ONLINE MAGAZIN

Bohovia sa naozaj museli zblázniť

Krováci prichádzajú v otrhaných tričkách, ufúľaných kraťasoch. Jeden z nich, ten najsmelší, hovoriaci plynulou angličtinou, má nasadenú pletenú čiapku. Nasledujúce hodiny bude naším sprievodcom. Volá sa približne Kxau (čítaj s mľaskavkou, ak môžeš), ale hovorme mu pán Krovák K.

Zoznamujeme sa s členmi K-ovej rodiny, so susedmi aj so zvyškom „modernej“ krováckej dediny. Domorodci posedávajú pred úbohými chatrčami skonštruovanými z konárov pozliepaných vysušeným blatom a zo slamy ako strešnej krytiny. Sú takmer nečinní, iba deti opekajú kukuričné klásky. Stretávame drobnú ženu s chorľavým okatým dieťaťom. Vydáva sa na tŕnistú cestu k doktorovi, veď len po najbližšie miesto, kde je šanca na náhodný odvoz, musí absolvovať pešo v horúcom kalaharskom piesku 7 kilometrov. Jediná murovaná budova s oknami a plechovou strechou nie je kostol, takže to musí byť škola.

 

Uprostred školského dvora stojí veľký železný kotol, k nemu pripočítame jednoduché lavice a dostaneme školskú jedáleň. Dnes je voľný deň. Po dvore nebehajú deti, ale drzé somáre. Deti pobehujú na neďalekom futbalovom ihrisku. Myslím, že futbal je jedným z mála pozitívnych globalizačných ukazovateľov. Mariana tu stretáva „kolegu“, učiteľa. Chvíľu odborne debatujú, ale pán multifunkčný učiteľ, vyučujúci krovácke deti, si práve pripravuje listy s vyučovacou látkou na nasledujúci deň, takže ho nechávame pracovať bez ďalšieho vyrušovania.

Všetci sme tak trochu Krováci

V neskorý podvečer odchádzame do buša so skupinou domorodcov odetých do tradičnej skoro nahoty, s drobnými koženými doplnkami. Ako jasne je vidieť silný kontrast medzi nezmyselne povaľačským životom v kvázi modernej dedine a životom v prírode, pre Krovákov takým prirodzeným. Krováci z buša pochádzajú.

Podľa najnovších vedeckých výskumov, zaoberajúcich sa skúmaním DNA rôznych prastarých etník, je pravdepodobné, že disponujú najrôznorodejšou genetickou výbavou, čo poukazuje na najzákladnejšiu vetvu ľudského vývojového stromu. Človek, obývajúci planétu Zem v počte miliárd jedincov, sa teda do sveta rozšíril práve z oblasti púšte Kalahari. Samotných Krovákov, našich praotcov, zostalo do dnešného dňa bojovať so životom už iba okolo 100 tisíc. A majú to ťažké. Nesmú loviť, nemôžu žiť vo svojom prirodzenom prostredí, naopak, žijú na okraji spoločnosti. A pritom sú v prírode ako doma, nech je drsná či nehostinná ako je buš na okraji púšte Kalahari. Čítajú ju ako obrázkovú knihu. Dokážu rozoznať veľké množstvo nenápadných plodov, vodu nájdu v dutine stromu alebo hlboko v piesku, nastražia účinné pasce, stopovanie zvierat je pre nich detská hra, okrem slona by ulovili čokoľvek, keby to nemali zakázané.

Naši priatelia lovci spomínajú, že najchutnejšie mäso má žirafa. Poľovačka na žirafu vyžadovala veľkú opatrnosť. Úbohej žirafe bolo najskôr potrebné šikovne podrezať šľachy pod kolenami, až následne ju usmrtiť. Krováci nosia všetko potrebné vo svojom neodmysliteľnom tulci. Majú v ňom uložené otrávené šípy, drievka s trochou suchej trávy na rýchle rozloženie ohňa, aj prírodnú slamku na pohodlné pitie vody. Ako šetrne sa správajú k prírode. Na minimalistický oheň, postačujúci k príprave večere, im netreba viac než zopár drobných konárov. Tie dávkujú postupne, posúvajú ich, až kým nie sú kompletne spotrebované.

