ONLINE MAGAZIN

Festival HORY A MESTO 2014

15. ročník festivalu privíta svetových lezcov veľkých stien

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO už 15 rokov inšpiruje a vychováva novú generáciu zanietencov, ktorých zlákala krása hôr, či už ako aktívnych športovcov, cestovateľov alebo filmárov a fotografov. Aktuálny ročník sa uskutoční od 2. do 6. apríla 2014 v Cinema City v bratislavskom Auparku. Festival s kvalitným programom aj tohto roku ponúkne filmovú prehliadku, atraktívnych hostí s multimediálnymi prezentáciami, cestokluby KINO SVET a mnoho sprievodných akcií. Hlavnými hosťami budú svetoví lezci – Tommy Caldwell, Silvia Vidal a Adam Pustelnik, ktorí zdolali veľké steny.

„Festival inšpiruje ľudí, počas 15 rokov vychoval novú generáciu horských filmárov a fotografov, taktiež turistov, lezcov či outdoorových športovcov, ale aj svojich vlastných divákov. Festival Hory a mesto ponúka priestor na výmenu outdoorových skúseností, informácií, zážitkov nielen pre profesionálov, ale aj amatérskych nadšencov. Takýmto priestorom je roky fotosúťaž či cestoklubové premietania KINO SVET, alebo z novších projektov napríklad videosúťaž pre amatérskych filmárov,“ zhrnula pri príležitosti 15. výročia festivalu jeho projektová manažérka Natália Bokníková. Festival na prelome tisícročia rozbiehal jeho programový riaditeľ, ktorý paralelne vedie Vancouver International Mountain Film Festival,  Alan Formánek spoločne sTamarou Greksákovou. „Chceli sme priniesť do mesta horské zážitky, sprostredkovať ich divákom na filmovom plátne, zorganizovať akciu, ktorá by pritiahla komunitu prírodne a horsky zmýšľajúcich ľudí a inšpirovala tých, ktorí majú snahu zmeniť svoj mestský životný štýl. Som nesmierne rád, že sa festival rozrástol a etabloval, teší ma, že priťahuje stále viac a viac ľudí,“ povedal Alan Formánek.

Hlavnou hviezdou jubilejného festivalu bude americký lezec TOMMY CALDWELL, ktorý pricestuje na Slovensko po prvý raz. Sympatický Američan z Koloráda je držiteľom mnohých rýchlostných rekordov, ale aj autorom prvovýstupov či voľných prelezov. Jeho domovskou oblasťou sú jednoznačne Yosemity, ale liezol už vo viacerých kútoch sveta. Momentálne je na lezeckej expedícii v Patagónii s Alexom Honnoldom (minuloročným hosťom festivalu), kde spoločne absolvovali neuveriteľný výkon – ako prví na svete prešli hlavný hrebeň masívu Fitz Roy v Patagónii, od 12. do 16. februára 2014. Tento hrebeň dlhý 5 km prechádza všetkými hlavnými vrcholmi masívu Fitz Roy, má prevýšenie 4000 m a náročnú lezeckú obťažnosť. Tommyho multimediálna show je na programe v sobotu 5. apríla 2014 o 20:00 a bude sa venovať aj majstrovskému výkonu z Patagónie, o ktorý sa pokúšali v minulosti skupiny najlepších lezcov.

Po 11 rokoch sa na festival Hory a mesto do Bratislavy vráti SILVIA VIDAL, španielska bigwallová lezkyňa. Štvrtý ročník festivalu uchvátila svojou prezentáciou, pre mnohých bola doslova výnimočným „zjavom“ a organizátori veria, že svoj úspech zopakuje. Drobná, ale nesmierne húževnatá lezkyňa sa špecializuje na bigwallové sólo výstupy v odľahlých oblastiach na Baffinovom ostrove, v Patagónii či Pakistane. Jej multimediálna prezentácia bude o tom, ako dokáže prežiť sama vyše 30 dní v skalnej stene, keď váži 45 kilogramov a ťahá si náklad takmer dvojnásobne ťažší než ona sama, a popri tom zdoláva náročné projekty. Prezentácia španielskej lezkyne je naplánovaná na piatok 4. apríla 2014 o 20:00.

Trojicu lezcov veľkých stien uzatvára adidas športovec ADAM PUSTELNIK – syn otca Piotra Pustelnika, poľského himalájistu, ktorý vyliezol na všetky osemtisícovky sveta, zdolal sedem najvyšších vrcholov všetkých kontinentov a pred rokmi navštívil aj festival Hory a mesto. Syn Adam sa vydal na dráhu skalkárskeho lezca, špecializuje sa na viacdĺžkové projekty vo veľkých stenách. Preliezol tie najťažšie cesty vo Frankenjure, Rätikone či španielskej oblasti Naranjo de Bulnes, kde vyliezol 500 metrov dlhú cestu Orbayu,najťažšiu cestu na svete vo veľkej stene, pokiaľ ide o technickú obťažnosť.  Tridsaťjedenročný Adam napriek spomínaným úspechom udivuje svojou nesmiernou pokorou a prístupom k lezeniu a životu ako takému. Jeho prezentácia o radostnom živote lezca bude súčasťou otvorenia festivalu v stredu 2. apríla 2014 o 19:00.

Festival privíta aj českého horolezca MÁRU HOLEČKA, ktorý sa pred niekoľkými dňami vrátil z úspešnej expedície na Antarktíde; tiež nemeckého extrémneho cyklistu HARALDA PHILIPPA, ktorý sa venuje zjazdom vo vysokých horách. Samozrejme nebudú chýbať ani domáci hostia zo Slovenska.

Snímky do filmovej súťaže je možné prihlásiť do 28. februára 2014, do fotosúťaže sa dá zapojiť do polovice marca a uzávierka videosúťaže prichádza až so začiatkom festivalu. Rovnako tak sa záujemcovia môžu prihlasovať aj do sprievodného programu festivalu, o ktorom sa viac dozvedia na jeho internetovej stránke www.horyamesto.sk.

Harald PhilippHarald Philipp

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto je určený aktívnym aj pasívnym milovníkom outdoorových aktivít. Jadrom akcie je filmová prehliadka, ktorá ponúka filmy z celého sveta, pričom vo väčšine prípadov ide o jedinečnú príležitosť tieto filmy vidieť. Dokumentujú športové výkony a nevšedné zážitky a sú tematicky rozdelené na lezecké, vodácke, cyklistické, lyžiarske, environmentálne, filmy o lietaní a turistike. Zároveň približujú bežne neprístupné oblasti sveta. Festival každoročne oslovuje a inšpiruje tisíce mestských ľudí všetkých generácií, ktorým ponúka inšpirácie, ako zmysluplne tráviť voľný čas.

Po skončení v Bratislave sa vybraný program festivalu Hory a mesto ďalej uvedie v Česku, Maďarsku a Poľsku. Na Slovensku ho uvidia aj nadšenci pre hory v mestách: Prešov, Dolný Kubín, Žilina a Zvolen.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Automobily Náš tip Radíme Vám

Základné faktory, ktoré ovplyvňujú cenu dopravy počas zimy

Základné faktory, ktoré ovplyvňujú cenu dopravy počas zimy

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Dovolenka pod palmami: Slovákov očarili Maldivy

Vzdialené destinácie ako Maldivy, Mexiko či Dominikánska republika sú počas Vianoc mimoriadne obľúbené. Slovenskí dovolenkári si naozaj doprajú, míňajú viac ako Maďari a Česi.

Čítať ďalej
Náš tip

Strašidlo cantervillské, klasický príbeh v modernom svetle

Seriál Strašidlo cantervillské, moderné spracovanie obľúbeného príbehu Oscara Wilda. Pôvodná kniha je klasický príbeh plný duchov, humoru a britského dôvtipu, ktorý Oscar Wilde vydal v roku 1887. Nový seriál, ktorý bude mať premiéru 29. novembra o 21:00 na Epic Drama, oživuje túto klasiku s novým pohľadom, pričom sa zameriava na súčasné udalosti a interakcie medzi […]

Čítať ďalej