čase sa ich podarilo rozlúštiť dvom krížovkovým nadšencom. Avšak k odhaleniu páchateľa tento úspech neviedol. Zodiac sa ozval znovu, tentokrát s prepracovanejšími správami, ktoré sa nedarilo vyriešiť a tak sa vrah v roku 1974 odmlčal. Jeho totožnosť nie je dodnes známa.

V roku 2020 sa tím amatérskych nadšencov pokúsil druhú šifru opäť rozlúštiť pomocou moderného počítačového systému. Nakoniec sa im to aj podarilo, ale ani tento výsledok neprispel k vystopovaniu páchateľa. Lov teda aj naďalej pokračuje.

Šifry pašeráckych gangov či Zodiakové rébusy sú niektoré zo slávnych hádaniek, ktoré môžete odhaliť pomocou najnovšej dokumentárnej série Prelomiť kód. Odhaľte tajné správy používané počas studenej vojny, japonskú komunikáciu pred útokom na Pearl Harbor a nakoniec aj najdlhší aj najstarší reťazec znakov – ľudskú DNA. Len na  Viasat History od štvrtka 6. októbra 2022.

 

Trailer: https://youtu.be/221ggS8AL44

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej