Ako na krásny trávnik – radíme vám spolu s Maia Green

Krásny trávnik hneď po výseve? Nenechajte sa mýliť …

Asi každý túži po krásnom zelenom trávniku, po ktorom je radosť chodiť naboso. Mnoho ľudí sa domnieva, že budú mať taký trávnik chvíľu po výseve. Opak ale väčšinou býva pravdou. Ľudia sú potom akurát otrávení z toho, že sa to nepodarilo a dlho to trvá.

Ako to vlastne funguje?
Klíčenie. Od doby, kedy je pôda pripravená na výsev trávnych semienok a zasejete, trvá približne týždeň až 14 dní (podľa podmienok, niekedy to môže trvať aj dlhšie), než začnú semienka klíčiť. Keď málo zavlažujeme a počasie nepraje, trvá vyklíčenie trávniku dlho.

Pozor, ak prestanete zavlažovať vo zlú dobu, môže sa stať, že semienka vyklíčia, ale následne zaschnú. A vy máte len hnedú plochu s burinou. Po tráve ani chýru.

K životu sa prebúdza nielen trávnik, ale aj rastliny, ktorým (ak túžite po anglickom trávniku) hovoríme burinu. Týmto nevítaným prírastkom možno málokedy zamedziť, pretože ich semienka v pôde sú, hoci ich nevidíme. V našich podmienkach sa im darí výborne. Ich rast je podstatne rýchlejšia než je tomu u trávnika, a to sa nášmu oku vôbec nepáči. Vyčnieva len ten burina …

Akonáhle človek vo svojej záhrade uvidí plochu posiatu Lebeda, hneď sa mu zježia chlpy na chrbte a začne sa báť, že po jeho vysnívanom trávniku nič nebude.

Nevstupovať.
6-8 týždňov by sa nemalo do trávnika vkročiť. Zničili by ste tým malé rastlinky, ktoré sú na zošliapnutie príliš slabé. Akonáhle má vypestované tráva okolo 8 cm, môžete začať s prvým kosením.

Prvé krôčiky.
K prvému kosenia je ideálne použiť kvalitné vretenovú kosačku. Tú ale mnoho ľudí nemá k dispozícii. Použite teda aspoň ľahkú kosačku, ktorá má nabrúsené nože. Ľahkú, aby sa vám nebořil do hliny (nie je ešte plne zarastená a predsa len je ešte po príprave na trávnik stále kyprá) a tiež je pre mladé rastlinky prijateľnejšie.

Ostré nože sú veľmi dôležité, pretože rastliny režú. Zamedzíte tak vytrhnutie mladých rastliniek aj s korienkami.

Čo ďalej?
Tzv. anglický trávnik je náročný ako na údržbu, tak i na peniaze.

Dôležité je zabezpečiť predovšetkým:

Dostatočnú zálievku
Pravidelné kosenie
Pravidelné hnojenie
Vertikutáciu

Postreky, ktoré zničia burinu. Ďalším variantom je manuálne odstránenie. Niektoré druhy vymiznú pravidelným kosením. Tu je výborným pomocníkom robotická kosačka 
Vypestovať trávnik trvá cca dva roky (ak mu zabezpečíte vhodné prostredie pre rast). Záleží, koľko starostlivosti mu venujete, a aké podmienky mu zaistíte.

Pokiaľ ale túžite po anglickom trávniku bez buriny, nezostane vám nič iné, než mu poskytnúť ideálne podmienky. V Anglicku to majú vďaka výdatným zrážkam oveľa jednoduchšie. Tu si budete musieť zabezpečiť pravidelnú zálievku a kosenie, hnojivo a taky postreky.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, starostlivosť o trávnik je náročná.

Ak vás zaujíma viac informácií, ako na záhradu, mrknite na blog Maia Green

Zdroj: https://bit.ly/3atc9av

Viacej informácií nájdete aj tu: https://www.svepomoci.cz/

Foto zdroj: depositphotos