ONLINE MAGAZIN

Kam na výlet vo Veľkej Británii? Národné parky na ostrovoch.

Naplánovali ste si výlet do Londýna, a radi by ste na britských ostrovoch navštívili aj prírodu? Vyjdite z víru veľkomesta a zapadnite do rozľahlých vresovísk, okolia jazier ak vysokým útesom. Predstavíme vám národné parky Snowdonia, Lake district, Peak district, Northumberland a doverské kriedové útesy South Downs. Prapravte si pevné topánky, vetrovku, poľovnícke potreby odložte na chvíľu do komory a my vám poradíme kam sa vybrať v Anglicku.

Väčšina plochy Britských ostrovov nie je zalesnená. V nižších polohách rastú menšie dreviny, vo vyšších trávy, machy a lišajníky, a najvyššie vrcholy sú často pokryté iba kameňmi. To im dodáva takmer alpský charakter.

Viete, čo čakať, keď v názve britského národného parku nájdete slovo „moore“? Vresoviská. To vodou nasiaknuté, s chodníčkami medzi rašeliniskami. Farebné a rozľahlé planiny na miernych kopcoch vás pohltia, také sú britské „moorlands“.

Jazero v angličtine nemusí byť len „lake“, ako v Lake district, ale aj „broad“, ako v norfolkskom a suffolskom The Broads, krajine jazier a riek, ktoré sú charakteristické bývalými miestami ťažby rašeliny.

Vrcholy sa anglicky povedia „peaks“ – ako v Peak district, jednom z najkrajších parkov, ktorý hýri vrcholkami a výhľadmi do krajiny. Údolia sú zas „ďalej“ ako v Yorkshire Dales, bývalej priemyselnej krajine, v ktorej dnes pomaly zarastajú vresom staré viadukty, bane a iné priemyselné diela minulého storočia.

Pobrežie je v britskej angličtine „coast“, ako nádherné Pembrokeshire coast, chránené fondom UNESCO ako pamiatka. Útesy sú reefs alebo cliffs, ako White Cliffs of Dover, biele útesy doverské, celé z kriedy.

Národný park Snowdonia – Eryri (welšsky)

Snowdonia sa skladá z niekoľkých masívov – okrem masívu Snowdonu, sú to Moel Hebog, Glyderau, Carneddau a ďalšie, celkom 9 masívov. Park nedosahuje veľkých výšok, najvyššia hora Walesu, Snowdon meria iba 1085 m. Napriek tomu má krajina okolo takmer alpský charakter, vďaka absencii stromov a prevahe skalnatých výšin, chodníkov vedúcich po trávnatých pláňach okolo ľadovcových jazierok.

Prečo sem ísť: rieky a jazerá, v ktorých žijú napríklad vydry, alebo farební chladniačikovia. Welšský folklór a mytológia vás stretne na každom kroku. Nenájdete jazero, ktoré by nebolo opradené mýtmi.

Vyberte si jednu zmnoha turistických trás v Snowdonii. Napríklad výlet k vodopádom Aber Falls, prechádzku Benar Boardwalk, drevené mólo okolo pobrežia, ktoré zvládnete aj s deťmi, či údolie Ogwen, ktoré je domovom úchvatného ľadovcom vytvoreného údolia Cwm Idwal.
Môžete tu kempovať, člnkovať aj jazdiť na bicykli. Snowdonia má 37 km pobrežia Atlantického oceánu.

Peak disctrict

Národný park Peak District pri meste Sheffield je pravdepodobne najznámejší ako kraj pre pešiu turistiku a ponúka veľkolepú rozmanitosť scenérií a trás – od strmých vápencových údolí až po pôsobivé vysokohorské vresoviská. Každý si tu nájde niečo pre seba – jednotlivci, rodiny i skupiny – či už sa jedná o náročnú túru alebo krátku prechádzku.

Pri objavovaní kraja Derbyshire a Peak District narazíte na mnoho krásnych miest – od dramatických skalných okrajov až po pokojné rieky a zvlnené pahorkatiny.

Najzaujímavejšie miesta: údolie Hope valley, s najkrajšími dedinkami a výhľadmi. Solomon’s Temple – viktoriánske opevnenie pri meste Buxton. Vyhliadky Mam Tor, Kinder Scout, The Roaches.
Jaskyňa Poole’s Cavern, Blue John’s Cavern, Treak Cliff Cavern.

Mestečko Castleton.
Alton towers – veľký zábavný park pre deti i dospelých milovníkov adrenalínu

Lake district – Cumbria

Najväčší anglický národný park je teraz zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, nachádza sa tu najvyššia hora Scafell Pike, najhlbšie jazero Wastwater a prekvitajúce miestne komunity ako Keswick a Bowness-on-Windermere. Vydajte sa poznávať jeho krásy z jedného miesta, alebo sa putujte niektorou z diaľkových trás.

Krajina Lake district láka na fantastické dobrodružstvá, od úchvatných vrcholov až po vzrušujúce prírodné kúpanie. Tradičnú kultúru objavíte v nabitom kalendári umeleckých vystúpení. Dômyselná kuchyňa má korene v miestnych surovinách.
Najväčším lákadlom Lake districtu – Cumbrie, je samozrejme prírodné bohatstvo hôr a jazier, ktoré dohromady vytvára ucelenú mágiu. Nachádza sa tu aj bohaté kultúrne dedičstvo v podobe historických miest, tradičných dedín a rozľahlých poľnohospodárskych oblastí so starobylými kamennými múrmi; osamelé stodoly a stáda oviec Herdwick. Kombinácia prírodnej nádhery a histórie sem vždy priťahovala umelcov, básnikov a maliarov. A tiež preto bol národnému parku Lake District v roku 2017 udelený štatút svetového dedičstva UNESCO.

Northumberland – prastarý kraj Britov a Vikingov

Najsevernejší park medzi Škótskom a Hadriánovým múrom – časť rímskeho opevnenia zvaného Hadriánov val. Archeológovia tu objavujú aj mnohé nálezy od prehistorických monumentov a románskych ruín až po signálne veže, postavené na ochranu proti nájazdníkom zo severu. Úchvatné scenérie a málo turistov.

Čo vidieť: Cheviot Hills, hrad Alnwick, hrad Bamburg a jedny z najkrajších piesočných pláží v Anglicku, ktoré sa nachádza v jeho okolí, ruiny hradu Dunstanburgh Castle. Viktoriánsky zámok Cragside.
Záhrady Alnwick Gardens, komplex formálnych záhrad s mnohými vodnými prvkami, patriaci k hradu Alnwick v meste Alnwick. Vodopád Hareshaw Linn Waterfall, maják Longstone Lighthouse, kde žijú papuchalkovia.
Prílivový ostrov Lindisfarne, kde sa nachádza kláštor založený roku 635 svätým Aidanom, ktorý bol roku 793 n. l. vyplienený severanmi z Dánska. Ide o prvý známy nájazd Vikingov na okolité krajiny, preto býva pokladaný za začiatok vikingskej expanzie. Mnísi boli zo strachu pred nájazdníkmi v roku 883 n. l. presťahovaní do Durhamu.

„Down“ je juhoanglický výraz pre nízke až stredne vysoké kopce. Downland je jednou z charakteristických krajín južného Anglicka a obvykle je tvorený kriedou, ale môže byť aj piesočnatý.

Navštívte tu mesto Brighton, hrad Arundel na rieke Arun, grófstvo Sussex a objavte aj ďalšie atrakcie v oblasti South Downs.

Na juhovýchode Anglicka sa nachádzajú slávne biele útesy. Tie sa rozprestierajú od Itchen Valley neďaleko Hampshire až po Beachy Head neďaleko Eastbourne.

A v najužšom mieste Lamanšského prielivu, len 34 km od francúzskeho prístavu Calais, sa nachádzajú tie najznámejšie kriedové útesy Anglicka, Doverské. Nie sú jedinou lokalitou tohto druhu, biele útesy sú aj Sever sisters. Pre svoju blízkosť s francúzskou pevninou však práve tieto boli vyhlásené už v období antiky, a je možné, že vďaka nim získala Británia prezývku Albion.

 

Zdroj: https://bit.ly/3emHcLy

Foto: flickr

Viac info tu: https://www.ervpojistovna.cz/

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej