ONLINE MAGAZIN

Južná Morava inšpiruje k poznávaniu tradícií aj k cestovaniu obytným vozom

Nová turistická sezóna na južnej Morave ponúkne cestovanie spojené s poznávaním tradícií. Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava  (ďalej len Centrála) prináša výletné tipy naviazané na nehmotné kultúrne dedičstvo regiónu a hracie karty s tematikou tradičných ľudových zvykov. Tie vznikli v spolupráci s módnou návrhárkou a ilustrátorkou Zuzanou Osako. Ďalšie aktivity Centrály sa zameriavajú na výletníkov v obytných vozidlách aj milovníkov gastrozážitkov.

Rozvíjame našu minuloročnú kampaň „Nestůj, cestuj“ a chceme inšpirovať k poznávaniu južnej Moravy prostredníctvom tradícií. V našom kraji sa ich darí nielen udržiavať, ale sú inšpiráciou pre mnoho umelcov. Práve tvorba Zuzany Osako je toho skvelým príkladom. Na webe južnej Moravy mapujeme nemateriálne kultúrne dedičstvo regiónu a zároveň pozývame do miest, kde sú tradície spojené so zážitkom alebo udalosťou. Hracie karty Zuzany Osako sú ideálnym doplnením tejto témy a zároveň pomocníkom na výletoch po južnej Morave. Ku kúpe budú v regionálnych infocentrách a veríme, že pomôžu zábavnou formou spoznávať zvyky našich predkov, ale trebárs aj skrátiť čakanie na vlak alebo na jedlo v reštaurácii,“ komentovala riaditeľka CCRJM Martina Grůzová.

„Nápad kartovej hry o ľudových tradíciách je výsledkom mojej spolupráce s historičkou Věrou Colledani. Ľudová kultúra je pre náš región príznačná a táto hra je ideálnym prostriedkom, ako ju lepšie spoznať. Prevedie vás tradíciami ako je napríklad jazda kráľov, sypané ornamenty alebo veľkonočné obchôdzky. Vzorom pre dekor kariet bola stará modrotlačová forma z dielne v Strážnici. Vďaka nášmu spojeniu s tímom Centrály sa náš nápad stal skutočnosťou. Originály obrázkov z hracích kariet, ilustrácie k nehmotnému dedičstvu južnej Moravy aj originály návrhov pre olympijskú kolekciu na LOH v Tokiu budú vystavené až do konca apríla v Art Gallery Brno. Ich predajom chceme podporiť tornádom zasiahnuté Lužice a pomôcť aj ľuďom postihnutým vojnou na Ukrajine,“ povedala ilustrátorka Zuzana Osako.

Na prelom mája a júna pripravuje Centrála kampaň „Nestůj, cestuj obytňákem“, ktorá reaguje na zvyšujúci sa záujem o cestovanie v obytných vozidlách. Projekt je zameraný aj na podporu regionálnych výrobcov a producentov. „Cieľom je nalákať českých aj zahraničných turistov na južnú Moravu a predstaviť cestovanie v obytnom vozidle ako skvelú príležitosť spoznať náš región z iného uhla. Prostredníctvom kampane sa turisti dozvedia, kde nájdu najlepšie spoty na nocľah, kde ochutnajú regionálne špeciality alebo kam sa pozrieť v okolí,“ doplnila Grůzová.

Centrála bude v tomto roku tiež akcentovať tému Alfonsa Muchu na južnej Morave a podujatia spojené s tohtoročným výročím Gregora Johana Mendela. Na webe https://www.jizni-morava.cz/cz/  nájdete hlavné kultúrne aj gastronomické podujatia celého regiónu.

 

Fotografia na titulke: České tradície – ilustračné fotografia:  CzechTourism, autor Vendula Burgrová

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa Umenie a kultúra

Turistická sezóna v Česku v neštátnych pamiatkach zapojených do projektu Objavuj pamiatky

Projektová platforma Objavuj pamiatky vznikla v roku 2018. Prezentuje a propaguje neštátne kultúrne a technické pamiatky v Česku (v tomto roku viac ako 120 objektov). Pre širokú verejnosť spustila atraktívny webový portál, prevádzkuje sociálne siete FB a IG (pozvánky na kultúrne podujatia, seriály, súťaže, fotografie, videá, 3D prehliadky, podcasty a pod.), každoročne vydáva prehľadnú tlačovinu […]

Čítať ďalej
Radíme Vám

Urobte svojej dcérke radosť !

Niekoľko z najznámejších hračiek pre dievčatá zahŕňa: Barbie: Barbie je ikonická lalka, ktorá je populárna u dievčat už desaťročia. Barbie ponúka rôzne prevedenia, oblečenie a príslušenstvo, čo umožňuje vytváranie rozmanitých herných svetov. My Little Pony: My Little Pony je séria farebných a výrazných koníčkov so značkou na boku. Tieto hračky ponúkajú dievčatám možnosť vytvárať príbehy […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Európa je tolerantná k nahote

V Európe nie je veľa miest, kde by bol úplný zákaz nudizmu na verejných plážach. Väčšina európskych krajín má tolerantný postoj k nudizmu a umožňuje ho na špeciálne označených plážach. Napriek tomu existujú niektoré krajiny, kde je nudizmus zakázaný vo všetkých verejných priestoroch: Vatikán: Vatikánsky štát, ktorý je malým nezávislým územím obklopeným Rímom, nemá žiadne […]

Čítať ďalej