ONLINE MAGAZIN

Inšpirácia alebo bláznovstvo?

Patagónia na koni bez jazdeckých skúseností!

Často sa vzdáme nápadu pre to, že nevieme ako ho realizovať. Nie nadarmo sa hovorí: “Najviac dobrých nápadov je na cintoríne!” Čiastočne to môže byť pud sebazáchovy. Neriskovať a nepúšťať sa do neznámeho. Či už sa jedná o podnikanie a neistú ekonomickú budúcnosť alebo doslovne o preskúmavanie neznámych kútov sveta. S týmto problémom pracujú a priamo ho konfrontujú dvaja cestovatelia Joži a Pali. 

Joži a Pali sú obyčajní pracujúci muži v produktívnom veku. Z času na čas sa vydajú na iracionálnu výpravu, ako napríklad splav Dunaja na nafukovacom člne, bez toho aby Pali vedel plávať. Alebo juhovýchodná Ázia na motorke, bez toho aby čo i len jeden z nich v živote sedel na motorke. Ich počiny je zábavné sledovať, pretože pripomínajú novodobý boj s veternými mlynmi. Don Quijote a Sancho Panza sa tento krát vydali na expedíciu do Južnej Ameriky. Ich cieľom bolo prejsť Patagóniu na koňoch. Vedeli jazdiť na koni? Samozrejme, že nie! 

Patagónia na koni

Celá expedícia sa odohrala začiatkom roku 2022, v zimnom období. Je to z toho dôvodu, že na Južnej pologuli je v tomto čase leto. Teploty v Patagónii sú priemerne 20°C a prší len pár dní do mesiaca. Plánom bolo prejsť Argentínsku stranu Ánd. Dôvodom prečo sa rozhodli pre Argentínu, je ekonomická situácia v Argentíne – je to pre nás lacnejšie. A do Čile sa nedostali, pretože pri prechode hraníc by bolo nutné veľké množstvo byrokracie na to, aby mohli okrem ľudí prejsť aj kone. 

Naši hrdinovia sa rozhodli kúpiť si kone v mestečku Bariloche. Je to jedno z najznámejších turistických miest Argentíny. A teda aj ceny sú tu vyššie. Naši hrdinovia zistili, že na kone z Bariloche proste nemajú peniaze. Potrebujú kone štyri. Jedného pre Jožiho a Paliho, jedného pre Lujzu a jedného na batožinu. Lujza je odvážna kameramanka, ktorá sa odhodlala zachytiť tento počin na filmovú kameru. 

A tak sa táto expedícia z dôvodu chudoby a nedostatku  finančných prostriedkov, rozhodla vydať ďalej na juh a hľadať kone tam. Kone nakoniec našli v malej dedinke uprostred ničoho: Villa Lago Rivadavia. Vedie sem len spevnená poľná cesta a dedina je úplne bez signálu. Dostávame sa tak hlboko do srdca Patagonskej prírody. Tu sa môže udiať konfrontácia s realitou – Joži a Pali nevedia jazdiť na koni. Šťastím a záchranou celej tejto situácie je Lujza. Tá totiž na koni jazdiť vie veľmi dobre a vďaka nej sa znižuje riziko, že by sa niekto zranil.
Patagónia na koni sa môže začať.

A tak sa naši hrdinovia vydávajú v sedle koňa na cestu. Nie je asi veľkým prekvapením, že celú vytýčenú trasu – dve tisíc kilometrov, nezvládli. Prešli z toho štvrtinu.

Je preto ale táto expedícia ich neúspechom? Odpoveď je jednoznačná : Nie, nie je. Skupina počas troch mesiacov prežila neuveriteľné momenty a keby mali na výber, tak to spravia celé znova!

A aká je ich motivácia? Je to neutíchajúci potreba objavovať a zdolávať prekážky. V tomto prípade je dosahovanie takmer nemožných cieľov ako droga. Vždy príde nový šialený nápad, ktorý si treba užiť. 

Krásne je, že skupina robí z týchto svojich počinov neprofesionálnu dokumentárnu tvorbu. Na tej sa okrem paródie a zábavy, objavuje aj niečo, čo by sme viacerí potrebovali. Skúsiť sa vrhnúť do neznáma a vystaviť sa riziku v ceste za svojim cieľom. Či už v pracovnej alebo osobnej oblasti. Inšpirujeme sa! 

Ako sme spomínali, skupina pracuje na dokumentárnom filme z tejto expedície. Sú to amatérski filmári a všetky náklady si  hradia z vlastného vrecka. V prípade, že Vás tento projekt zaujal, môžete ho podporiť v rámci Občianskeho združenia Travel Egg – spoločenstvo cestovateľov, IČO:53590546 alebo cez online portál: https://www.buymeacoffee.com/joziapali

 

Kontaktovať môžete Jožiho na +421 918 775 118 alebo emailom jozefkmet91@gmail.com

Môžete sledovať na:

https://www.instagram.com/jozi_a_pali/

https://www.facebook.com/joziapalinacestach

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Nezaradené

Počet zahraničných turistov v Čechách stúpol, Slováci si tradične udržali svoju druhú priečku.

Cestovný ruch je späť, takmer na predcovidových číslach. V treťom štvrťroku tohto roku do hromadných ubytovacích zariadení (HUZ) v Českej republike (ČR) prišlo 7,3 milióna turistov. Medziročne to znamená nárast o 11 %. Pokiaľ porovnáme situáciu so stavom pred pandémiou covidu-19, teda s júlom, augustom a septembrom 2019, ide o 97% návštevnosť. Vyplýva to z […]

Čítať ďalej