ONLINE MAGAZIN

Eskimák alebo Inuk ?

Hoci sa v slovenčine používa slovo „Eskimák“ na označenie obyvateľov severských území Kanady a Grónska, tento názov je pre túto kultúru dokonca až urážlivý. V preklade znamená „jedák surového mäsa“.
Správny výraz je „Inuiti“, v preklade ľudia, v jednotnom čísle „Inuk“, čiže človek. Majú presné a detailné výraz pre konkrétne veci, napríklad veľa slov pre rôzne druhy snehu, ale abstraktné názvy sa tvoria odpisom.

Inuiti sú mongolského pôvodu, preto majú žltkastú pleť, čierne rovné vlasy a šikmé oči. Často bývajú malého vzrastu, ale to nie je pravidlom.

Lovia tuleňov, mroža, ryby, vtáky, veľryby, soby, bobry a v núdzi, kedy je hladomor, jedia svoje vlastné psy. Ulovená zver sa využije do posledného zvyšku – primárne ako potrava, a potom sa z koží vyrába oblečenie, pokrývky a kajaky. Šľachy sa používajú namiesto nití, kosti a zuby sa využívajú pre amulety, korálky a podobne.

Veľkým problémom Eskimákov je neplodnosť, a tak keď je prvá manželka neplodná alebo potrebuje pomoc v domácnosti, muž si vezme ďalšiu ženu. Polygamia a mnohomužstvo teda nie je výnimkou, ale nie je príliš častá. Vyskytuje sa práve kvôli neplodnosti, ktorá je veľkým problémom Inuitov.

Domy boli dvoch typov – letné a zimné.
Medzi letné patria napríklad stany z kože a rýchlo postavená obydlia z dreva a rôznych nájdených materiálov. Zimné domy mali hrubé múry z kameňov a drnov. Boli jednoduchého pôdorysu – 6-8 metrov dlhá úzka chodba zapustená do terénu chrániaca obývanú časť od ostrého mrazu, a jedna veľká miestnosť, ktorá plnila rozmanité funkcie – spálňa, kuchyňa, jedáleň a spoločenská miestnosť. Miesto na pripravu jedla sa upravovali podľa veľkosti rodiny – doslova sú to kuchyne na mieru pre danu situáciu. Bolo obvyklé, že v jednom dome bývalo aj cez 30 ľudí, teda celá blízka rodina.
Pod malými oknami, ktoré predtým bývali vyplnené roztiahnutými tulením črevami (po príchode Európanov nahradené sklom), bola dlhá pričňa rozdelená po úsekoch. Každý úsek patril jednému členovy  rodiny, napr. otcovi, matke a deťom.
Nepostrádateľnou súčasťou  obydlia boli tukové lampy, ktoré slúžili nielen ako svetlo, ale aj ako sporáky a kachle. Pálil sa v nich predovšetkým tulení tuk.
Ďalší typ zimného domčeka je iglu. Napriek presvedčeniu mnohých ľudí však slúžilo len ako dočasné obydlie –  napríklad pri cestách, kedy lovca uväznila snehová búrka a v blízkosti nebol žiadny domček, do ktorého by sa mohli uchýliť.

 

Zdroj: http://www.grafalls.8u.cz/

Viacej inforacií na: https://bit.ly/3rzrZYN

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Tlačová správa

V Brezne otvorili novú vláčikovú expozíciu s názvom „Malá stanička s vlakovou históriou“

Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou. Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Lines Náš tip Novinky Radíme Vám

Z Hlavnej stanice priamo na letisko Schwechat so Slovak Lines

Odteraz sa dostanete na medzinárodné letisko Schwechat ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Slovak Lines rozširuje svoju vlajkovú autobusovú linku na Schwechat o novú nástupnú zastávku priamo pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave s medzizastávkou na Einsteinovej ulici.

Čítať ďalej
outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Tipy pre efektívnu a bezpečnú jazdu na bicykli: za chudnutím a prírodou

Leto bude v čo nevidieť v plnom prúde a mnoho bežcov si tiež čoraz viac užíva svojho druhého športu – cyklistiky – práve v lete. Je to logické, pretože dni sú dlhé, dlhšie je vidieť, odpadá problematické obliekanie na bicykel, ako je tomu v chladnejších mesiacoch, povrchy sa nešmýkajú… Ale tiež má veľa ľudí dovolenku […]

Čítať ďalej