Pre Krovákov, ako aj pre prírodné národy všeobecne platí jedna zdanlivo všedná, no v skutočnosti fantastická, pre nás už archaická črta – večer čo večer sa členovia rodiny usadia okolo spoločného ohňa, opekajú nazbierané orechy, zemiaky, čokoľvek. Podstatné je, že žijú v kruhu rodiny, debatujú a smejú sa spoločne, spoločne riešia problémy, ak chcú, neskrývajú sa za monitor ani displej mobilného telefónu.

Filmová hviezda Xixo

Keď režisér Jamie Uys hľadal herca na obsadenie hlavnej úlohy do pripravovaného filmu, dobrodružnej komédie z prostredia južnej Afriky, neváhal podniknúť výpravu za domorodcami hlboko do buša. Pri meste Tsumkwe natrafil na bušmena N!xaua, ktorý dovtedy nikdy v živote nevidel človeka bielej pleti.

Úlohy hrdinu menom Xixo sa zhostil tak bravúrne, že nemalou mierou prispel k obrovskému celosvetovému úspechu filmu Bohovia sa museli zblázniť. Z N!xaua sa stala filmová hviezda. Za honoráre zabezpečil rodinu, kúpil farmu, aby tam slobodne dožil svoj krátky život. Zomrel na tuberkulózu pri love divej zveri.

Dobrú noc kalahari

Kempujeme v ozajstnej divočine. Miesto v kalaharskom buši je obkľúčené urastenými stromami, za nimi divočina. Ku kempingovému miestu vedie bočná cestička, hrdo označená tabuľou „toilet“. Na jej konci je malá čistinka so sociálnym zariadením, ktoré vyzerá, ako keď dáte slamu do kruhu, na strechu použijete slamu a vytrieť si môžete, určite tušíte správne, slamou. Niežeby sme boli rozmaznaní, ale to už môžeme, a radšej aj ideme, tam za ten krík.

Do neskorého večera sedíme pri ohni, premýšľame o týchto krásnych praľuďoch, okolo nás lieta hlučný hmyz, z okolitej tmy počuť cvrkot, šuchot či kompletný rámus tajomnej nočnej prírody. Z diaľky, smerom z krováckej dediny, dolieha tlmená vrava, šantenie detí. Keď aj naši vzácni susedia stíchnu, nastane tá pravá noc v buši na okraji púšte Kalahari.

Čas cestovať Afrikou

[h1]Oveľa viac o našom africkom putovaní si môžete prečítať v e-knihe „Čas cestovať Afrikou“, ktorú kúpite vo všetkých dobrých internetových kníhkupectvách.[/h1]

Prečítať v e-knihe
TU

 

Viac z autorovej tvorby: www.zemobrazom.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip

Poistenie je v cestovných nákladoch najnižšia položka. Nešetrite na nej.

Slobodu cestovania si dnes užívame aj vďaka nízkym cenám nízkonákladových leteckých spoločností a inovatívnym rezervačným aplikáciám ubytovania. Dnes nie je problém stráviť predĺžený víkend v Ríme a o tri týždne sa vykúpať na pláži v Aténach. A to dokonca za cenu častokrát výhodnejšiu ako je cesta vlastným autom s ubytovaním na Slovensku. Cestovanie sa však […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

„The Big Five“ – päť najkrajších diaľkových turistických chodníkov na slnečnej strane rakúskych Álp

V Korutánsku na slnečnom juhu Rakúska už na vás čakajú diaľkové turistické trasy v jedinečnej krajine, ktorú tvoria hory a kopce rôznych výšok. V ich bezprostrednej  blízkosti sa nachádzajú teplé jazerá na kúpanie. K piatim pozoruhodným diaľkovým turistickým chodníkom v Korutánsku patria Alpe-Adria-Trail (750 km), Nockberge Trail (128 km), Karnischer Höhenweg (150 km), Tauernhöhenweg (60 […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám Šport Zdravie

Turistika na južnej strane Álp

Korutánsko má pre vás pripravené nespočetné množstvo turistických trás v jedinečnej vysokohorskej krajine vo všetkých nadmorských výškach. V bezprostrednej blízkosti sa často nachádzajú jazerá na kúpanie s príjemne teplou vodou. Okrem niekoľkodňových panoramatických diaľkových turistických trás tu na vás čakajú aj ľahšie turistické túry pre malých i veľkých, ktoré sa často dajú spojiť s výletom […]

Čítať ďalej