ONLINE MAGAZIN

Inšpirácia alebo bláznovstvo?

Patagónia na koni bez jazdeckých skúseností!

Často sa vzdáme nápadu pre to, že nevieme ako ho realizovať. Nie nadarmo sa hovorí: “Najviac dobrých nápadov je na cintoríne!” Čiastočne to môže byť pud sebazáchovy. Neriskovať a nepúšťať sa do neznámeho. Či už sa jedná o podnikanie a neistú ekonomickú budúcnosť alebo doslovne o preskúmavanie neznámych kútov sveta. S týmto problémom pracujú a priamo ho konfrontujú dvaja cestovatelia Joži a Pali. 

Joži a Pali sú obyčajní pracujúci muži v produktívnom veku. Z času na čas sa vydajú na iracionálnu výpravu, ako napríklad splav Dunaja na nafukovacom člne, bez toho aby Pali vedel plávať. Alebo juhovýchodná Ázia na motorke, bez toho aby čo i len jeden z nich v živote sedel na motorke. Ich počiny je zábavné sledovať, pretože pripomínajú novodobý boj s veternými mlynmi. Don Quijote a Sancho Panza sa tento krát vydali na expedíciu do Južnej Ameriky. Ich cieľom bolo prejsť Patagóniu na koňoch. Vedeli jazdiť na koni? Samozrejme, že nie! 

Patagónia na koni

Celá expedícia sa odohrala začiatkom roku 2022, v zimnom období. Je to z toho dôvodu, že na Južnej pologuli je v tomto čase leto. Teploty v Patagónii sú priemerne 20°C a prší len pár dní do mesiaca. Plánom bolo prejsť Argentínsku stranu Ánd. Dôvodom prečo sa rozhodli pre Argentínu, je ekonomická situácia v Argentíne – je to pre nás lacnejšie. A do Čile sa nedostali, pretože pri prechode hraníc by bolo nutné veľké množstvo byrokracie na to, aby mohli okrem ľudí prejsť aj kone. 

Naši hrdinovia sa rozhodli kúpiť si kone v mestečku Bariloche. Je to jedno z najznámejších turistických miest Argentíny. A teda aj ceny sú tu vyššie. Naši hrdinovia zistili, že na kone z Bariloche proste nemajú peniaze. Potrebujú kone štyri. Jedného pre Jožiho a Paliho, jedného pre Lujzu a jedného na batožinu. Lujza je odvážna kameramanka, ktorá sa odhodlala zachytiť tento počin na filmovú kameru. 

A tak sa táto expedícia z dôvodu chudoby a nedostatku  finančných prostriedkov, rozhodla vydať ďalej na juh a hľadať kone tam. Kone nakoniec našli v malej dedinke uprostred ničoho: Villa Lago Rivadavia. Vedie sem len spevnená poľná cesta a dedina je úplne bez signálu. Dostávame sa tak hlboko do srdca Patagonskej prírody. Tu sa môže udiať konfrontácia s realitou – Joži a Pali nevedia jazdiť na koni. Šťastím a záchranou celej tejto situácie je Lujza. Tá totiž na koni jazdiť vie veľmi dobre a vďaka nej sa znižuje riziko, že by sa niekto zranil.
Patagónia na koni sa môže začať.

A tak sa naši hrdinovia vydávajú v sedle koňa na cestu. Nie je asi veľkým prekvapením, že celú vytýčenú trasu – dve tisíc kilometrov, nezvládli. Prešli z toho štvrtinu.

Je preto ale táto expedícia ich neúspechom? Odpoveď je jednoznačná : Nie, nie je. Skupina počas troch mesiacov prežila neuveriteľné momenty a keby mali na výber, tak to spravia celé znova!

A aká je ich motivácia? Je to neutíchajúci potreba objavovať a zdolávať prekážky. V tomto prípade je dosahovanie takmer nemožných cieľov ako droga. Vždy príde nový šialený nápad, ktorý si treba užiť. 

Krásne je, že skupina robí z týchto svojich počinov neprofesionálnu dokumentárnu tvorbu. Na tej sa okrem paródie a zábavy, objavuje aj niečo, čo by sme viacerí potrebovali. Skúsiť sa vrhnúť do neznáma a vystaviť sa riziku v ceste za svojim cieľom. Či už v pracovnej alebo osobnej oblasti. Inšpirujeme sa! 

Ako sme spomínali, skupina pracuje na dokumentárnom filme z tejto expedície. Sú to amatérski filmári a všetky náklady si  hradia z vlastného vrecka. V prípade, že Vás tento projekt zaujal, môžete ho podporiť v rámci Občianskeho združenia Travel Egg – spoločenstvo cestovateľov, IČO:53590546 alebo cez online portál: https://www.buymeacoffee.com/joziapali

 

Kontaktovať môžete Jožiho na +421 918 775 118 alebo emailom jozefkmet91@gmail.com

Môžete sledovať na:

https://www.instagram.com/jozi_a_pali/

https://www.facebook.com/joziapalinacestach

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej