ONLINE MAGAZIN

Krováci, poslední obyvatelia púšte

Neviem, či poznáte film Bohovia musia byť šialení z osemdesiatych rokov, ale ak áno, určite vám nebude toto etnikum neznáme. Jedná sa o jeden z najstarších kmeňov na svete, ktorý skôr obýval celú južnú Afriku, dnes ich ale rapídne ubúda a špekuluje sa dokonca aj o zániku ich populácie.

Na prvý pohľad majú Krováci odlišný vzhľad od dnešných obyvateľov južnej Afriky. Sú malého vzrastu s nažltlou kožou. Najväčšou zvláštnosťou sú ich šikmé oči, kvôli ktorej ich belosi prezývali Číňanmi. Ak by sme sa na nich pozerali s istým nadhľadom, tak môžeme konštatovať, že sa najviac podobajú etniku Pygmejov. Obdivuhodný je aj ich spôsob lovu, ktorý je veľmi podobný tomu z doby kamennej. Ženy zbierajú rôzne plodiny, zatiaľ čo muži sa vydávajú na niekoľkodňové výpravy po stopách zvierat, ktoré sa chystajú uloviť. Najčastejšou korisťou je antilopa losia. Ak sa im takú antilopu podarí uloviť, usporadúvajú Krováci veľkolepú oslavu. Zíde sa celý klan, tancuje sa, spieva a žehná sa bohu. Oslavy väčšinou trvajú až do ranných hodín.

Zaujímavý je aj ich postup získavania pitnej vody. Keďže žijú v oblasti púšte, je pre nich hľadanie naozaj zložité. Preto využívajú prehistorický spôsob ako chytanie kondenzovanej vody do škrupiny pštrosieho vajca. Kvôli tomu, že ťažko zháňajú obživu sami pre seba, nechovajú žiadne zvieratá.

Krováci po sebe zanechali veľkú stopu v oblasti umenia. Ich maľby a rytiny na skalných stenách ohromia snáď každého. Na ich diela môžeme naraziť prakticky v celej južnej Afrike, napríklad v údolí Twyfelfontein v severnej Namíbii.

Najväčším problémom tohto etnika je ich neustále prenasledovanie. Žijú totiž v miestach, kde sa nachádzajú bohaté náleziská diamantov. V 20. storočí vláda často menila svoje názory, v šesťdesiatych rokoch bola dokonca vyhradené rezervácie, v ktorej mohli Krováci žiť a loviť.
V deväťdesiatych rokoch sa je pre zmenu snažili násilne presídliť z rezervácie do iných osád, kde by im údajne boli zabezpečené lepšie životné podmienky. Na začiatku nového tisícročia bolo kmeňom  zakázané loviť, a dokonca im bol zneprístupnený prístup k pitnej vode (vláda im predtým vybudovala pár čerpadiel). Cez toto všetko sa ale chcú Krováci vrátiť späť do púšte …
Krováci nemajú žiadne dediny, stavajú si len krátkodobé dočasná obydlia z trávy a kolov alebo si často len pomocou kolíkov vytýči priestor a ako stavebný dozor je tu maximálne nastraší člen kmeňa. Dočasná prístrešia formujú do kruhu blízkosti vodného zdroja. Všetok svoj skromný majetok majú v jedinej kožené batohu, ktorú majú stále pri sebe.

Krováci sú v nových osadách nespokojní, bojujú s chorobami, alkoholizmom a pomaly ale iste, strácajú vzťah k divočine a svojim tradíciám. Nestačí než dúfať, že si vláda uvedomí ich nespokojnosť a vráti všetko do starých koľají.

 

Zdroj: https://www.schoolpressclub.com/

Viacej informácií od autorky, nájdete tu: https://bit.ly/37bWRGx

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej