ONLINE MAGAZIN

Výstava Olomouc z po(d)hledu prinesie do Bratislavy tému bezbariérovej turistiky

Keď nemôžu ľudia do Olomouca, príde Olomouc za nimi! Zahraničné zastúpenie agentúry CzechTourism Slovensko pripravilo výstavu fotografa Tomáša Helíska: Olomouc z po(d)hledu. Ako názov výstavy napovedá, fotografie sú fotené z podhľadu, nakoľko autorom je vozičkár. Zároveň tieto „pohľadnice“ slúžia ako pozvánka do atraktívneho centra regiónu Haná. Záujemcovia si ich budú môcť pozrieť od 1. do 31. mája na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Nad výstavou prevzali záštitu Jeho Excelencia veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor štatutárneho mesta Olomouc Miroslav Žbánek a starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

V rámci vládnej politiky ČR je od roku 1992 systematicky venovaná pozornosť vytváraniu rovnakých príležitostí pre osoby so zdravotným postihnutím. V tomto ohľade máme ako spoločnosť ešte čo vylepšovať. Okrem inštitucionálnej podpory je veľmi dôležitý aj osobný postoj každého jednotlivca, ktorý sa s nejakou formou znevýhodnenia potýka. Nerezignovať, nevzdávať sa, žiť naplno, odovzdávať zo seba maximum a brať si od života všetko dobré, čo ponúka – tak by bolo možné stručne charakterizovať autora fotografií výstavy, Tomáša Helíska. Som rád, že máme možnosť predstaviť jeho kolekciu fotografií z Olomouca,“ hovorí veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Propagácii cestovného ruchu Českej republiky pre všetky skupiny záujemcov, vrátane osôb, ktoré majú isté zdravotné znevýhodnenie, sa aktívne venuje aj agentúra CzechTourism. Táto téma rezonuje na jej odborných seminároch, pri spolupráci s regiónmi a turisticky zaujímavými miestami. Na cestovateľskom portáli kudyznudy.cz nájdu záujemcovia tipy na bezbariérové výlety po Česku, ktoré zahŕňajú zámky, záhrady, múzeá alebo rozhľadne či chodníky korunami stromov.

Výstava Olomouc z po(d)hledu, ktorú pripravilo zahraničné zastúpenie CzechTourism Slovensko, je ďalším príspevkom v tejto kategórii. „Cenná je z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným je autor, ktorý je sám vozičkár a zároveň vášnivý fotograf. Mesto pozná ako svoju dlaň, fotí v ňom dlhodobo a vo všetkých ročných obdobiach. Snímky ukazujú rozmanitosť, bohatú históriu, cennú architektúru Olomouca, jeho uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale aj súčasnosť – moderné výtvarné diela či veľkoplošné graffiti,“ približuje Nora Gill, riaditeľka CzechTourism Slovensko.

Výstava je dôkazom toho, že je to mesto nielen krásne, ale aj prístupné a ústretové k handicapovanému návštevníkovi. V Olomouci nájdeme niekoľko haptických modelov pre zrakovo postihnutých (vrátane modelu mesta na Horním náměstí oproti orloju v mierke 1:400), špeciálne upravenú botanickú záhradu výstaviska Flora v Bezručových sadoch pre nevidomých a slabozrakých alebo plne bezbariérovú zoologickú záhradu s možnosťou návštevy Dotykovej ZOO. Medzinárodne cenené Arcidiecézne múzeum a Arcibiskupský palác sú prístupné pre osoby na vozíčku, disponujú tlačenými sprievodcami v zväčšenej čiernotlači a Braillovom písme, rovnako vo Vlastivednom múzeu je veľká časť exponátov interaktívna.

Bol by som samozrejme najradšej, keby sa obyvatelia Bratislavy mohli do Olomouca vybrať osobne. Je však skvelé, že teraz, v čase obmedzenia cestovania, môžeme ponúknuť sprostredkovaný obraz mesta tak, ako ho zo svojho uhla pohľadu vidí olomoucký fotograf Tomáš Helísek. Jeho snímky určite inšpirujú niektorých divákov k tomu, aby sa k nám, až to pôjde, prišli pozrieť osobne,“ odkazuje primátor Olomouca Mirek Žbánek.

V neposlednom rade výstava vypovedá veľa o Tomášovej osobnosti – na výzvy odpovedá nie odovzdaním sa osudu, ale otázkou ako to urobíme,“ dodáva Gill. Nakoľko je výstava o bezbariérovosti, organizátori zvolili umiestnenie na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, aby si ju mohli pozrieť aj záujemcovia, ktorým pohyb robí problémy alebo sa prechádzajú po meste s kočíkom, prípadne v spoločnosti štvornohého priateľa.

 

Tomáš Helísek (1. 3. 1986) je životný viacbojár, jazdec na handbiku, fotograf a hlavne srdciar, ktorý pomáha v neziskovom sektore. Od narodenia má mozgovú obrnu a prekonal 13 operácií chrbtice. Pochádza zo severu Moravy, ale v Olomouci žije takmer 10 rokov a toto mesto sa pre neho stalo srdcovou záležitosťou. Miluje život, svoju rodinu, ľudí a aj napriek svojmu handicapu sa snaží žiť na maximum. Osud mu v živote nadelil zopár nepríjemností a musel tvrdo bojovať. Neskôr si začal plniť sny a aktívne športovať. K foteniu sa aktívne dostal v roku 2011, ale už ako dieťa ho fascinovali fotoaparáty všetkého druhu.

Mohlo by vás zaujímať:

Technika Umenie a kultúra

Za vianočnou atmosférou na sever Čiech

Lyžiarske areály v severných Čechách sú pripravené na novú sezónu a Liberecký kraj láka na skvelé prepojenie, kedy spoznáte nielen stovky kilometrov zjazdoviek a bežkárskych trás, ale aj umenie miestnych sklárov. Liberecký kraj predstavil v Bratislave zimnú ponuku.  Na zjazdovky aj bežky Poznávacím znamením celého Libereckého kraja je neprehliadnuteľný Ještěd s hotelom a vysielačom, ktorý […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda

Úvod do nórskej prírody alebo občas sa musíte uštipnúť…

Je to sen alebo nie? Táto krajina nie je len tak hocijaká. Je to okrem iného začiatok alebo koniec Európy – ako sa to vezme. Koniec sveta to však nie je, aj keď si tam takto môžete veľmi rýchlo a ľahko pripadať. Po diaľnici sa zveziete len niekoľko desiatok kilometrov okolo hlavného mesta a potom […]

Čítať ďalej