ONLINE MAGAZIN

Výstava Olomouc z po(d)hledu prinesie do Bratislavy tému bezbariérovej turistiky

Keď nemôžu ľudia do Olomouca, príde Olomouc za nimi! Zahraničné zastúpenie agentúry CzechTourism Slovensko pripravilo výstavu fotografa Tomáša Helíska: Olomouc z po(d)hledu. Ako názov výstavy napovedá, fotografie sú fotené z podhľadu, nakoľko autorom je vozičkár. Zároveň tieto „pohľadnice“ slúžia ako pozvánka do atraktívneho centra regiónu Haná. Záujemcovia si ich budú môcť pozrieť od 1. do 31. mája na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Nad výstavou prevzali záštitu Jeho Excelencia veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor štatutárneho mesta Olomouc Miroslav Žbánek a starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

V rámci vládnej politiky ČR je od roku 1992 systematicky venovaná pozornosť vytváraniu rovnakých príležitostí pre osoby so zdravotným postihnutím. V tomto ohľade máme ako spoločnosť ešte čo vylepšovať. Okrem inštitucionálnej podpory je veľmi dôležitý aj osobný postoj každého jednotlivca, ktorý sa s nejakou formou znevýhodnenia potýka. Nerezignovať, nevzdávať sa, žiť naplno, odovzdávať zo seba maximum a brať si od života všetko dobré, čo ponúka – tak by bolo možné stručne charakterizovať autora fotografií výstavy, Tomáša Helíska. Som rád, že máme možnosť predstaviť jeho kolekciu fotografií z Olomouca,“ hovorí veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Propagácii cestovného ruchu Českej republiky pre všetky skupiny záujemcov, vrátane osôb, ktoré majú isté zdravotné znevýhodnenie, sa aktívne venuje aj agentúra CzechTourism. Táto téma rezonuje na jej odborných seminároch, pri spolupráci s regiónmi a turisticky zaujímavými miestami. Na cestovateľskom portáli kudyznudy.cz nájdu záujemcovia tipy na bezbariérové výlety po Česku, ktoré zahŕňajú zámky, záhrady, múzeá alebo rozhľadne či chodníky korunami stromov.

Výstava Olomouc z po(d)hledu, ktorú pripravilo zahraničné zastúpenie CzechTourism Slovensko, je ďalším príspevkom v tejto kategórii. „Cenná je z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným je autor, ktorý je sám vozičkár a zároveň vášnivý fotograf. Mesto pozná ako svoju dlaň, fotí v ňom dlhodobo a vo všetkých ročných obdobiach. Snímky ukazujú rozmanitosť, bohatú históriu, cennú architektúru Olomouca, jeho uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale aj súčasnosť – moderné výtvarné diela či veľkoplošné graffiti,“ približuje Nora Gill, riaditeľka CzechTourism Slovensko.

Výstava je dôkazom toho, že je to mesto nielen krásne, ale aj prístupné a ústretové k handicapovanému návštevníkovi. V Olomouci nájdeme niekoľko haptických modelov pre zrakovo postihnutých (vrátane modelu mesta na Horním náměstí oproti orloju v mierke 1:400), špeciálne upravenú botanickú záhradu výstaviska Flora v Bezručových sadoch pre nevidomých a slabozrakých alebo plne bezbariérovú zoologickú záhradu s možnosťou návštevy Dotykovej ZOO. Medzinárodne cenené Arcidiecézne múzeum a Arcibiskupský palác sú prístupné pre osoby na vozíčku, disponujú tlačenými sprievodcami v zväčšenej čiernotlači a Braillovom písme, rovnako vo Vlastivednom múzeu je veľká časť exponátov interaktívna.

Bol by som samozrejme najradšej, keby sa obyvatelia Bratislavy mohli do Olomouca vybrať osobne. Je však skvelé, že teraz, v čase obmedzenia cestovania, môžeme ponúknuť sprostredkovaný obraz mesta tak, ako ho zo svojho uhla pohľadu vidí olomoucký fotograf Tomáš Helísek. Jeho snímky určite inšpirujú niektorých divákov k tomu, aby sa k nám, až to pôjde, prišli pozrieť osobne,“ odkazuje primátor Olomouca Mirek Žbánek.

V neposlednom rade výstava vypovedá veľa o Tomášovej osobnosti – na výzvy odpovedá nie odovzdaním sa osudu, ale otázkou ako to urobíme,“ dodáva Gill. Nakoľko je výstava o bezbariérovosti, organizátori zvolili umiestnenie na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, aby si ju mohli pozrieť aj záujemcovia, ktorým pohyb robí problémy alebo sa prechádzajú po meste s kočíkom, prípadne v spoločnosti štvornohého priateľa.

 

Tomáš Helísek (1. 3. 1986) je životný viacbojár, jazdec na handbiku, fotograf a hlavne srdciar, ktorý pomáha v neziskovom sektore. Od narodenia má mozgovú obrnu a prekonal 13 operácií chrbtice. Pochádza zo severu Moravy, ale v Olomouci žije takmer 10 rokov a toto mesto sa pre neho stalo srdcovou záležitosťou. Miluje život, svoju rodinu, ľudí a aj napriek svojmu handicapu sa snaží žiť na maximum. Osud mu v živote nadelil zopár nepríjemností a musel tvrdo bojovať. Neskôr si začal plniť sny a aktívne športovať. K foteniu sa aktívne dostal v roku 2011, ale už ako dieťa ho fascinovali fotoaparáty všetkého druhu.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej