ONLINE MAGAZIN

Ostrov duchov Hashima

Japonský ostrov, ktorému kedysi patrilo mnohé prvenstvá, už vyše štyridsať rokov nikto neobýva. Zašlúslávu dokumentuje len podivná scenéria, ktorá láka historických nadšencov, novinárov a filmárov. Ak patríte k milovníkom „bondoviek“, vedzte, že Skyfall sa natáčal práve tu. Na opustenom ostrove Hashima.

Prvé osídlenie tohto neveľkého a nehostinného ostrova sa datuje do roku 1887, kedy tu bola založená prvá uhoľná baňa. Čierne uhlie bolo veľmi dôležitým artiklom a na Hashime boli nájdená, rovnako ako na okolitých ostrovoch, jeho veľké ložiská. Dovtedy ostrov ľudí k osídleniu príliš nelákal. Na jeho neveľkej rozlohe  6,3 hektárov, nebola ani žiadna úrodná pôda, všade len kameň.

Ostrov má celkom pravidelný tvar pripomínajúci bojovú loď, z čoho pochádza aj jeho prezývka Gunkandžima, v angličtine Battleship Island. Jeho rozmery nedosahujú viac ako asi 480 × 160 metrov.

Napriek tomu sa na tento neúrodný kamenný ostrovček nasťahovali v roku 1887 prví ľudia a začali tu s vervou budovať základné prvky osídlenia. Veľmi skoro, teda v roku 1890, kúpil baňu koncern Mitsubishi a začal tu s veľkolepým projektom ťažby uhlia z morského dna. Znenazdania na Hashime vyrástli typické budovy uspokojujúce potreby narastajúceho počtu pracovníkov. K výstave bol použitý betón kvôli jeho odolnosti proti tajfúnom Jednalo sa o prvé väčšie betónové budovy v Japonsku.

Rozširovanie ťažby uhlia a zázemia pre baníkov so sebou samozrejme prinášalo aj nárast počtu obyvateľov. Už v roku 1916 ich tu žilo na tri tisícky. Počet obyvateľov a ťažba uhlia rástla na Hashime aj počas oboch svetových vojen, kedy malo uhlie veľkú prioritu.  Nedostatok pracovných síl, ktoré museli plniť svoje povinnosti v armáde, pokrývali baníci z Číny a Kórey. Tí boli zo svojich domovov na japonské ostrovy, kde sa ťažilo uhlie, dovlečení násilím a žili na nich v veľmi zlých podmienkach. Kvôli nedostatku miesta na Hashime sa tiesnili v maličkých izbách a pri práci sa museli spúšťať až do dvesto metrovej hĺbky. V úzkych podzemných chodbičkách mesačne zomrelo priemerne 5 baníkov.

Neistá povojnová doba silne kontrastovala s istotou bývania, zamestnania a základných životných potrieb na Hashime, a aj preto sa sem  v tomto období hrnuli záujemcovia o prácu. Čoskoro tu vyrástla neuveriteľná infraštruktúra s nemocnicou, základnou  a strednou školou, 25 obchodmi, barmi a reštauráciami. Miestni si mohli zájsť do kina, telocvične, budhistického chrámu, šintoistické svätyne alebo dokonca aj do nevestinca.

Naopak by ste tu nenašli žiadne dopravné prostriedky, pri rozlohe ostrova boli miestni obyvatelia všade maximálne do desiatich minút. Veľkú prosperitu ostrova dokazuje skutočnosť, že sa na ňom začala na strechách v pôde dovezené z pevniny pestovať zelenina.

Vrchol potom miestna populácia dosiahla v roku 1959, kedy tu podľa dostupných prameňov žilo a pracovalo 5259 ľudí. Hustota osídlenia vtedy dosahovala neuveriteľných 83 476 osôb na kilometer štvorcový a Hashima tak dosiahla ďalší prvenstvo. Hustejšie obývané miesto by ste na svete ťažko hľadali. Pre porovnanie napríklad v súčasnosti najľudnatejšie mesto sveta Tokio, má hustotu osídlenia asi 14 700 obyvateľov na kilometer štvorcový! Ale späť na Hashima.

Prečo sa vtedy nárast počtu obyvateľov zastavil? V šesťdesiatych rokoch sa začali po celej krajine uhoľné bane rušiť, pretože uhlie vo veľkom nahrádzala ropa. Mitsubishi oznámilo uzavretie baní na Hashime v roku 1974. Ostrov bol veľmi rýchlo opustený a ponechaný svojmu osudu. Všetko zostalo tak, ako by sa tam mali obyvatelia zase čoskoro vrátiť. Zachované zostali byty, obchody a administratívne miestnosti s dobovým nábytkom, či už to boli plechové skrine, lavice na chodbách alebo bambusový konferenčný stolík s tradičnou japonskou úpravou. Pravdepodobne z toho dôvodu sa mu dostalo prívlastok Ostrov duchov.

Čas plynul, budovy chátrali a vytvorili veľmi sugestívne prostredie, ktoré v posledných rokoch začalo lákať turistov i filmárov. Ak sa aj vy túžite prejsť ostrovom duchov a je to pre vás predsa len kus cesty, vyskúšajte Google Street View, ktorý ostrov podrobne zdokumentoval

Zdroj: https://www.sokujiciplaneta.cz/
Viac informácií nájdete na: https://bit.ly/33KFrPT
Zdroj fotografií: depositphotos.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Príroda Radíme Vám

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú propagačnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“, ktorá pobeží do 10. januára naprieč kľúčovými trhmi, teda trhmi Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Talianska, Holandska, Francúzska, Veľkej Británia, Belgicka, Švédska a Nórska. Kampaň pobeží na sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a Pinterestu s použitím značiek […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Health outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Voda a čerstvý vzduch – jedinečná ordinácia v Jesnníkoch

Redakcia In Drive magazínu sa pred časom vybrala do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po príjemnej a bezproblémovej ceste od  Bratislavy, smerom na Brno, Olomouc a Šumperk sa dostanete do obce Jeseník, ktorá je len 300 kilometrov vzdialená od Bratislavy. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej