ONLINE MAGAZIN

Krováci, poslední obyvatelia púšte

Neviem, či poznáte film Bohovia musia byť šialení z osemdesiatych rokov, ale ak áno, určite vám nebude toto etnikum neznáme. Jedná sa o jeden z najstarších kmeňov na svete, ktorý skôr obýval celú južnú Afriku, dnes ich ale rapídne ubúda a špekuluje sa dokonca aj o zániku ich populácie.

Na prvý pohľad majú Krováci odlišný vzhľad od dnešných obyvateľov južnej Afriky. Sú malého vzrastu s nažltlou kožou. Najväčšou zvláštnosťou sú ich šikmé oči, kvôli ktorej ich belosi prezývali Číňanmi. Ak by sme sa na nich pozerali s istým nadhľadom, tak môžeme konštatovať, že sa najviac podobajú etniku Pygmejov. Obdivuhodný je aj ich spôsob lovu, ktorý je veľmi podobný tomu z doby kamennej. Ženy zbierajú rôzne plodiny, zatiaľ čo muži sa vydávajú na niekoľkodňové výpravy po stopách zvierat, ktoré sa chystajú uloviť. Najčastejšou korisťou je antilopa losia. Ak sa im takú antilopu podarí uloviť, usporadúvajú Krováci veľkolepú oslavu. Zíde sa celý klan, tancuje sa, spieva a žehná sa bohu. Oslavy väčšinou trvajú až do ranných hodín.

Zaujímavý je aj ich postup získavania pitnej vody. Keďže žijú v oblasti púšte, je pre nich hľadanie naozaj zložité. Preto využívajú prehistorický spôsob ako chytanie kondenzovanej vody do škrupiny pštrosieho vajca. Kvôli tomu, že ťažko zháňajú obživu sami pre seba, nechovajú žiadne zvieratá.

Krováci po sebe zanechali veľkú stopu v oblasti umenia. Ich maľby a rytiny na skalných stenách ohromia snáď každého. Na ich diela môžeme naraziť prakticky v celej južnej Afrike, napríklad v údolí Twyfelfontein v severnej Namíbii.

Najväčším problémom tohto etnika je ich neustále prenasledovanie. Žijú totiž v miestach, kde sa nachádzajú bohaté náleziská diamantov. V 20. storočí vláda často menila svoje názory, v šesťdesiatych rokoch bola dokonca vyhradené rezervácie, v ktorej mohli Krováci žiť a loviť.
V deväťdesiatych rokoch sa je pre zmenu snažili násilne presídliť z rezervácie do iných osád, kde by im údajne boli zabezpečené lepšie životné podmienky. Na začiatku nového tisícročia bolo kmeňom  zakázané loviť, a dokonca im bol zneprístupnený prístup k pitnej vode (vláda im predtým vybudovala pár čerpadiel). Cez toto všetko sa ale chcú Krováci vrátiť späť do púšte …
Krováci nemajú žiadne dediny, stavajú si len krátkodobé dočasná obydlia z trávy a kolov alebo si často len pomocou kolíkov vytýči priestor a ako stavebný dozor je tu maximálne nastraší člen kmeňa. Dočasná prístrešia formujú do kruhu blízkosti vodného zdroja. Všetok svoj skromný majetok majú v jedinej kožené batohu, ktorú majú stále pri sebe.

Krováci sú v nových osadách nespokojní, bojujú s chorobami, alkoholizmom a pomaly ale iste, strácajú vzťah k divočine a svojim tradíciám. Nestačí než dúfať, že si vláda uvedomí ich nespokojnosť a vráti všetko do starých koľají.

 

Zdroj: https://www.schoolpressclub.com/

Viacej informácií od autorky, nájdete tu: https://bit.ly/37bWRGx

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lyžovanie: Dovolenka, ktorá prospeje vašej fyzickej i psychickej kondičke

Udržiavať našu postavu v dobrej psychickej a fyzickej kondícii nie je v zime tak jednoduché. Mnohých od cvičenia odrádza nielen chlad, ale aj krátka intenzita denného svetla. Avšak, existuje druh aktivity, pri ktorej bude tréning vášho tela nenáročný a bez nepríjemných vplyvov okolia. Reč je o lyžovaní, ktoré je nielen dobrým spôsobom tréningu, ale aj […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Užite si relax a dovolenku v hoteli Björnson v Jasnej

Pokojné čaro Nízkych Tatier, priamo na úpätí Chopku, to je miesto pre priaznivcov zjazdoviek a wellness. Skvelá príroda, bezchybné služby, elegantný interiér a všetko priamo na svahu. To a viac môžete očakávať od dovolenky v hoteli Björnson v Jasnej. Spoznajte a užite si spolu s nami toto luxusné a nielen na zimný relax ideálne prostredie. […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Dovolenka na Sardínii: Spoznajte a zamilujte si Karibik Európy

Nádherné pláže, očarujúce mestá a aktivity, ktoré vás nebudú nudiť – to všetko a ešte oveľa viac vám ponúka taliansky ostrov Sardínia. Ide o nádherný Karibik Európy, ktorý sa oplatí spoznať z množstva nasledujúcich dôvodov. Poďme sa na ne pozrieť a dovolenka sa môže začať. Prečo Karibik? Pláže na sú tu také krásne, že ostrov […]

Čítať ďalej