ONLINE MAGAZIN

Dokumentárna séria Stratené mestá Biblie odhalí tajomstvá biblických príbehov

Stratené mestá Biblie je nový dvojdielny dokument na televíznej stanici Viasat History. Slovenská premiéra bude odvysielaná v nedeľu 25. septembra o 21:00 a nadšencov histórie zavedie na miesta, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so starozákonnými textami. Objavíte Babylon, Uruk, Ur, Ninive či Girsu z doposiaľ nevídanej perspektívy.

 Starý zákon vďaka dokumentu Stratené mestá Biblie znova ožije. Dostaneme sa na miesta, kde sa narodil Abraham, do krajiny, ktorá sa spája s Noemovou archou, ale ocitneme sa aj pod Babylonskou vežou. Viasat History priblíži tieto miesta pomocou dychberúcich záberov a odhalí aj niektoré úplne nové zistenia. My vám ich priblížime ešte pred premiérou.

Dejisko: Irak
Dnešný Irak je dejiskom príbehov popisovaných v Biblii. Piesky tejto horúcej zeme skrývajú mnohé staroveké tajomstvá. Práve teraz, približne pred šiestimi tisíckami rokov, postavili Sumeri prvé mestá. Podľa knihy Genesis dochádzalo práve v týchto končinách sveta k biblickým udalostiam.

V oboch dieloch dokumentu Stratené mestá Biblie sa vydáme s renomovanými archeológmi za stratenými mestami a miestami, ktoré poznáte práve zo Starého zákona.

 

V prvom diele uvidíme vedecké tímy, ktoré obnovujú divy Ninive, pozrieme sa medzi pozostatky starovekého Babylonu či do južného Iraku za objavovaním Uruku a Uru.

 

 

V Girsu spoločne s vedcami odhalíme najstarší most a záhadné ruiny, ktoré by mohli zmeniť pohľad na samotný úsvit civilizácie. Poodhalíme, prečo zohrával práve južný Irak kľúčovú rolu v Starom zákone a ako mohla ovplyvniť kolaps sumerského sveta potopa, ktorá je považovaná za jeden z najväčších príbehov Biblie.

Druhá časť sa zameriava na staroveké mestá Ninive a Babylon.
Tieto dve veľkomestá staroveku považovali autori Biblie za miesta hriechu.

Prečo mali v Starom zákone takú povesť a aké v skutočnosti boli? Kto boli ich obyvatelia? V Ninive sa s archeológmi vydáme po stopách príbehu o Jonášovi a veľrybe a v Babylone sa zameriame na Ištarinu bránu postavenú tyranom Nabuchodonozorom II.

Viete, že rivalita týchto centier určila osud starovekého sveta? A čo s tým má spoločné ich nevalná biblická povesť? To všetko a omnoho viac vám odhalí nový dokument.

Výprava do dávnej minulosti pohodlne z obývačky

Dvojdielny dokument Stratené mestá Biblie, vám predstaví doposiaľ nevídaný historický pohľad na najrannejšie dejiny našej civilizácie. V nedeľu večer 25.9. sa o deviatej vydáme na dlhú cestu časom, ktorá je zahalená nánosom piesku a povestí. Aká však bola skutočnosť? Najnovšie vedecké metódy ťahajú za temné nitky a ukazujú, že korene mnohých biblických príbehov sú v skutočnosti skryté v troskách dnešného Iraku.

A ešte jedna dobrá správa na záver. Oba diely si môžete pozrieť naraz za sebou.

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej