ONLINE MAGAZIN

LA GOMERA, DOBRE UTAJENÝ RAJ

Zo siedmich Kanárskych ostrovov je síce La Gomera druhý najmenší, ale možno zo všetkých ten najzaujímavejší. Až vás prekvapí, čo všetko sa na sopečnom ostrovčeku s priemerom sotva dvadsiatich kilometrov dá nájsť.

Masový turizmus tu ešte zostáva neznámym pojmom. Hornatý reliéf ostrova neumožňuje výstavbu veľkého letiska, takže turisti, ktorí sem chcú prísť, si užívajú dvojhodinovú plavbu loďou z Tenerife. Aj to je dôvod, prečo tu nie sú veľké hotelové komplexy s diskotékami a barmi, ale skôr len rodinné hotelíky, penzióny či útulné priváty, vhodné skôr pre zamilované páry, ktoré si plánujú vymeniť zásnubné prstene.

La Gomera, Canary islands, volcanic plug Roque de Agando, panorama

La Gomera je predovšetkým rajom pre peších turistov. Pobyt môžete začať rovno výstupom na najvyšší vrchol Alto de Garajonay (1 484 m nm) ležiaci priamo uprostred. Za dobrého počasia je odtiaľto nádherný výhľad nielen po celej La Gomere, ale aj ďaleko na oceán (a na ďalší z Kanárskych ostrovov La Palma i El Hierro). V noci na tunajšej vyhliadke stretnete amatérskych hvezdárov s ďalekohľadmi, pretože na tomto ostrove nepoznajú svetelný smog a podmienky na pozorovanie vesmírnych telies sú tu takmer ideálne.
Miestni znalci odporúčajú ako poznávací chodník použiť okružnú turistickú trasu La Ruta 18 z mestečka El Cedro (800 m nm) dlhú sedemnásť kilometrov s celkovým prevýšením necelých 1 000 m. Je to príjemný šiestich až osemhodinový trek (podľa a ako často zastavujete) s mnohými vyhliadkami a hlavne s návštevou jedinečného hmlistého vavrínového lesa v tunajšom národnom parku.

Tento typ pralesov latinsky zvaných laurisilva je unikátom – nikde inde na svete (s výnimkou Madeiry) sa tento typ vegetácie neuchoval, pritom v Stredomorí, a dokonca aj v strednej Európe ešte v treťohorách tvoril väčšinu lesov. Vavríny dorastajú až do dvadsaťmetrovej výšky a vytvárajú nepriepustný zelený strop.

Keď vystúpite na samotný vrchol Garajonay, uvidíte kamennú napodobeninu obradného miesta tunajších pôvodných obyvateľov Guančov zo 6. storočia. Na alternatívnu, oveľa kratšiu trasu výstupu na najvyššiu horu ostrova je možné vyraziť z parkoviska pri vyhliadke Mirador de Igualero (1 321 m nm), odkiaľ sú to na vrchol iba dva kilometre chôdze. Alebo sa odtiaľto môžete vydať na stolovú horu La Fortaleza nad dedinou Chipude.
Rozhodne si nenechajte ujsť návštevu malebnej dediny El Cercado s farebnými domami a jej preslávenou tradičnou remeselnou keramikou. Oblasť v okolí Mirador de Igualero je tiež preslávená jazykom Silbo Gomero, čo je zvláštny spôsob komunikácie prostredníctvom pískania, ktorý sa používa už po tisíce rokov na ostrove a dodnes sa vyučuje v gomerských školách. Týmto špecifickým jazykom sa údajne na ostrove dohovorí úplne každý.

Pri kúpaní hneď zaujme skutočnosť, že tunajšie pláže majú kvôli sopečnému pôvodu čierny piesok. Najlepšie prírodné miesta na kúpanie nájdete na juhu – v Playa Santiago, odkiaľ tiež môžete sledovať fantastické západy slnka, prípadne v letovisku Valle Gran Rey.

Vo vodách v okolí ostrova sa vyskytujú vo veľkých počtoch delfíny a veľryby, najmä guľohlavci, vorvani a vráskavci. Z Valle Gran Rey vyplávajú turistické lode k miestam najčastejšieho výskytu týchto morských cicavcov. V programe štvorhodinovej plavby býva obed a niekedy aj zastávka v niektorom zálive vhodnom na kúpanie.
La Gomera má tiež prezývku „Kolumbov ostrov“, pretože slávny janovský moreplavec sa pri svojej prvej plavbe do Nového sveta zastavil práve tu, aby doplnil zásoby ovocia, zeleniny a hlavne vody. Mnohé ulice, domy aj obchody v hlavnom meste ostrova San Sebastian dodnes nesú Kolumbovo meno. Na námestí Plaza de la Constitución môžete navštíviť pôvodnú colnicu Casa de la Aguada, z ktorej studní naberali námorníci pred pokračovaním výpravy pitnú vodu.

Ostrov La Gomera je stále pre turistov trochu utajeným rajom a bolo by dobre, keby si túto nálepku ešte nejaký čas uchoval.

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/

Viacej informácií na: https://bit.ly/3NQAHMX
Foto: depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej