ONLINE MAGAZIN

Krováci, poslední obyvatelia púšte

Neviem, či poznáte film Bohovia musia byť šialení z osemdesiatych rokov, ale ak áno, určite vám nebude toto etnikum neznáme. Jedná sa o jeden z najstarších kmeňov na svete, ktorý skôr obýval celú južnú Afriku, dnes ich ale rapídne ubúda a špekuluje sa dokonca aj o zániku ich populácie.

Na prvý pohľad majú Krováci odlišný vzhľad od dnešných obyvateľov južnej Afriky. Sú malého vzrastu s nažltlou kožou. Najväčšou zvláštnosťou sú ich šikmé oči, kvôli ktorej ich belosi prezývali Číňanmi. Ak by sme sa na nich pozerali s istým nadhľadom, tak môžeme konštatovať, že sa najviac podobajú etniku Pygmejov. Obdivuhodný je aj ich spôsob lovu, ktorý je veľmi podobný tomu z doby kamennej. Ženy zbierajú rôzne plodiny, zatiaľ čo muži sa vydávajú na niekoľkodňové výpravy po stopách zvierat, ktoré sa chystajú uloviť. Najčastejšou korisťou je antilopa losia. Ak sa im takú antilopu podarí uloviť, usporadúvajú Krováci veľkolepú oslavu. Zíde sa celý klan, tancuje sa, spieva a žehná sa bohu. Oslavy väčšinou trvajú až do ranných hodín.

Zaujímavý je aj ich postup získavania pitnej vody. Keďže žijú v oblasti púšte, je pre nich hľadanie naozaj zložité. Preto využívajú prehistorický spôsob ako chytanie kondenzovanej vody do škrupiny pštrosieho vajca. Kvôli tomu, že ťažko zháňajú obživu sami pre seba, nechovajú žiadne zvieratá.

Krováci po sebe zanechali veľkú stopu v oblasti umenia. Ich maľby a rytiny na skalných stenách ohromia snáď každého. Na ich diela môžeme naraziť prakticky v celej južnej Afrike, napríklad v údolí Twyfelfontein v severnej Namíbii.

Najväčším problémom tohto etnika je ich neustále prenasledovanie. Žijú totiž v miestach, kde sa nachádzajú bohaté náleziská diamantov. V 20. storočí vláda často menila svoje názory, v šesťdesiatych rokoch bola dokonca vyhradené rezervácie, v ktorej mohli Krováci žiť a loviť.
V deväťdesiatych rokoch sa je pre zmenu snažili násilne presídliť z rezervácie do iných osád, kde by im údajne boli zabezpečené lepšie životné podmienky. Na začiatku nového tisícročia bolo kmeňom  zakázané loviť, a dokonca im bol zneprístupnený prístup k pitnej vode (vláda im predtým vybudovala pár čerpadiel). Cez toto všetko sa ale chcú Krováci vrátiť späť do púšte …
Krováci nemajú žiadne dediny, stavajú si len krátkodobé dočasná obydlia z trávy a kolov alebo si často len pomocou kolíkov vytýči priestor a ako stavebný dozor je tu maximálne nastraší člen kmeňa. Dočasná prístrešia formujú do kruhu blízkosti vodného zdroja. Všetok svoj skromný majetok majú v jedinej kožené batohu, ktorú majú stále pri sebe.

Krováci sú v nových osadách nespokojní, bojujú s chorobami, alkoholizmom a pomaly ale iste, strácajú vzťah k divočine a svojim tradíciám. Nestačí než dúfať, že si vláda uvedomí ich nespokojnosť a vráti všetko do starých koľají.

 

Zdroj: https://www.schoolpressclub.com/

Viacej informácií od autorky, nájdete tu: https://bit.ly/37bWRGx

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Zážitok z adventných trhov: Vyberáme tie najkrajšie v Dolnom Rakúsku

Príroda, uličky s pivničkami, zámky, hrady, ale aj námestia v dedinkách či mestách sú súčasťou adventu v Dolnom Rakúsku. Vybrali sme pre vás tie najoriginálnejšie adventné trhy, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky, a zároveň prinášame niekoľko skvelých tipov na ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť počas čarovného adventného obdobia.   Advent v Puchbergu sa predstaví v […]

Čítať ďalej
Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Šport Tlačová správa

Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

  Lyžovanie Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa […]

Čítať ďalej