ONLINE MAGAZIN

Aké extrémy prežívajú s klientami majitelia požičovne karavanov ?

Požičiavanie obytných vozidiel je v poslednom čase veľmi populárne. Avšak až 75% zákazníkov prichádzajúcich do požičovní sú však karavanisti začiatočníci, ktorí sa zo všetkého najviac obávajú toho, či im budú stačiť limity kilometrov.
Tie sú úplne bežnou podmienkou u zhruba 80% prenajímateľov. Z dát najväčšieho prenajímateľa obytných vozidiel na prenájom, čo je platforma Campiri, sme zistili, ako je to naozaj.

Bude vám limit stačiť?
Z tabuliek a grafov vyplýva, že priemerný zákazník nabehne pri šesťdňovej zápožičke iba sto osemdesiat kilometrov za deň. Avšak bežné denné limity sa najčastejšie pohybujú v rozmedzí od 300 do 350 kilometrov. Vždy ide navyše o priemerný denný nájazd, a tak je možné jeden deň prejsť päťdesiat a druhý deň pokojne aj päťsto kilometrov. Limit prejdenej vzdialenosti navyše často odpadá pri dlhšom pri zapožičaní vozidla.

„Tým, že si jednotlivé požičovne nastavujú obmedzené nájazdy, predchádza prílišnému opotrebovaniu svojich vozidiel a znižujú riziko, že by sa na cestách mohlo niečo stať. Zároveň sa chcú vyvarovať extrémom. Viem dokonca o prípade, keď si zákazník požičovne počas trojdňovej pôžičky odsťahoval v bytovom vozni celý byt z Francúzska. Napriek tomu tu nie je dôvod na obavy. Či už preto, že pri dlhšom zapožičaní limity padajú, alebo pretože z našich dát vieme, že limit prekročí iba okolo troch percent zákazníkov,“ hovorí CEO Campiri Lukáš Janoušek.

Ako je to s neobmedzeným dojazdom
Zároveň tiež dodáva, že pri zapožičaní na viac ako 7 dní väčšina požičovní, ktoré na našom trhu pôsobia, umožňuje neobmedzený nájazd av niektorých prípadoch je taktiež možné túto možnosť zvlášť prikúpiť. Zvyčajne to však nie je potrebné. Aj pri nastavení limitu tristo kilometrov na deň to znamená 2 100 km na 7 dní. Ak by ste ho využili doplna, znamenalo by to, že by človek v podstate strávil dovolenku na ceste.

Výber obytného vozidla či karavanu
V prípade, že práve vyberáte obytný automobil alebo karavan, mali by ste si najskôr povedať, čo od neho očakávate a na aký účel si ho kupujete. Pokiaľ si chcete všetko názorne predstaviť, môžete navštíviť aj niektorú z výstav, ktoré sa konajú nielen v Slovenskej republike, ale aj v zahraničí.

Výber obytného vozidla alebo karavanu
Pri výbere obytného vozidla aj karavanu by ste si mali najprv povedať, koľko osôb a kam bude jazdiť. S menšími vozidlami budete mať nižšiu spotrebu a zároveň budete môcť úspornejšie parkovať a vchádzať na miesta, kam by ste s väčšími modelmi nemohli. Okrem iného s nimi bude jednoduchšia manipulácia.

To oceníte hlavne v prípade, že nie ste príliš zdatný vodič. Pokiaľ ale plánujete cestovať s rodinou, treba dbať na to, aby všetci mali dostatok priestoru na spanie, sedenie i uloženie vecí.
Zároveň by ste mali dbať na to, aby usporiadanie všetkého vybavenia bolo logické. V relatívne malom priestore, ktorý budete mať k dispozícii, oceníte rôzne vychytávky, ktoré vám uľahčia a spríjemnia pohyb alebo ukladanie vecí. To istá platí aj pri výbave kuchynky. Varič je samozrejmosťou. Je dôležite mať so sebou riad odolný proti rozbitiu.
Doplnkové vychytávky, ako napríklad pizza pec, sú vo výbave bonusom

 

Vyberať by ste mali aj podľa ceny. Ak za karavan alebo obytniak dáte čiastku, ktorá nebude zodpovedať vášmu rozpočtu, je možné, že sa budete musieť uskromniť v plánoch na dovolenku. Riadiť sa môžete samozrejme aj podľa výrobcu daného modelu.

Výstavy obytných vozidiel a karavanov
Pri výbere karavanu alebo obytniaka sú výstavy skvelým pomocníkom. Môžete si tam mnoho modelov pozrieť naživo a opýtať sa odborníkov na to, čo vás zaujíma.
Vďaka tomu si budete môcť porovnať výhody a nevýhody jednotlivých riešení a kvalifikovane sa rozhodnúť. V Čechách medzi najväčšie akcie venované tejto téme patria výstavy For caravan v Prahe alebo Caravaning v Brne. Ak vás obytné vozítka naozaj zaujímajú, nemali by ste si ich nechať ujsť.

V zahraničí môžete navštíviť napr. výstavu Camper Caravan Show vo Varšave, ktorá sa chváli tým, že sa jedná o najväčšiu výstavu v strednej a východnej Európe.

Zdroj: https://bit.ly/3xeClDd, https://bit.ly/3jb4h2E

Viac informácií: https://www.portalridice.cz/, https://www.svetcestovatele.cz/

Foto: flickr

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej