Na Třebíčsku rastú vzácne poniklece. Patria k najkrajším jarným kvetom v Európe

Najkrajšie kvety jari, ktoré sú raritou Třebíčska, nájdete hneď v troch lokalitách, a to v prírodných pamiatkach Klučovský kopec, Kobylinec a Ptáčovský kopec.

Patria medzi prvé jarné kvety a pohľad na ne poteší snáď každé ľudské oko. Nielen milovníci prírody ich označujú za najkrajšiu stredoeurópsku kvetenu. Výlet za týmito poslami jari vo vás uchová spomienku na celý život. A je tiež možné, že vás uchvátia natoľko, že za nimi budete na Třebíčsko jazdiť pravidelne. Rastú hneď na troch miestach neďaleko od seba.

V lokalitách Ptáčovský kopec a Kobylinec, ktorý sa nachádza pri obci Trnava, rastú poniklece veľkokveté. Pod Klučovskou horou kúsok od Třebíča má svoje územie vzácny poniklec lúčny. Autom môžete prísť na parkovisko pod vrchol Klučovskej hory, na ktorej je vysielač, preto ju nemôžete minúť. Prejdete vozovku a vydáte sa po okraji lesa južným smerom dole z kopca. Zhruba po 600 metroch dôjdete na malé návršie so zhlukom balvanov a zakrpatenými borovicami, zvané Klučovský kopec či kopček. Zo všetkých strán uvidíte ceduľky s označením prírodnej pamiatky.

 

Poniklece sú veľmi citlivé na poškodenie koreňov, prežívajú viachlavým podzemkom, ktorý tvorí sieť koreňov zasahujúcich až pol metra do skalných puklín. V prírode sa rozširujú veľmi pomaly a majú radi svoj pokoj, neznášajú ani pohyb zvierat. Dobytok sa im však vyhýba, pretože sú jedovaté.

V okolí Třebíča nájdete aj ďalšie vzácne kvetiny – kriticky ohrozený lykovec voňavý a horček včasný český. Na neďalekej Mohelenskej hadcovej stepi rastie veľmi vzácna papraď šupinatka Marantova. Pri Ketkoviciach zase rastie na jedinom mieste v Českej republike veľmi vzácna a nápadná orchidea jazýčkovec jadranský.

Na Třebíčsku je nielen čistý vzduch, krásna príroda, ale tiež unikátne a zaujímavé historické pamiatky. Aj keď tento rok budú mať milovníci cestovania možnosť pozrieť si kvety zrejme len na fotografiách, o rok budú kvitnúť zase, takže už teraz si môžete začať plánovať výlet.

Viac inšpirácií nájdete na visittrebic.eu a kudyznudy.cz.

GPS

Prírodná pamiatka Ptáčovský kopec

49°14’3.526″N, 15°55’54.351″E

Prírodná pamiatka Kobylinec

49°15’0.266″N, 15°56’8.944″E

 

Prírodná pamiatka Klučovský kopec

49°9’55.654″N, 15°55’33.415″E