ONLINE MAGAZIN

Na Třebíčsku rastú vzácne poniklece. Patria k najkrajším jarným kvetom v Európe

Najkrajšie kvety jari, ktoré sú raritou Třebíčska, nájdete hneď v troch lokalitách, a to v prírodných pamiatkach Klučovský kopec, Kobylinec a Ptáčovský kopec.

Patria medzi prvé jarné kvety a pohľad na ne poteší snáď každé ľudské oko. Nielen milovníci prírody ich označujú za najkrajšiu stredoeurópsku kvetenu. Výlet za týmito poslami jari vo vás uchová spomienku na celý život. A je tiež možné, že vás uchvátia natoľko, že za nimi budete na Třebíčsko jazdiť pravidelne. Rastú hneď na troch miestach neďaleko od seba.

V lokalitách Ptáčovský kopec a Kobylinec, ktorý sa nachádza pri obci Trnava, rastú poniklece veľkokveté. Pod Klučovskou horou kúsok od Třebíča má svoje územie vzácny poniklec lúčny. Autom môžete prísť na parkovisko pod vrchol Klučovskej hory, na ktorej je vysielač, preto ju nemôžete minúť. Prejdete vozovku a vydáte sa po okraji lesa južným smerom dole z kopca. Zhruba po 600 metroch dôjdete na malé návršie so zhlukom balvanov a zakrpatenými borovicami, zvané Klučovský kopec či kopček. Zo všetkých strán uvidíte ceduľky s označením prírodnej pamiatky.

 

Poniklece sú veľmi citlivé na poškodenie koreňov, prežívajú viachlavým podzemkom, ktorý tvorí sieť koreňov zasahujúcich až pol metra do skalných puklín. V prírode sa rozširujú veľmi pomaly a majú radi svoj pokoj, neznášajú ani pohyb zvierat. Dobytok sa im však vyhýba, pretože sú jedovaté.

V okolí Třebíča nájdete aj ďalšie vzácne kvetiny – kriticky ohrozený lykovec voňavý a horček včasný český. Na neďalekej Mohelenskej hadcovej stepi rastie veľmi vzácna papraď šupinatka Marantova. Pri Ketkoviciach zase rastie na jedinom mieste v Českej republike veľmi vzácna a nápadná orchidea jazýčkovec jadranský.

Na Třebíčsku je nielen čistý vzduch, krásna príroda, ale tiež unikátne a zaujímavé historické pamiatky. Aj keď tento rok budú mať milovníci cestovania možnosť pozrieť si kvety zrejme len na fotografiách, o rok budú kvitnúť zase, takže už teraz si môžete začať plánovať výlet.

Viac inšpirácií nájdete na visittrebic.eu a kudyznudy.cz.

GPS

Prírodná pamiatka Ptáčovský kopec

49°14’3.526″N, 15°55’54.351″E

Prírodná pamiatka Kobylinec

49°15’0.266″N, 15°56’8.944″E

 

Prírodná pamiatka Klučovský kopec

49°9’55.654″N, 15°55’33.415″E

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej