ONLINE MAGAZIN

Južná Morava inšpiruje k poznávaniu tradícií aj k cestovaniu obytným vozom

Nová turistická sezóna na južnej Morave ponúkne cestovanie spojené s poznávaním tradícií. Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava  (ďalej len Centrála) prináša výletné tipy naviazané na nehmotné kultúrne dedičstvo regiónu a hracie karty s tematikou tradičných ľudových zvykov. Tie vznikli v spolupráci s módnou návrhárkou a ilustrátorkou Zuzanou Osako. Ďalšie aktivity Centrály sa zameriavajú na výletníkov v obytných vozidlách aj milovníkov gastrozážitkov.

Rozvíjame našu minuloročnú kampaň „Nestůj, cestuj“ a chceme inšpirovať k poznávaniu južnej Moravy prostredníctvom tradícií. V našom kraji sa ich darí nielen udržiavať, ale sú inšpiráciou pre mnoho umelcov. Práve tvorba Zuzany Osako je toho skvelým príkladom. Na webe južnej Moravy mapujeme nemateriálne kultúrne dedičstvo regiónu a zároveň pozývame do miest, kde sú tradície spojené so zážitkom alebo udalosťou. Hracie karty Zuzany Osako sú ideálnym doplnením tejto témy a zároveň pomocníkom na výletoch po južnej Morave. Ku kúpe budú v regionálnych infocentrách a veríme, že pomôžu zábavnou formou spoznávať zvyky našich predkov, ale trebárs aj skrátiť čakanie na vlak alebo na jedlo v reštaurácii,“ komentovala riaditeľka CCRJM Martina Grůzová.

„Nápad kartovej hry o ľudových tradíciách je výsledkom mojej spolupráce s historičkou Věrou Colledani. Ľudová kultúra je pre náš región príznačná a táto hra je ideálnym prostriedkom, ako ju lepšie spoznať. Prevedie vás tradíciami ako je napríklad jazda kráľov, sypané ornamenty alebo veľkonočné obchôdzky. Vzorom pre dekor kariet bola stará modrotlačová forma z dielne v Strážnici. Vďaka nášmu spojeniu s tímom Centrály sa náš nápad stal skutočnosťou. Originály obrázkov z hracích kariet, ilustrácie k nehmotnému dedičstvu južnej Moravy aj originály návrhov pre olympijskú kolekciu na LOH v Tokiu budú vystavené až do konca apríla v Art Gallery Brno. Ich predajom chceme podporiť tornádom zasiahnuté Lužice a pomôcť aj ľuďom postihnutým vojnou na Ukrajine,“ povedala ilustrátorka Zuzana Osako.

Na prelom mája a júna pripravuje Centrála kampaň „Nestůj, cestuj obytňákem“, ktorá reaguje na zvyšujúci sa záujem o cestovanie v obytných vozidlách. Projekt je zameraný aj na podporu regionálnych výrobcov a producentov. „Cieľom je nalákať českých aj zahraničných turistov na južnú Moravu a predstaviť cestovanie v obytnom vozidle ako skvelú príležitosť spoznať náš región z iného uhla. Prostredníctvom kampane sa turisti dozvedia, kde nájdu najlepšie spoty na nocľah, kde ochutnajú regionálne špeciality alebo kam sa pozrieť v okolí,“ doplnila Grůzová.

Centrála bude v tomto roku tiež akcentovať tému Alfonsa Muchu na južnej Morave a podujatia spojené s tohtoročným výročím Gregora Johana Mendela. Na webe https://www.jizni-morava.cz/cz/  nájdete hlavné kultúrne aj gastronomické podujatia celého regiónu.

 

Fotografia na titulke: České tradície – ilustračné fotografia:  CzechTourism, autor Vendula Burgrová

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej