ONLINE MAGAZIN

BMW Concept Path 22 – vyjadrenie slobody

Od 11. do 14. júla 2015 sa bude v meste Biarritz už štvrtýkrát konať jedinečná oslava motocyklov vyrobených na  individualizovanú objednávku, surfovania a umenia pod názvom Wheels & Waves Festival. Toto skvelé podujatie návštevníkom ponúka bezprostrednú príležitosť stretnúť sa vo výnimočnej atmosfére a prejaviť svoj životný štýl založený na slobode a osobitosti. BMW Motorrad na tomto výnimočnom podujatí prvýkrát predstaví vlastnú interpretáciu scrambleru značky BMW pod názvom BMW Concept Path 22.

 

Vyjadrenie životného štýlu.

Prvé motocykle typu scrambler v 50. rokoch boli cestné stroje s pneumatikami s hlbokým dezénom, mierne zvýšeným zdvihom pruženia a vyšším výfukom na umožnenie jazdy v teréne. To im dodávalo charakteristický vzhľad, ktorý sa postupom času stal symbolom vlastného svetonázoru. „Scrambler sa dokonale hodí k festivalu Wheels & Waves. Je totiž stelesnením motocykla, ktorý porušuje zaužívané štandardy a konvencie. Nejde pri ňom tak veľmi o technické špecifikácie a výkon – oveľa podstatnejší je štýl a originalita stroja. Scramblery vyjadrujú vášeň, pričom môžu byť rovnako rôznorodé ako ich majitelia. Concept Path 22 je našou vlastnou interpretáciou vychádzajúcou z modelu R nineT. Ten je priam ideálnym základom na pretvorenie na scrambler,“ vysvetľuje Edgar Heinrich, vedúci dizajnu BMW Motorrad.

 

Spolupráca s Southsiders MC, Ornamental Conifer a Dyer Brand.

Model BMW Concept Path 22 je výsledkom spolupráce, ktorá siaha oveľa ďalej, než len po samotný motocykel. Na podnet organizátora festivalu Wheels & Waves, motocyklového klubu Southsiders MC (predovšetkým jeho člena Vincenta Prata), prizvala značka BMW Motorrad umelca známeho ako Ornamental Conifer a výrobcu surfov Masona Dyera zo značky Dyer Brand, aby model BMW Concept Path 22 navrhli spoločne. „Svojou interpretáciou scrambleru sme chceli vytvoriť obraz presne tej zmesi ľudí a kultúr, ktoré sa na Wheels & Waves stretávajú. Na to sme si našli ideálnych partnerov. Model BMW Concept Path 22 odráža všetko, čím sú ľudia, festival a životný štýl na Wheels & Waves tak výnimoční,“ hovorí Edgar Heinrich. Preto sa návštevníkom festivalu Wheels & Waves okrem scrambleru BMW v osobitom prevedení predstavia aj špeciálne kožené bundy BMW, ktoré vytvoril Ornamental Conifer, a dva exkluzívne surfy z dielne značky Dyer Brand. Tieto predmety spoločne dokonale odrážajú tvorivú scénu, ktorá sa rok čo rok stretá na podujatí Wheels & Waves a vytvára neustále rastúcu komunitu.

 

Názov „Path 22“ je odkazom na jednu z európskych surferských lokalít, ktorú dobre poznajú iba zasvätení. Na tento úsek pláže na pobreží Atlantiku v južnom Francúzsku sa nie je možné dostať autom, ale iba peši naprieč jedným z najväčších európskych borovicových lesov. Cestička vedúca k tomuto miestu je označená číslom 22.

 

Motocykel – Vyjadrenie slobody.

„BMW Concept Path 22 je zosobnením slobody – slobody mysle a jej vyjadrenia. Neexistujú žiadne hranice. Dovolené je všetko, čo sa vám páči – tak ako na festivale Wheels & Waves. Concept Path 22 vychádza z modelu BMW R nineT, ktorý sami považujeme za typický motocykel na mieru. Je dokonca priamo navrhnutý tak, aby sa dal upravovať a prispôsobiť individuálnym preferenciám zákazníka. Nápad vytvoriť scrambler značky BMW pre nás nie je novinkou. Zdalo sa nám však, že práve nastal ten správny čas predstaviť našu interpretáciu tohto legendárneho motocyklového konceptu,“ hovorí Ola Stenegard, vedúci konštrukčného oddelenia BMW Motorrad. Srdcom modelu BMW Concept Path 22 je výkonný dvojvalcový motor so protiľahlými valcami a kardanovým pohonom typický pre značku BMW. Jednostranné výkyvné rameno viditeľne odkrýva zadné päťlúčové koleso, ktoré je tiež známym prvkom motocyklov BMW. Rovnako aj zvyšok motocykla má podobne autentický a praktický charakter. Klasický kruhový svetlomet, palivová nádrž a krátke sedadlo motocykla dodávajú jasný a svižný tvar. Karoséria je vizuálne ukončená nad zadným nábojom kolesa, čo umožňuje všestranné manévrovanie. Prvky typické pre scramblery, ako sú napríklad pneumatiky s hrotmi, veľké predné koleso, mierne posunutý zdvih pruženia a zvýšený výfuk motocykla umožňujú pohodlnú jazdu po štrku aj piesku. Tieto charakteristiky motocykla zároveň dodávajú pôsobivý vzhľad, ktorý jasne naznačuje, aký zážitok je vám BMW Concept Path 22 pripravený ponúknuť.

 

 

Grafika: Ornamental Conifer.

Kryt svetlometu, palivovú nádrž a blatníky modelu BMW Concept Path 22 zdobí grafika, ktorú vytvoril Ornamental Conifer alias Nico Sclater. Sám je dlhoročnou súčasťou hnutia Wheels & Waves, pričom je zároveň spolutvorcom grafickej identity tejto scény. Základ jeho práce tvoria štylizované nápisy a grafické ornamenty. Svoju typicky drzú typografiu pritom dopĺňa strohými, no premyslenými slovnými hračkami. Okrem prác na rôznych vozidlách, nápisoch a oknách je Nico Sclater známy predovšetkým grafickým dotváraním kožených búnd. Preto nielen vytvoril špeciálnu grafiku nášho koncepčného motocykla, ale zároveň pomaľoval aj niekoľko exkluzívnych kožených búnd BMW pre tím stojaci za modelom Concept Path 22 – každú z nich jedinú svojho druhu.

 

 

Jazda na vlnách – surfy od Dyer Brand.

Pozoruhodným highlightom modelu BMW Concept Path 22 je držiak na surf na jeho pravej strane. V BMW Motorrad sme ho špeciálne navrhli tak, aby svojou strohosťou, funkčnosťou a špičkou kvalitou ladil so samotným motocyklom. Držiak pozostávajúci len z opracovaného hliníka a kože je mimoriadne flexibilný a dokáže sa prispôsobiť surfom rôznych veľkostí. Keď ho nepotrebujete, môžete ho jednoducho sklopiť do tela motocykla, či veľmi ľahko odmontovať. Surfy do tohto držiaka nevyrobil nik iný, než hlavný tvorca dosiek značky Dyer Brand zo San Diega, sám Mason Dyer. Preslávil sa predovšetkým mimoriadne kvalitnými surfmi na mieru, ktoré čerpajú inšpiráciu z 50. a 60. rokov. Mason Dyer pre model BMW Concept Path 22 vytvoril dva exkluzívne surfy na mieru: dlhší (9’4) evokuje časy prvých scramblerov a kratší (6’8) svojimi vlastnosťami poteší moderných surfistov.

 

Grafické spracovanie motocykla, búnd aj surfov vyjadruje svojrázny štýl a kreativitu. Všetky sú unikátmi, no zjednocuje ich spoločná farebná kombinácia. Tým každý z prvkov získava svoj osobitý charakter a zároveň znovu zdôrazňuje základnú filozofiu Wheels & Waves: spojiť sa, osláviť surfovanie, umenie a motocykle a hlavne slobodu robiť si to po svojom.

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

 

BMW Group zaznamenal v roku 2014 celosvetový predaj v objeme približne 2,118 milióna predaných automobilov a 123 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2014 činil zisk pred zdanením 8,71 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 80,40 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2014 zamestnával po celom svete 116 324 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

www.bmwgroup.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej