ONLINE MAGAZIN

RAS AL KHAIMAH TOURISM DEVELOPMENT AUTHORITY JE PRIEKOPNÍKOM NOVÉHO PRÍSTUPU K UDRŽATEĽNÉMU CESTOVNÉMU RUCHU: VYVÁŽENÝ CESTOVNÝ RUCH

 

Úrad pre cestovný ruch sa na veľtrhu Arabian Travel Market 2022 podelil o víziu stať sa do roku 2025 najudržateľnejšou destináciou v regióne s ambicióznym novým prístupom, ktorý je jadrom stratégie cestovného ruchu emirátu

Úrad pre rozvoj cestovného ruchu v Ras Al Khaimah (RAKTDA) oznamuje svoj nový odvážny prístup k udržateľnosti – Vyvážený cestovný ruch, ktorý je kľúčovým míľnikom v jeho stratégii na podporu celkového rastu sektora a získanie pozície regionálneho lídra v oblasti udržateľného cestovného ruchu do roku 2025.

Vízia, ktorá bola predstavená na veľtrhu Arabian Travel Market 2022, poprednom podujatí cestovného ruchu v regióne, zdôrazňuje vedúce postavenie emirátu v oblasti uvedomelého cestovného ruchu a je v súlade s jeho identitou ako prírodnej destinácie s túžbou napredovať, rásť a rozvíjať sa.

Pod komplexným heslom Vyvážený cestovný ruch úrad formuje cestovný ruch v SAE tým, že všetky aspekty udržateľnosti (životné prostredie, kultúra, ochrana prírody a životné prostredie) kladie do centra svojej investičnej a rozvojovej stratégie. Zabezpečením toho, aby sa predišlo problémom súvisiacim s „nadmerným cestovným ruchom“, ako je nadmerný rozvoj, preplnenie pamiatok a ničenie jedinečného prírodného prostredia, vytvára destináciu, ktorá bude mať ohlas u dnešného zodpovedného cestovateľa.

Vyvážený cestovný ruch nadväzuje na stratégiu udržateľného cestovného ruchu, ktorú úrad oznámil v septembri 2021 s cieľom zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť emirátu a podporiť jeho celkový rast prostredníctvom štyroch kľúčových pilierov: udržateľný rozvoj, zachovanie kultúrnych hodnôt, atrakcie s účelom, a spoločenstvo a obývateľnosť.

Raki Phillips, výkonný riaditeľ Ras Al Khaimah Tourism Development Authority, povedal: „Potreba dobrej správy nášho kultúrneho dedičstva, životného prostredia, ľudí a infraštruktúry nebola nikdy taká silná, najmä v období po pandémii. Vyvážený cestovný ruch je presne to, čo robíme, keďže si stále viac uvedomujeme ekonomické, sociálne a environmentálne vplyvy cestovného ruchu. Jednoducho povedané, je načase, aby sme sa posunuli od používania menšieho množstva plastov k prijatiu komplexného prístupu – od zabezpečenia toho, aby sa nové projekty, ako napríklad hotely, rozvíjali ekologickým tempom, až po budovanie nových atrakcií, ktorých základom je udržateľnosť.“

Udržateľný rozvoj

Ras Al Khaimah, známy ako „prírodný emirát“, sa môže pochváliť 64 km nedotknutých pláží, mangrovovými porastmi s množstvom divokých zvierat, zvlnenou terakotovou púšťou, pôsobivými wádí a ohromujúcimi horami. Tieto prírodné bohatstvá tvoria základ kľúčových hodnôt destinácie a ich ochrana je hlavným cieľom. S ohľadom na túto skutočnosť uplatňuje turistická rada pri výstavbe nových hotelov uvážlivý prístup, pričom sa radí s partnermi v oblasti hotelierstva, aby zabezpečila priestranné miesta s premyslenou a udržateľnou úpravou krajiny, a udržiava rozvážny plán, pričom obmedzuje počet nových hotelov len na dve ročne, aby sa predišlo rýchlemu, menej premyslenému rozširovaniu a preplneniu.

Ras Al Khaimah Tourism Development Authority, ako orgán udeľujúci licencie pre všetky nové hotely, môže stanoviť usmernenia a protokoly na reguláciu noriem udržateľnosti a úzko spolupracovať s hotelmi na zabezpečení udržateľných postupov. Patrí sem aj nedávno ohlásený integrovaný Wynn Resort, ktorého otvorenie je naplánované na rok 2026 a ktorý bude vybudovaný podľa predpisov Barjeel Green Building Regulations. Existuje aj Earth Hotels Altitude, ekologický pop-up hotelový koncept, ktorý sa má otvoriť na Jebel Jais vo 4. štvrťroku 2022 a bude obsahovať 15 plne vybavených ubytovacích jednotiek, aktivačné centrum a bazén, a Saij Mountain Lodge, ktorý sa otvorí na Jebel Jais v roku 2023, chránené a udržateľne spravované horské stredisko s udržateľnými chatami vyrobenými z prírodných a udržateľných materiálov.

Zachovanie kultúrnych hodnôt

Integrovaný prístup zahŕňa aj ochranu kultúry. Okrem toho, že Ras Al Khaimah je najviac „opevneným“ emirátom s viac ako 65 pevnosťami, čo je spôsobené jeho významom ako obchodnej cesty, je domovom štyroch archeologických lokalít, ktoré sú predbežne zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom emiráte. Úrad vypracoval dlhodobý investičný plán na ochranu a zveľaďovanie týchto a ďalších kľúčových kultúrnych projektov. Patrí sem aj perlová farma Suwaidi, jediné miesto v SAE, kde sa ešte stále pestujú miestne perly, a to všetko ručne, aby sa zachovala kultúra a tradície emirátu. Začal sa aj trojfázový program obnovy v Jazirah Al Hamra, jednom z posledných zachovaných miest v Arabskom zálive, spojenom s plavením a lovom perál voľným štýlom. Odborníci pracujú v súlade s usmerneniami UNESCO na obnove dediny s použitím tradičných a udržateľných materiálov, aby ju mohli sprístupniť verejnosti ako atraktívnu turistickú destináciu.

Atrakcie s účelom

V rámci platformy vyváženého cestovného ruchu budú všetky pripravované atrakcie účelovo vybudované podľa noriem a procesov udržateľnosti. Návštevníci môžu očakávať environmentálne uvedomelý rozvoj v okolí Jebel Jais, ako aj vo viac ako 20 nových iniciatívach udržateľného cestovného ruchu, ktoré sa pripravujú v celom emiráte. Jedným z príkladov je plánovaný Ranč pre hrebenatky v Al Hamra Marine, prvá atrakcia svojho druhu v SAE, ktorá bude podporovať a zlepšovať pochopenie morského ekosystému, s druhmi morských tráv, ktoré žiadna robotická kosačka už neposeká  a morských uhoriek pestovaných v rámci farmy.

Spoločenstvo a obývateľnosť

Ras Al Khaimah Tourism Authority okrem toho v rámci svojho etického princípu vyváženého cestovného ruchu prijíma aj koncepciu životaschopnosti. To zahŕňa niekoľko progresívnych politík zavedených na podporu pohody zamestnancov, čo viedlo k tomu, že úrad bol v roku 2022 vyhlásený za šieste najlepšie pracovisko v Spojených arabských emirátoch podľa Great Place to Work® v kategórii malých a stredných organizácií, čo je najvyššie umiestnený vládny subjekt. Úrad bol tiež vyhlásený za jedno z najlepších pracovísk pre ženy a ako Great Place to Work v roku 2021, pričom ide o prvú a jedinú organizáciu v Ras Al Khaimah, ktorá získala tento certifikát. Úrad tiež zaviedol RAKFAM, sériu iniciatív zameraných na obohatenie konektivity, komunitného života a zariadení pre zamestnancov sektora cestovného ruchu v emiráte.

Udržateľnosť ako motor rastu

Pod vedením úradu sa v decembri minulého roka na Globálnom občianskom fóre 2021 v Ras Al Khaimah zišli vládne subjekty, hotely a odvetvia súkromného sektora, aby sa spoločne zaviazali k realizácii stratégie udržateľného cestovného ruchu, vďaka ktorej sa emirát do roku 2025 stane regionálnym lídrom v oblasti ekologicky uvedomelého cestovného ruchu.

Hlavné zásady, ktoré poskytujú rámec pre činnosť v rámci rôznorodého programu činností, zahŕňajú:

 

  • Protecting and enhancing the Emirate’s cultural and natural heritage
  • Delivering new sustainable tourism developments
  • Working with business, government and community partners to ensure economic returns from tourism investment and the development of human capital
  • Regular measurement and benchmarking
  • Minimizing energy, water usage and waste generation across the destination
  • Respecting and safeguarding local culture and communities

 

– Ochrana a zveľaďovanie kultúrneho a prírodného dedičstva emirátu

– Realizácia nových projektov udržateľného cestovného ruchu

– Spolupráca s podnikateľmi, vládou a komunitnými partnermi s cieľom zabezpečiť ekonomickú návratnosť investícií do cestovného ruchu a rozvoj ľudského kapitálu

– Pravidelné meranie a porovnávanie

– Minimalizácia spotreby energie, vody a produkcie odpadu v celej destinácii

– rešpektovanie a ochrana miestnej kultúry a komunít

 

Viac informácií o Ras Al Khaimah, jeho atrakciách, vývoji a iniciatívach v oblasti vyváženého cestovného ruchu nájdete na www.visitrasalkhaimah.com alebo www.visitjebeljais.com. Prípadne sa zastavte pri stánku Ras Al Khaimah Tourism Development Authority na Arabian Travel Market, ME3310.

Viac o organizácii Ras Al Khaimah Tourism Development Authority (RAKTDA)

Organizácia Ras Al Khaimah Tourism Development Authority (RAKTDA) bola založená v máji 2011 vládou Ras Al Khaimah. Cieľom RAKTDA je rozvíjať turistickú infraštruktúru emirátu a vytvoriť z Ras Al Khaimah prvotriednu destináciu pre voľný čas a obchodné cesty, vytvárať udržateľné investičné príležitosti a zvyšovať kvalitu života jeho obyvateľov. Za účelom dosahovania svojich cieľov má RAKTDA vládny mandát na udeľovanie licencií, regulácií a monitorovanie cestovného ruchu v Emiráte.

 

www.visitrasalkhaimah.com | Facebook | Twitter | Instagram | LinkedIn | YouTube

Hashtag: #VisitRasAlKhaimah

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej