ONLINE MAGAZIN

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo kempy a stellplatzy“.

Ako to teda je? Čo môžem a čo už nie – PARKOVANIE

Tá najdôležitejšia informácia hneď na začiatku je, že parkovať môžete kdekoľvek, kde to nie je zakázané. Avšak aj toto je podmienené istými pravidlami. Na úvod tiež musíme ešte napísať – pre istotu a aby to bolo kompletné – že tu budeme hovoriť o miestach, kde sa všeobecne parkovať dá a tieto miesta sú v súlade so zákonom o cestnej premávke – jedná sa teda o bežné parkoviská. Nakoniec, je nám to dôverne známe. Parkovanie v Bratislave sa dostáva na novú úroveň, len si na to musíme zvyknúť a byť v obraze.

Táto možnosť samozrejme padá v momente, keď na vybranom mieste síce možno parkovať, ale je na ňom zároveň umiestnená zákazová značka státia a parkovania karavanov a obytných vozidiel. V tom prípade na toto miesto nenabiehajte a poobzerajte sa po inom.

V NEMECKU TEDA PLATÍ PRI PARKOVANÍ PRAVIDLO: TO, ČO NIE JE VÝSLOVNE ZAKÁZANÉ, JE POVOLENÉ.

Existuje jedna výnimka z tohto pravidla. A tou je parkovanie na chodníku. Bez výnimky na chodníku nesmie parkovať vozidlo ťažšie ako 2,8 tony. Vďaka tomu je jasné, že s obytným vozidlom takto neparkujte.
Pokiaľ sa jedná o súkromný pozemok, nikto vám to nemôže, okrem vlastníka, zakázať. V tomto prípade môže ísť napríklad o parkovisko pri hoteloch, penziónoch či rôznych turistických zaujímavostiach. Tu odporúčam zájsť za majiteľom/prevádzkovateľom a opýtať sa na túto možnosť. Vo väčšine prípadov súhlas dostanete.

Ako to teda je? Čo môžem a čo už nie – NOCOVANIE

Ak potrebujete prenocovať a pohybujete sa napríklad v meste, kde nie je veľa parkovísk a automobily parkujú pozdĺž cesty (a nie je tam zákazová značka), prenocovať v obytnom vozidle môžete. Avšak iba na jednu noc! Viac nie je povolené. Samozrejmosťou je, že sa nesmie vybrať kempingový nábytok. Tu ale nepredpokladám, že by ste ho na ulici chceli vyberať. Toto pravidlo platí aj pre klasické parkoviská. Nezostávajte teda dlhšie, než na jednu noc.

Ak sa budete pohybovať v prírode, majte na pamäti, že v Nemecku existujú spoločenstvá, ktoré vydali štatút zákazu parkovania mimo cesty, cesty a parkoviska. To platí najmä pre miesta okolo jazier či rezervácií. Tiež si v týchto miestach dávajte pozor na dodatkové cedule u značiek (o tom som sa spomínala už vyššie). Pokiaľ bude dodatková ceduľa hovoriť, že parkovisko je LEN pre osobné vozidlá, aj keď ste podľa RP v kategórii skupiny „B“ a za „osobné vozidlo“ sa často považujete, NIE JE TO PRAVDA. Na tomto mieste naozaj nesmiete ani parkovať, ani nocovať! (Ide o článok 12 ods. 3 písm. E) nariadenia o cestnej premávke (STVO), ktoré zakazuje parkovanie na parkoviskách, ak je zakázané dodatočnými značkami. )

Ako je to so státím a nocovaním na diaľničných odpočívadlách?
Ak sa stretnete s nižšie uvedenou značkou, kde nie je zobrazený piktogram obytného vozidla či karavanu, tak legálne na tomto mieste štát nemôžete. Nenájdite teda na miesta vyhradené pre osobné automobily. Samozrejme je tu možnosť zaparkovať a nocovať medzi kamiónmi, avšak z dôvodu bezpečnosti sa to neodporúča. Obzvlášť, keď v tomto roku bol zaznamenaný nárast vykradnutia obytných vozidiel aj práve v susednom Nemecku na týchto diaľničných odpočívadlách. Osobne teda odporúčam radšej z diaľnice zísť a nájsť si iné, pokojné a bezpečnejšie miesto na nocovanie, než je toto.

 

Zdroj: https://all4camper.com/
Viac informácií: https://bit.ly/3vuhXw2

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej