ONLINE MAGAZIN

Ostrov duchov Hashima

Japonský ostrov, ktorému kedysi patrilo mnohé prvenstvá, už vyše štyridsať rokov nikto neobýva. Zašlúslávu dokumentuje len podivná scenéria, ktorá láka historických nadšencov, novinárov a filmárov. Ak patríte k milovníkom „bondoviek“, vedzte, že Skyfall sa natáčal práve tu. Na opustenom ostrove Hashima.

Prvé osídlenie tohto neveľkého a nehostinného ostrova sa datuje do roku 1887, kedy tu bola založená prvá uhoľná baňa. Čierne uhlie bolo veľmi dôležitým artiklom a na Hashime boli nájdená, rovnako ako na okolitých ostrovoch, jeho veľké ložiská. Dovtedy ostrov ľudí k osídleniu príliš nelákal. Na jeho neveľkej rozlohe  6,3 hektárov, nebola ani žiadna úrodná pôda, všade len kameň.

Ostrov má celkom pravidelný tvar pripomínajúci bojovú loď, z čoho pochádza aj jeho prezývka Gunkandžima, v angličtine Battleship Island. Jeho rozmery nedosahujú viac ako asi 480 × 160 metrov.

Napriek tomu sa na tento neúrodný kamenný ostrovček nasťahovali v roku 1887 prví ľudia a začali tu s vervou budovať základné prvky osídlenia. Veľmi skoro, teda v roku 1890, kúpil baňu koncern Mitsubishi a začal tu s veľkolepým projektom ťažby uhlia z morského dna. Znenazdania na Hashime vyrástli typické budovy uspokojujúce potreby narastajúceho počtu pracovníkov. K výstave bol použitý betón kvôli jeho odolnosti proti tajfúnom Jednalo sa o prvé väčšie betónové budovy v Japonsku.

Rozširovanie ťažby uhlia a zázemia pre baníkov so sebou samozrejme prinášalo aj nárast počtu obyvateľov. Už v roku 1916 ich tu žilo na tri tisícky. Počet obyvateľov a ťažba uhlia rástla na Hashime aj počas oboch svetových vojen, kedy malo uhlie veľkú prioritu.  Nedostatok pracovných síl, ktoré museli plniť svoje povinnosti v armáde, pokrývali baníci z Číny a Kórey. Tí boli zo svojich domovov na japonské ostrovy, kde sa ťažilo uhlie, dovlečení násilím a žili na nich v veľmi zlých podmienkach. Kvôli nedostatku miesta na Hashime sa tiesnili v maličkých izbách a pri práci sa museli spúšťať až do dvesto metrovej hĺbky. V úzkych podzemných chodbičkách mesačne zomrelo priemerne 5 baníkov.

Neistá povojnová doba silne kontrastovala s istotou bývania, zamestnania a základných životných potrieb na Hashime, a aj preto sa sem  v tomto období hrnuli záujemcovia o prácu. Čoskoro tu vyrástla neuveriteľná infraštruktúra s nemocnicou, základnou  a strednou školou, 25 obchodmi, barmi a reštauráciami. Miestni si mohli zájsť do kina, telocvične, budhistického chrámu, šintoistické svätyne alebo dokonca aj do nevestinca.

Naopak by ste tu nenašli žiadne dopravné prostriedky, pri rozlohe ostrova boli miestni obyvatelia všade maximálne do desiatich minút. Veľkú prosperitu ostrova dokazuje skutočnosť, že sa na ňom začala na strechách v pôde dovezené z pevniny pestovať zelenina.

Vrchol potom miestna populácia dosiahla v roku 1959, kedy tu podľa dostupných prameňov žilo a pracovalo 5259 ľudí. Hustota osídlenia vtedy dosahovala neuveriteľných 83 476 osôb na kilometer štvorcový a Hashima tak dosiahla ďalší prvenstvo. Hustejšie obývané miesto by ste na svete ťažko hľadali. Pre porovnanie napríklad v súčasnosti najľudnatejšie mesto sveta Tokio, má hustotu osídlenia asi 14 700 obyvateľov na kilometer štvorcový! Ale späť na Hashima.

Prečo sa vtedy nárast počtu obyvateľov zastavil? V šesťdesiatych rokoch sa začali po celej krajine uhoľné bane rušiť, pretože uhlie vo veľkom nahrádzala ropa. Mitsubishi oznámilo uzavretie baní na Hashime v roku 1974. Ostrov bol veľmi rýchlo opustený a ponechaný svojmu osudu. Všetko zostalo tak, ako by sa tam mali obyvatelia zase čoskoro vrátiť. Zachované zostali byty, obchody a administratívne miestnosti s dobovým nábytkom, či už to boli plechové skrine, lavice na chodbách alebo bambusový konferenčný stolík s tradičnou japonskou úpravou. Pravdepodobne z toho dôvodu sa mu dostalo prívlastok Ostrov duchov.

Čas plynul, budovy chátrali a vytvorili veľmi sugestívne prostredie, ktoré v posledných rokoch začalo lákať turistov i filmárov. Ak sa aj vy túžite prejsť ostrovom duchov a je to pre vás predsa len kus cesty, vyskúšajte Google Street View, ktorý ostrov podrobne zdokumentoval

Zdroj: https://www.sokujiciplaneta.cz/
Viac informácií nájdete na: https://bit.ly/33KFrPT
Zdroj fotografií: depositphotos.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej