ONLINE MAGAZIN

„HYGGE“ DÁNSKA CESTA KU ŠŤASTIU

Nemusíte cestovať do Dánska, aby ste zažili hygge. Nájdete ho totiž kdekoľvek, vrátane vášho domova. Doplnky z ponuky spoločnosti PEPCO vám môžu pomôcť pri vytváraní tohto harmonického konceptu.

Už niekoľko mesiacov sú časopisy o životnom štýle a aj internetové články plné dánskej životnej filozofie.

Optimistická „Dánsko-mánia“ je vo svete čím ďalej tým intenzívnejšia, rovnako ako tomu bolo donedávna v prípade škandinávskej estetiky. Ak chcete pochopiť fenomén hygge, pozrite sa najskôr na dánsku spoločnosť ako celok. Dáni patria k najšťastnejším ľuďom na svete. Potvrdili to viaceré štatistiky.
Dáni sa napríklad umiestnili na prvom mieste v tohtoročnej Svetovej správe o šťastí.

Dánsko, krajina s menej než 6 miliónmi obyvateľov, ponúka svojim občanom sociálne zabezpečenie a štátnu starostlivosť. Dáni sú schopní tešiť sa z drobností a nachádzať pokoj a relax v každodenných maličkostiach. “Jednoduché, ale dobré” – práve toto príslovie vyjadruje fenomén zvaný hygge. Týka sa spôsobu trávenia voľného času, pri ktorom sa ľudia cítia šťastní bez ohľadu na ročné obdobie či životné okolnosti. Okrem iných vecí sem patria dobré vzťahy s najbližšími, čítanie obľúbených kníh so šálkou teplého nápoja v ruke (Dáni milujú kávu), nekonečné rozhovory pri ohni alebo varenie s priateľmi.

AKO POZVAŤ HYGGE DO SVOJHO DOMOVA?

Väčšinu svojho voľného času trávia Dáni doma. Preto kladú veľký dôraz na dizajn interiéru. To však neznamená, že by kupovali iba drahý nábytok a pri zariaďovaní bytov sa riadili len najnovšími trendmi. Práve naopak: interiérový dizajn by mal byť čo najautentickejší a mal by odrážať osobnosť vlastníka bytu. Z tohto dôvodu sú nevyhnutnosťou suveníry z ciest či rodinné fotografie. Hygge domácnosť ponúka rôzne druhy estetiky. Nájdete v nej napríklad drevený stôl hneď vedľa moderných stoličiek a priemyselnej lampy. Dáni volia prírodné materiály, ktoré kombinujú jednoduchosť a prepracovanosť: drevo, kameň, kožu, plátno, prútie a kov.

HYGGE NÁJDETE AJ V PEPCO

Hygge sa točí okolo doplnkov: sviečok, bodového osvetlenia, útulných prikrývok a vankúšov
Osvetlenie je v dizajne hygge číslo 1. Primárnym zdrojom svetla sú sviečky (priemerný Dán spáli ročne až 6 kg vosku), no LED gule a lampášiky tiež hrajú dôležitú úlohu. Harmónia osvetlenia je veľmi dôležitá a riadi sa jednoduchým pravidlom: viacero malých zdrojov svetla nahrádza jeden veľký centrálny bod.

 

 

 

Osvetlenie je v dizajne hygge číslo 1. Primárnym zdrojom svetla sú sviečky (priemerný Dán spáli ročne až 6 kg vosku), no LED gule a lampášiky tiež hrajú dôležitú úlohu. Harmónia osvetlenia je veľmi dôležitá a riadi sa jednoduchým pravidlom: viacero malých zdrojov svetla nahrádza jeden veľký centrálny bod.

PEPCO ponúka širokú škálu sviečok: od klasických až po sviečky v dizajnových cementových držiakoch. Okrem toho v našich predajniach ponúkame aj farebné svietniky a LED gule rôznych farieb.

 

Textilné doplnky zas dokážu dodať každému interiéru útulnosť a pocit pohodlia. Jemná posteľná prikrývka či teplá deka, v kombinácii so šálkou vášho obľúbeného čaju, sú výborné a osvedčené spôsoby, ako stráviť doma príjemný večer. 

 

Jarná kolekcia PEPCO ponúka široký výber doplnkov, vďaka ktorým môžete zariadiť svoj interiér podľa konceptu hygge: prikrývky a obliečky na vankúše s charakteristickými vzormi, drevené stoličky či prútené svietniky a kovové koše.
Určite sa nebojte experimentovať. Pokoj a harmónia sú kľúčom k šťastnému životu, ktorý možno dosiahnuť veľmi jednoducho. Žeby prišiel čas na nákupy? Radi Vás privítame v našich predajniach PEPCO. 🙂 Ponuku krásneho oblečenia pre celú rodinu a najmä pre najmenších a tiež trendy doplnky a vychytávky do domácnosti nájdete na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, Poľsku a Chorvátsku v našich predajniach.

Zistite viac o našej o ponuke na „HYGGE“ DÁNSKA CESTA KU ŠŤASTIU: 

www.pepco.sk, www.pepco.cz, alebo na facebookovej stránke pepcosk, pepcocz.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej