ONLINE MAGAZIN

Môže sa to stať aj na ťave

Morská choroba je pre nás suchozemcov obávaná komplikácia dovolenky, kedy túžime po ceste loďou napríklad za delfínmi. Kinetóza čiže choroba z pohybu sa týka predovšetkým deti, ale často aj dospelých. Nielen na lodi na mori, ale napríklad v aute, v nevetranom autobuse, na kolotoči alebo dokonca pri obľúbenej atrakcii na zahraničnej dovolenke – pri jazde na ťave. Ale s určitosťou môžeme povedať, že plávajúca podlaha nebude príčinou kinetózy

Príčina nepríjemností

Cestovné nevoľnosti tohto typu (kinetóza) vznikajú pri pohybe nášho dopravného prostriedku v prípadoch, že sa dočasne poruší spojenie medzi vnemami oka a vnútorného ucha – medzi tým, čo vidí oči a tým, čo vníma naše ústrojenstvo pre rovnováhu vo vnútornom uchu; oči nám hlásia, že okolitý svet je v pokoji, ale centrum v uchu signalizuje pohyb. Centrálna nervová sústava je zmätená, dochádza k podráždeniu vegetatívneho nervstva a postihnutý jedinec cíti nevoľnosť a obvykle sa mu chce zvracať.

Všímajte si už prvé príznaky

Ak patríte medzi háklivé na tieto problémy, nepodceňujte prvé príznaky – zrýchlený dych, potenie, pocity na omdletie, zívanie, závrat alebo zvýšenú citlivosť na pachy, bolesť hlavy alebo brucha.

Prvá pomoc

Pokúste sa odviesť pozornosť od popísaných varovných signálov, rozprávajte sa so spolusediacim, bežte – pokiaľ je to možné – na čerstvý vzduch, alebo naopak príliš nehýbte hlavou a skúste zaspať. V dopravnom prostriedku je lepšie sedieť vpredu, na vyhliadkovej lodi skôr vzadu a uprostred.

Pripravte sa včas

Vhodné prípravky na potlačenie problémov vám poradia v lekárni, sú voľnopredajné. Počítajte s tým, že niektoré z nich navodzujú ospalosť. Niekomu môžu pomôcť aj homeopatiká.

Cestovný režim

Polhodinu pred cestou si dajte ľahkú desiatu.

Pite každú hodinu trochu vody, proti žalúdočnej nevoľnosti pomáha studená coca-cola po lyžičkách.

Počas cestovania v aute seďte na prednom sedadle, pozerajte sa priamo pred seba, nečítajte. Robte podľa potreby prestávky, prejdite sa, vydýchajte sa alebo si zacvičte.

Z lode nevystúpite, ale na väčšiu môžete vyjsť na palubu na čerstvý vzduch. Pozerajte sa vpred na obzor.

Proti cestovnej nevoľnosti pomáha žuvanie zázvoru, skúsiť môžete zázvorový čaj alebo zázvorové sušienky.

Zdroj: https://www.ctidoma.cz/zdravi
Viac informácií: https://bit.ly/3D2qStm
Foto na titulke: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Automobily Náš tip Radíme Vám

Základné faktory, ktoré ovplyvňujú cenu dopravy počas zimy

Základné faktory, ktoré ovplyvňujú cenu dopravy počas zimy

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Dovolenka pod palmami: Slovákov očarili Maldivy

Vzdialené destinácie ako Maldivy, Mexiko či Dominikánska republika sú počas Vianoc mimoriadne obľúbené. Slovenskí dovolenkári si naozaj doprajú, míňajú viac ako Maďari a Česi.

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Tlačová správa Umenie a kultúra

Martinus otvoril kníhkaviareň v Brne

Za prvé dni ju navštívilo desať tisíc zákazníkov. Najväčšie slovenské kníhkupectvo otvorilo po mesiacoch príprav svoje prvé české kamenné kníhkupectvo v brnenskom obchodnom centre Velký Špalíček. Kníhkaviareň Martinus Martinus je najpopulárnejšie kníhkupectvo a päťnásobná najobľúbenejšia značka roka na Slovensku podľa prieskumu KPMG. V Česku pôsobí prostredníctvom internetového kníhkupectva Martinus.cz od roku 2012. Po 10 rokoch […]

Čítať ďalej