ONLINE MAGAZIN

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo kempy a stellplatzy“.

Ako to teda je? Čo môžem a čo už nie – PARKOVANIE

Tá najdôležitejšia informácia hneď na začiatku je, že parkovať môžete kdekoľvek, kde to nie je zakázané. Avšak aj toto je podmienené istými pravidlami. Na úvod tiež musíme ešte napísať – pre istotu a aby to bolo kompletné – že tu budeme hovoriť o miestach, kde sa všeobecne parkovať dá a tieto miesta sú v súlade so zákonom o cestnej premávke – jedná sa teda o bežné parkoviská. Nakoniec, je nám to dôverne známe. Parkovanie v Bratislave sa dostáva na novú úroveň, len si na to musíme zvyknúť a byť v obraze.

Táto možnosť samozrejme padá v momente, keď na vybranom mieste síce možno parkovať, ale je na ňom zároveň umiestnená zákazová značka státia a parkovania karavanov a obytných vozidiel. V tom prípade na toto miesto nenabiehajte a poobzerajte sa po inom.

V NEMECKU TEDA PLATÍ PRI PARKOVANÍ PRAVIDLO: TO, ČO NIE JE VÝSLOVNE ZAKÁZANÉ, JE POVOLENÉ.

Existuje jedna výnimka z tohto pravidla. A tou je parkovanie na chodníku. Bez výnimky na chodníku nesmie parkovať vozidlo ťažšie ako 2,8 tony. Vďaka tomu je jasné, že s obytným vozidlom takto neparkujte.
Pokiaľ sa jedná o súkromný pozemok, nikto vám to nemôže, okrem vlastníka, zakázať. V tomto prípade môže ísť napríklad o parkovisko pri hoteloch, penziónoch či rôznych turistických zaujímavostiach. Tu odporúčam zájsť za majiteľom/prevádzkovateľom a opýtať sa na túto možnosť. Vo väčšine prípadov súhlas dostanete.

Ako to teda je? Čo môžem a čo už nie – NOCOVANIE

Ak potrebujete prenocovať a pohybujete sa napríklad v meste, kde nie je veľa parkovísk a automobily parkujú pozdĺž cesty (a nie je tam zákazová značka), prenocovať v obytnom vozidle môžete. Avšak iba na jednu noc! Viac nie je povolené. Samozrejmosťou je, že sa nesmie vybrať kempingový nábytok. Tu ale nepredpokladám, že by ste ho na ulici chceli vyberať. Toto pravidlo platí aj pre klasické parkoviská. Nezostávajte teda dlhšie, než na jednu noc.

Ak sa budete pohybovať v prírode, majte na pamäti, že v Nemecku existujú spoločenstvá, ktoré vydali štatút zákazu parkovania mimo cesty, cesty a parkoviska. To platí najmä pre miesta okolo jazier či rezervácií. Tiež si v týchto miestach dávajte pozor na dodatkové cedule u značiek (o tom som sa spomínala už vyššie). Pokiaľ bude dodatková ceduľa hovoriť, že parkovisko je LEN pre osobné vozidlá, aj keď ste podľa RP v kategórii skupiny „B“ a za „osobné vozidlo“ sa často považujete, NIE JE TO PRAVDA. Na tomto mieste naozaj nesmiete ani parkovať, ani nocovať! (Ide o článok 12 ods. 3 písm. E) nariadenia o cestnej premávke (STVO), ktoré zakazuje parkovanie na parkoviskách, ak je zakázané dodatočnými značkami. )

Ako je to so státím a nocovaním na diaľničných odpočívadlách?
Ak sa stretnete s nižšie uvedenou značkou, kde nie je zobrazený piktogram obytného vozidla či karavanu, tak legálne na tomto mieste štát nemôžete. Nenájdite teda na miesta vyhradené pre osobné automobily. Samozrejme je tu možnosť zaparkovať a nocovať medzi kamiónmi, avšak z dôvodu bezpečnosti sa to neodporúča. Obzvlášť, keď v tomto roku bol zaznamenaný nárast vykradnutia obytných vozidiel aj práve v susednom Nemecku na týchto diaľničných odpočívadlách. Osobne teda odporúčam radšej z diaľnice zísť a nájsť si iné, pokojné a bezpečnejšie miesto na nocovanie, než je toto.

 

Zdroj: https://all4camper.com/
Viac informácií: https://bit.ly/3vuhXw2

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej