ONLINE MAGAZIN

27-palcový a za dobrú cenu

Na prácu, ale aj na zábavu je rozumné mať monitor s väčšou uhlopriečkou, no s obrazovkou prudko rastie aj cena. Väčšina ľudí sa preto rozhodne pre 22 až 24 palcov, ale my sme mali možnosť vyskúšať si cenovo dostupný a veľmi atraktívny 27“ model.

Panel displeja má uhlopriečku 27“ a disponuje plným HD rozlíšením 1920×1080 bodov, čo predstavuje s ohľadom na cenu rozumné riešenie. Obrazovka je osadená v uzučkom štýlovom ráme s hrúbkou len 2,5 mm. Zodpovedá to aktuálnemu trendu minimalistického dizajnu, ktorý je zvlášť vhodný pri používaní viacerých displejov alebo spojených displejov pri hraní hier, grafickom dizajne a profesionálnych aplikáciách. Rám má bielu lesklú povrchovú úpravu, ktorá pridáva na elegancii, ale samotná konzola, dolná a zadná časť panela sú jemne textúrované, čo je dobré kvôli prachu a nečistotám.

Na zadnej stene monitora nájdeme vstupy HDMI, MHL-HDMI, analógový 15-pin d-sub VGA, jack pre PC Audio a výstup na slúchadla, alebo na externé reproduktory. O stereo ozvučenie sa pri tomto modeli starajú dva zabudované reproduktory, každý s výkonom 6W, ktoré ponúkajú kvalitatívne len základné ozvučenie PC alebo hernej konzoly. Áno, vďaka HDMI konektorom nie je problém pripojiť na tento monitor ani hernú konzolu alebo Blu-ray prehrávač. My sme počas testov na HDMI pripojili malý externý DVB-T tuner Evolve, pomocou ktorého sme monitor premenili na malý televízor (tento tuner kúpite za cca 20 Euro a umožňuje aj nahrávanie na pripojený USB disk). Tri vstupy podstane rozšíria možnosti klasického monitoru, ktorý vďaka tomu môžete zdieľať s viacerými zariadeniami.

Technológia MHL

Pre aktívnych používateľov rôznych mobilných zariadení ponúka táto novinka technológiu Mobile High Definition. Rozhranie MHL slúži na priame pripojenie mobilných zariadení k obrazovke s HD rozlíšením. Všetko čo vidíte na malých obrazovkách mobilu, či tabletu – videá, fotografie, mobilné hry, filmy, internet a rôzne aplikácie, môžete teraz pomocou pripojenia MHL-HDMI sledovať aj na veľkom monitore a zároveň ich prostredníctvom tohto portu aj nabíjať. Potrebný je však MHL kábel, ktorý nie je súčasťou štandardnej dodávky. Šikovne je vymyslené prepínanie. Ak už monitor využívajú iné zariadenia pripojené k dostupným vstupom, musíte pochopiteľne manuálne prepnúť vstup na MHL-HDMI. Po odpojení MHL kábla alebo po vypnutí mobilného zariadenia sa však funkcia MHL automaticky deaktivuje a môžete pokračovať v práci na PC, alebo konzole.

Kvalitný obraz

Monitor využíva panel typu AH-IPS s W-LED podsvietením. Konzistentné podanie farieb vykazuje do zobrazovacieho uhla až 178 stupňov V/H. Je preto zvlášť vhodný na využitie, pri ktorom je dôležitá vysoká farebná vernosť a konštantný jas – napríklad na úpravu fotografií, používanie grafických aplikácií a prehliadanie webu. Full HD rozlíšenie 1080p s plnou paletou 16,7 milióna farieb a s jasom 250 cd na m2 má fyzický kontras 1000:1. Pochopiteľne nechýba ani technológia pre dynamické vylepšovanie obrazu.

Monitor je vybavený funkciou SmartImage Lite, ktorá ponúka predvolené nastavenia pre optimalizáciu zobrazenia rôznych typov obsahu. V ponuke sú tri obrazové režimy – Standard pre text (potláča jas pre lepšiu čitateľnosť a eliminuje tak únavu očí), ďalej Internet (živé farby pre zobrazovanie fotografií) a režim Game (hra) preferujúci rýchly čas odozvy a vylepšený kontrastný pomer pre rýchlo sa meniace svetlé a tmavé schémy.

Pre náročnejších je k dispozícii softvér SmartControl Lite, ktorý po inštalácii spustí sprievodcu a používateľa prevedie jemným vyladením rozlíšenia, kalibráciou farieb, nastaveniami synchronizácie a nastavením bieleho bodu v rámci farebného priestoru RGB.

Ekologický aj ekonomický

Napriek 27“ má monitor podľa údajov výrobcu príkon 25,6W pri bežnej prevádzke (v pohotovostnom režime je to iba 0,5W a v režime vypnutia 0,3W). Samotný panel s technológiou AH-IPS má veľmi široký pozorovací uhol, lepšiu reprodukciu farieb a aj rýchly čas odozvy (5ms pri meraní GtG), pri nižšej spotrebe energie ako jemu podobné displeje. Vďaka tomu získal certifikát EnergyStar.

Skrátka po všetkých stránkach výborný monitor pre každodenné použitie doma, či v práci. Za niečo kúsok nad dvesto eur je to rozhodne dobrá kúpa. A samozrejme okrem bielej je k dispozícii aj čierna verzia. V predaji je tiež model 274E5QSB, ktorý však podľa dostupných info nemá reproduktory a preto je jeho využitie v domácnosti trochu obmedzenejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Technológie

Maratónsky tréning: Čo potrebujete vedieť

Veľa bežcov chce dokončiť slávny maratón, ktorý slúži ako test ich vytrvalosti, tak aj ako vrcholný úspech. Optimálny čas pre väčšinu bežcov je medzi dvoma hodinami a striedaním elitných bežcov a ôsmimi hodinami chodcov. Podľa typických časov pretekov by muži mali mieriť menej ako štyri hodiny a ženy menej ako štyri a pol hodiny, aby […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej
Náš tip Novinky outdoor Radíme Vám Technika Technológie

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého – Horúca novinka od DJI Ak ste sa už niekedy obzerali po kvalitnejšom a cenovo dostupnom drone, nepochybne ste objavili DJI Mini SE. Ide o malý dron renomovanej značky, ktorý vyniká svojou odolnosťou, kvalitným záznamom videa a základným funkciami s cenou okolo 300 eur. Ak ale chcete […]

Čítať ďalej