ONLINE MAGAZIN

Dokumentárna séria Stratené mestá Biblie odhalí tajomstvá biblických príbehov

Stratené mestá Biblie je nový dvojdielny dokument na televíznej stanici Viasat History. Slovenská premiéra bude odvysielaná v nedeľu 25. septembra o 21:00 a nadšencov histórie zavedie na miesta, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so starozákonnými textami. Objavíte Babylon, Uruk, Ur, Ninive či Girsu z doposiaľ nevídanej perspektívy.

 Starý zákon vďaka dokumentu Stratené mestá Biblie znova ožije. Dostaneme sa na miesta, kde sa narodil Abraham, do krajiny, ktorá sa spája s Noemovou archou, ale ocitneme sa aj pod Babylonskou vežou. Viasat History priblíži tieto miesta pomocou dychberúcich záberov a odhalí aj niektoré úplne nové zistenia. My vám ich priblížime ešte pred premiérou.

Dejisko: Irak
Dnešný Irak je dejiskom príbehov popisovaných v Biblii. Piesky tejto horúcej zeme skrývajú mnohé staroveké tajomstvá. Práve teraz, približne pred šiestimi tisíckami rokov, postavili Sumeri prvé mestá. Podľa knihy Genesis dochádzalo práve v týchto končinách sveta k biblickým udalostiam.

V oboch dieloch dokumentu Stratené mestá Biblie sa vydáme s renomovanými archeológmi za stratenými mestami a miestami, ktoré poznáte práve zo Starého zákona.

 

V prvom diele uvidíme vedecké tímy, ktoré obnovujú divy Ninive, pozrieme sa medzi pozostatky starovekého Babylonu či do južného Iraku za objavovaním Uruku a Uru.

 

 

V Girsu spoločne s vedcami odhalíme najstarší most a záhadné ruiny, ktoré by mohli zmeniť pohľad na samotný úsvit civilizácie. Poodhalíme, prečo zohrával práve južný Irak kľúčovú rolu v Starom zákone a ako mohla ovplyvniť kolaps sumerského sveta potopa, ktorá je považovaná za jeden z najväčších príbehov Biblie.

Druhá časť sa zameriava na staroveké mestá Ninive a Babylon.
Tieto dve veľkomestá staroveku považovali autori Biblie za miesta hriechu.

Prečo mali v Starom zákone takú povesť a aké v skutočnosti boli? Kto boli ich obyvatelia? V Ninive sa s archeológmi vydáme po stopách príbehu o Jonášovi a veľrybe a v Babylone sa zameriame na Ištarinu bránu postavenú tyranom Nabuchodonozorom II.

Viete, že rivalita týchto centier určila osud starovekého sveta? A čo s tým má spoločné ich nevalná biblická povesť? To všetko a omnoho viac vám odhalí nový dokument.

Výprava do dávnej minulosti pohodlne z obývačky

Dvojdielny dokument Stratené mestá Biblie, vám predstaví doposiaľ nevídaný historický pohľad na najrannejšie dejiny našej civilizácie. V nedeľu večer 25.9. sa o deviatej vydáme na dlhú cestu časom, ktorá je zahalená nánosom piesku a povestí. Aká však bola skutočnosť? Najnovšie vedecké metódy ťahajú za temné nitky a ukazujú, že korene mnohých biblických príbehov sú v skutočnosti skryté v troskách dnešného Iraku.

A ešte jedna dobrá správa na záver. Oba diely si môžete pozrieť naraz za sebou.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej