ONLINE MAGAZIN

Desať v jednom: Slováci vymysleli nábytok budúcnosti

Budúcnosťou bývania je multifunkčný nábytok, myslia si slovenskí architekti Peter Frisch a Silvia Mládenková, ktorí žijú vo Viedni.
Vymysleli chytrú komodu, ktorá dokáže nahradiť viac ako desať kusov nábytku a ušetrí až 6,5 metrov štvorcových obytného priestoru!

Najmenší byt na svete meria 4,65 metrov štvorcových.
Priemerný obytný priestor však nie je o veľa väčší. Takmer polovica svetovej populácie sa musí vtesnať do 15 metrov štvorcových!
Je to dané nielen stúpajúcim počtom ľudí na svete, ale aj ich koncentráciou vo veľkých mestách. V oblastiach vidieka nie je tak vysoká koncentrácia obyvateľov a casť obyvateľstva by uspokojil aj jednoduchý a objemnejši záhradný nábytok, ale v mestách je situácia opačná.

 

„Žijem vo Viedni a ako obyvateľ veľkomesta je mojím základným problémom nedostatok životného priestoru, drahý podnájom a ceny bytov. Preto sme navrhli a zrealizovali prototyp multifunkčnej komody, ktorá by mala veľmi pomôcť k zlepšeniu týchto problémov v mestách, „uviedol architekt Peter Frisch.
Komoda má skromné ​​rozmery a skrýva v sebe stôl s nastaviteľnou výškou a šírkou, využiteľný ako bar na rýchle občerstvenie alebo väčší jedálenský stôl až pre štyri osoby, vrátane štyroch stoličiek a dvoch barových stoličiek. Zároveň slúži ako efektný príborník, kompaktná skriňa či moderné knižnica.

Jej tvorcovia ju chcú vyrábať túto komodu v rôznych farbách tak, aby sa hodila do akéhokoľvek prostredia. Zatiaľ tento produkt však v obchodoch nikde nenájdete. Peter Frish a Silvia Mládenková teraz zháňajú investora, ktorý by zafinancoval jeho masovú výrobu. „Cieľom je dostať komodu do sériovej výroby a sprístupniť ju ľuďom, ktorým by poslúžila v ich domácnosti,“ povedali architekti.

Zdroj: https://www.extrastory.cz/

Viac info: https://bit.ly/3rFqAQa

Viac info o špičkovej architektúre: https://createspace.sk/

Foto:  Create Space

Mohlo by vás zaujímať:

Nezaradené

Počet zahraničných turistov v Čechách stúpol, Slováci si tradične udržali svoju druhú priečku.

Cestovný ruch je späť, takmer na predcovidových číslach. V treťom štvrťroku tohto roku do hromadných ubytovacích zariadení (HUZ) v Českej republike (ČR) prišlo 7,3 milióna turistov. Medziročne to znamená nárast o 11 %. Pokiaľ porovnáme situáciu so stavom pred pandémiou covidu-19, teda s júlom, augustom a septembrom 2019, ide o 97% návštevnosť. Vyplýva to z […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám

Čo sa stane so životom po jadrovej katastrofe? Na to sa pokúša nájsť odpoveď unikátny dokument Fukušima

Viac ako desať rokov po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima sa do niektorých prázdnych miest vracajú ľudia. Stretávajú sa tu s prekvapivým javom. V evakuačnej zóne, ktorá je postupne čistená od rádioaktívneho odpadu, začína byť nevídane živo. Presvedčiť sa môžete na vlastné oči v dokumente Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, ktorý v premiére prinesie Viasat Nature. V hodinovom dokumente s […]

Čítať ďalej
Nezaradené

Zámok Hellbrunn a jeho „Vodné hrátky“

Už cez 400 rokov sa návštevníci zámku Hellbrunnu obdivujú jeho architektúre a po kniežacom spôsobe sa bavia pri Vodných hrátkach. Ide o unikátne predstavenie, pri ktorom je hlavným aktérom voda, ktorá je navyše zdrojom mnohých prekvapení! Letohrádok pre salzburské kniežacie arcibiskupy Salzburský kniežací arcibiskup Markus Sittikus poveril slávneho architekta Santina Solariho, staviteľa salzburského chrámu, výstavbou […]

Čítať ďalej