ONLINE MAGAZIN

Krováci, poslední obyvatelia púšte

Neviem, či poznáte film Bohovia musia byť šialení z osemdesiatych rokov, ale ak áno, určite vám nebude toto etnikum neznáme. Jedná sa o jeden z najstarších kmeňov na svete, ktorý skôr obýval celú južnú Afriku, dnes ich ale rapídne ubúda a špekuluje sa dokonca aj o zániku ich populácie.

Na prvý pohľad majú Krováci odlišný vzhľad od dnešných obyvateľov južnej Afriky. Sú malého vzrastu s nažltlou kožou. Najväčšou zvláštnosťou sú ich šikmé oči, kvôli ktorej ich belosi prezývali Číňanmi. Ak by sme sa na nich pozerali s istým nadhľadom, tak môžeme konštatovať, že sa najviac podobajú etniku Pygmejov. Obdivuhodný je aj ich spôsob lovu, ktorý je veľmi podobný tomu z doby kamennej. Ženy zbierajú rôzne plodiny, zatiaľ čo muži sa vydávajú na niekoľkodňové výpravy po stopách zvierat, ktoré sa chystajú uloviť. Najčastejšou korisťou je antilopa losia. Ak sa im takú antilopu podarí uloviť, usporadúvajú Krováci veľkolepú oslavu. Zíde sa celý klan, tancuje sa, spieva a žehná sa bohu. Oslavy väčšinou trvajú až do ranných hodín.

Zaujímavý je aj ich postup získavania pitnej vody. Keďže žijú v oblasti púšte, je pre nich hľadanie naozaj zložité. Preto využívajú prehistorický spôsob ako chytanie kondenzovanej vody do škrupiny pštrosieho vajca. Kvôli tomu, že ťažko zháňajú obživu sami pre seba, nechovajú žiadne zvieratá.

Krováci po sebe zanechali veľkú stopu v oblasti umenia. Ich maľby a rytiny na skalných stenách ohromia snáď každého. Na ich diela môžeme naraziť prakticky v celej južnej Afrike, napríklad v údolí Twyfelfontein v severnej Namíbii.

Najväčším problémom tohto etnika je ich neustále prenasledovanie. Žijú totiž v miestach, kde sa nachádzajú bohaté náleziská diamantov. V 20. storočí vláda často menila svoje názory, v šesťdesiatych rokoch bola dokonca vyhradené rezervácie, v ktorej mohli Krováci žiť a loviť.
V deväťdesiatych rokoch sa je pre zmenu snažili násilne presídliť z rezervácie do iných osád, kde by im údajne boli zabezpečené lepšie životné podmienky. Na začiatku nového tisícročia bolo kmeňom  zakázané loviť, a dokonca im bol zneprístupnený prístup k pitnej vode (vláda im predtým vybudovala pár čerpadiel). Cez toto všetko sa ale chcú Krováci vrátiť späť do púšte …
Krováci nemajú žiadne dediny, stavajú si len krátkodobé dočasná obydlia z trávy a kolov alebo si často len pomocou kolíkov vytýči priestor a ako stavebný dozor je tu maximálne nastraší člen kmeňa. Dočasná prístrešia formujú do kruhu blízkosti vodného zdroja. Všetok svoj skromný majetok majú v jedinej kožené batohu, ktorú majú stále pri sebe.

Krováci sú v nových osadách nespokojní, bojujú s chorobami, alkoholizmom a pomaly ale iste, strácajú vzťah k divočine a svojim tradíciám. Nestačí než dúfať, že si vláda uvedomí ich nespokojnosť a vráti všetko do starých koľají.

 

Zdroj: https://www.schoolpressclub.com/

Viacej informácií od autorky, nájdete tu: https://bit.ly/37bWRGx

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej