Freediving – potápanie bez prístrojov

Freediving – potápanie bez prístrojov

V dnešnom svete plnom zhonu, stresu a starostí vyhľadáva čoraz viac ľudí aktívnu formu odpočinku v príjemnom, čistom a pokojnom prostredí. Jednou z aktivít v prírode, ktorá spĺňa po všetkých stránkach požiadavky pre aktívnu regeneráciu človeka, je aj šnorchlovanie, nádychové potápanie bez kyslíkových fliaš a žiaden kompresor na privádzanie vzduchu – čiže freediving.

Freediving je úžasný a prirodzený šport prevádzkovaný v nádhernom prostredí a svojím charakterom skvele zapadá do zdravého spôsobu života. Máte konečne príležitosť cielene a pravidelne robiť niečo pre svoje fyzické a psychické zdravie, či už sú vaše ciele len rekreačné, alebo máte zavodní ambície.

Jeho nespornou výhodou je tiež minimálne materiálne vybavenie a závislosť na potápačských centrách. To sú tiež dôvody, prečo sa freediving teší po celom svete stále väčšej obľube.

Dá sa v podstate povedať, že je to šport pre všetkých. Všetko záleží na tom, čo od potápanie na nádych čakáte a koľko mu chcete venovať času. Vaše možnosti sú otvorené …

Základné kategórie potápačských disciplín

 

  1. Bazénové disciplíny:

„Statická apnoe (STA)“, pri ktorej je cieľom vydržať čo najdlhšie na jeden nádych. Najčastejším je poloha na hladine s tvárou vo vode. Apneista sa pri nej vznáša na hladine, maximálne uvoľnený fyzicky i psychicky. Aj v teplej vode je nutné mať neoprén, pretože sa väčšinou vykonáva séria Apnea (zadržanie dychu), a pri absencii pohybu a zníženom metabolizmu prichádza rýchlo prechladnutiu.

„Dynamické apnoe (DYF)“ sa ďalej delia na kategórie s plutvami a bez plutiev. U týchto disciplín je cieľom zaplávať na jeden nádych čo najdlhšiu vzdialenosť. Bez plutiev je ľahšie doplávať ďalej v kratšom bazéne, pretože jednoduchý obrat a následný odraz od pevnej steny znamená určitú úsporu energie. S plutvami je manéver obratu namáhavejší a pôsobí skôr stratovo.

Aby človek bol schopný takéto výkony podať, pred každým ponorom je nutné prejsť zvláštne procedúrou. Tá pozostáva najmä z uvoľňovacích cvikov a dychovej prípravy, ktorá má za následok zníženie tepovej frekvencie, celkového metabolizmu a tým aj spotreby kyslíka. Človek tak prirodzene pripraví svoje telo aj myseľ na prekonanie dlhej doby bez dýchania.

  1. Hĺbkové disciplíny:

Hydrostatický tlak – v hĺbke okolo 30 metrov sú pľúca priemerného človeka stlačené na reziduálny objem, čo za normálnych okolností znemožňuje dostať sa hlbšie. Avšak vďaka špeciálnym technikám uvoľnenia dýchacích svalov a vyrovnávania tlaku, je možné túto hranicu niekoľkonásobne prekonať. Hydrostatický tlak navyše pomáha ďalšiemu znižovaniu tepovej frekvencie a dokonca ku sťahovanie okysličenej krvi z periférií životne dôležitých orgánov. Rovnako ako je tomu u vodných cicavcov.

Konštantná záťaž (CWT), pri ktorej apneista počas pokusu využíva k ponoru aj k výstupu iba silu svojich nôh su  opatrené plutvami. Pomoc paží a lán tiež nie je prípustná. S výnimkou obratu v najhlbšej časti ponoru, kde môže pretekár lano jednou rukou uchopiť, uvoľniť ceduľku s označením hĺbky a odraziť sa naspäť.

Variabilná váha (VWT prebieha tak, že k zostupu do hĺbky využíva apneista zariadenie zvané „sled“, čo je akýsi zaťažený výťah. Na tomto slede je výhodnejšie byť v pozícii hlavou nahor, čo uľahčuje vyrovnávanie tlaku a pôsobí lepšie aj na psychiku. Po dosiahnutí cieľovej hĺbky sa pretekár dostáva na hladinu vlastnými silami a ľubovoľným spôsobom. To znamená, že môže jednak rúčkovať, alebo používať plutvy. Tréning tejto disciplíny vzhľadom k dosahovaniu značných hĺbok vyžaduje zabezpečenie tímom technických potápačov a stáva sa tak finančne a technicky veľmi náročným.

No limits (NLT) „ako napovedá názov je disciplína bez obmedzenia. V praxi sa k zostupu používa opäť sled, k výstupu ťažný balón. Aj keď je v tejto disciplíne dosahované najväčších hĺbok, nemajú také rekordy medzi samotnými voľnými potápačmi najvyššiu váhu. Tréning a pokusy o rekordy sú zväčša otázkou peňazí, skutočnú previerku znamenajú skôr pre podporných potápačov, ktorí musia podstupovať až niekoľkodňové dekompresie.

Len pozor, aj bazénovej potápanie na nádych môže byť veľmi nebezpečné, ak je vykonávané bez dozoru partnera a bez potrebných znalostí.

 

Viac informácií: https://bit.ly/2Jw8y1Y

Zdroj: https://www.zdrave.cz/

Foto: Depositphotos