ONLINE MAGAZIN

Na Třebíčsku rastú vzácne poniklece. Patria k najkrajším jarným kvetom v Európe

Najkrajšie kvety jari, ktoré sú raritou Třebíčska, nájdete hneď v troch lokalitách, a to v prírodných pamiatkach Klučovský kopec, Kobylinec a Ptáčovský kopec.

Patria medzi prvé jarné kvety a pohľad na ne poteší snáď každé ľudské oko. Nielen milovníci prírody ich označujú za najkrajšiu stredoeurópsku kvetenu. Výlet za týmito poslami jari vo vás uchová spomienku na celý život. A je tiež možné, že vás uchvátia natoľko, že za nimi budete na Třebíčsko jazdiť pravidelne. Rastú hneď na troch miestach neďaleko od seba.

V lokalitách Ptáčovský kopec a Kobylinec, ktorý sa nachádza pri obci Trnava, rastú poniklece veľkokveté. Pod Klučovskou horou kúsok od Třebíča má svoje územie vzácny poniklec lúčny. Autom môžete prísť na parkovisko pod vrchol Klučovskej hory, na ktorej je vysielač, preto ju nemôžete minúť. Prejdete vozovku a vydáte sa po okraji lesa južným smerom dole z kopca. Zhruba po 600 metroch dôjdete na malé návršie so zhlukom balvanov a zakrpatenými borovicami, zvané Klučovský kopec či kopček. Zo všetkých strán uvidíte ceduľky s označením prírodnej pamiatky.

 

Poniklece sú veľmi citlivé na poškodenie koreňov, prežívajú viachlavým podzemkom, ktorý tvorí sieť koreňov zasahujúcich až pol metra do skalných puklín. V prírode sa rozširujú veľmi pomaly a majú radi svoj pokoj, neznášajú ani pohyb zvierat. Dobytok sa im však vyhýba, pretože sú jedovaté.

V okolí Třebíča nájdete aj ďalšie vzácne kvetiny – kriticky ohrozený lykovec voňavý a horček včasný český. Na neďalekej Mohelenskej hadcovej stepi rastie veľmi vzácna papraď šupinatka Marantova. Pri Ketkoviciach zase rastie na jedinom mieste v Českej republike veľmi vzácna a nápadná orchidea jazýčkovec jadranský.

Na Třebíčsku je nielen čistý vzduch, krásna príroda, ale tiež unikátne a zaujímavé historické pamiatky. Aj keď tento rok budú mať milovníci cestovania možnosť pozrieť si kvety zrejme len na fotografiách, o rok budú kvitnúť zase, takže už teraz si môžete začať plánovať výlet.

Viac inšpirácií nájdete na visittrebic.eu a kudyznudy.cz.

GPS

Prírodná pamiatka Ptáčovský kopec

49°14’3.526″N, 15°55’54.351″E

Prírodná pamiatka Kobylinec

49°15’0.266″N, 15°56’8.944″E

 

Prírodná pamiatka Klučovský kopec

49°9’55.654″N, 15°55’33.415″E

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej