ONLINE MAGAZIN

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo kempy a stellplatzy“.

Ako to teda je? Čo môžem a čo už nie – PARKOVANIE

Tá najdôležitejšia informácia hneď na začiatku je, že parkovať môžete kdekoľvek, kde to nie je zakázané. Avšak aj toto je podmienené istými pravidlami. Na úvod tiež musíme ešte napísať – pre istotu a aby to bolo kompletné – že tu budeme hovoriť o miestach, kde sa všeobecne parkovať dá a tieto miesta sú v súlade so zákonom o cestnej premávke – jedná sa teda o bežné parkoviská. Nakoniec, je nám to dôverne známe. Parkovanie v Bratislave sa dostáva na novú úroveň, len si na to musíme zvyknúť a byť v obraze.

Táto možnosť samozrejme padá v momente, keď na vybranom mieste síce možno parkovať, ale je na ňom zároveň umiestnená zákazová značka státia a parkovania karavanov a obytných vozidiel. V tom prípade na toto miesto nenabiehajte a poobzerajte sa po inom.

V NEMECKU TEDA PLATÍ PRI PARKOVANÍ PRAVIDLO: TO, ČO NIE JE VÝSLOVNE ZAKÁZANÉ, JE POVOLENÉ.

Existuje jedna výnimka z tohto pravidla. A tou je parkovanie na chodníku. Bez výnimky na chodníku nesmie parkovať vozidlo ťažšie ako 2,8 tony. Vďaka tomu je jasné, že s obytným vozidlom takto neparkujte.
Pokiaľ sa jedná o súkromný pozemok, nikto vám to nemôže, okrem vlastníka, zakázať. V tomto prípade môže ísť napríklad o parkovisko pri hoteloch, penziónoch či rôznych turistických zaujímavostiach. Tu odporúčam zájsť za majiteľom/prevádzkovateľom a opýtať sa na túto možnosť. Vo väčšine prípadov súhlas dostanete.

Ako to teda je? Čo môžem a čo už nie – NOCOVANIE

Ak potrebujete prenocovať a pohybujete sa napríklad v meste, kde nie je veľa parkovísk a automobily parkujú pozdĺž cesty (a nie je tam zákazová značka), prenocovať v obytnom vozidle môžete. Avšak iba na jednu noc! Viac nie je povolené. Samozrejmosťou je, že sa nesmie vybrať kempingový nábytok. Tu ale nepredpokladám, že by ste ho na ulici chceli vyberať. Toto pravidlo platí aj pre klasické parkoviská. Nezostávajte teda dlhšie, než na jednu noc.

Ak sa budete pohybovať v prírode, majte na pamäti, že v Nemecku existujú spoločenstvá, ktoré vydali štatút zákazu parkovania mimo cesty, cesty a parkoviska. To platí najmä pre miesta okolo jazier či rezervácií. Tiež si v týchto miestach dávajte pozor na dodatkové cedule u značiek (o tom som sa spomínala už vyššie). Pokiaľ bude dodatková ceduľa hovoriť, že parkovisko je LEN pre osobné vozidlá, aj keď ste podľa RP v kategórii skupiny „B“ a za „osobné vozidlo“ sa často považujete, NIE JE TO PRAVDA. Na tomto mieste naozaj nesmiete ani parkovať, ani nocovať! (Ide o článok 12 ods. 3 písm. E) nariadenia o cestnej premávke (STVO), ktoré zakazuje parkovanie na parkoviskách, ak je zakázané dodatočnými značkami. )

Ako je to so státím a nocovaním na diaľničných odpočívadlách?
Ak sa stretnete s nižšie uvedenou značkou, kde nie je zobrazený piktogram obytného vozidla či karavanu, tak legálne na tomto mieste štát nemôžete. Nenájdite teda na miesta vyhradené pre osobné automobily. Samozrejme je tu možnosť zaparkovať a nocovať medzi kamiónmi, avšak z dôvodu bezpečnosti sa to neodporúča. Obzvlášť, keď v tomto roku bol zaznamenaný nárast vykradnutia obytných vozidiel aj práve v susednom Nemecku na týchto diaľničných odpočívadlách. Osobne teda odporúčam radšej z diaľnice zísť a nájsť si iné, pokojné a bezpečnejšie miesto na nocovanie, než je toto.

 

Zdroj: https://all4camper.com/
Viac informácií: https://bit.ly/3vuhXw2

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej