ONLINE MAGAZIN

Dave Evans a jeho vízie budúcnosti

Dave Evans, alias DaveTheFuturist, je hlavný futurista Cisco IBSG Innovations Practice. Nedávno nám prostredníctvom telekonferencie odhalil svoju víziu najvýznamnejších technologických pokrokov budúcnosti. My vám teraz ponúkame v skratke prehľad tých najzaujímavejších vízií blízkej budúcnosti. Vedeli ste napríklad, že je dnes na internet pripojených už viac zariadení ako žije na zemi ľudí?

Dave Evans

 • Dnes vieme len 5 percent toho, čo budeme vedieť o 50 rokov. Inými slovami až 95 percent našich poznatkov v tom čase bude objavených za nasledujúcich 50 rokov.
 • Na svete je už toľko procesorov, že na každého človeka pripadá približne jedna miliarda tranzistorov. Cena každého je tak jedna desaťmilióntina centu (0.0000001 USD).
 • Do roku 2020 bude na internet napojených viac ako 50 miliárd zariadení, čo je takmer desaťnásobne viac, ako dnes žije ľudí na zemi. Predpokladá sa, že v tom čase na každého človeka pripadne zhruba 7 zariadení na internete. Vďaka IPv6 budeme mať k dispozícii dostatok adries pre každú hviezdu v doteraz známom vesmíre, t. j. 4,8 trilióna adries.
 • V nasledujúcich 10 rokoch sa prenosová rýchlosť domácich sietí zvýši 20-násobne. Vývoj internetu umožní okamžitú komunikáciu bez ohľadu na vzdialenosť.
 • Do roku 2013 dosiahne objem prevádzky v bezdrôtových sieťach 400 PB mesačne. V dnešnej dobe je prevádzka celej globálnej siete na úrovni 9 exabytov (1 EB = 1018 bytov) mesačne.
 • Do roku 2020 bude úložná kapacita 11 petabytov (1 PB = 1015 bytov alebo 1 miliónov GB) dostupná už za cca 100 USD. Tento objem dát predstavuje viac ako 600 rokov nepretržitého video záznamu v DVD kvalite.
 • V porovnaní napr. s rokom 2003 očakávame v roku 2015 až 540 000 násobný nárast objemu digitálnych dát. Väčšinu z toho (zhruba 90 %) bude tvoriť video. V každom z nasledujúcich dvoch rokov sa celosvetové dáta zvýšia 6-násobne. Obchodné dáta narastú 50-násobne. Kapacitu dát pomaly začneme rátať v zetabajtoch.
 • Do roku 2015 bude Google poznať približne 775 miliárd strán obsahu.
 • Do roku 2015 ročne vytvoríme objem dát ekvivalentný 92,5-milión násobku obsahu Kongresovej knižnice USA.
 • Do roku 2020 bude mať každý človek uložených v priemere 130 TB (terabytov) osobných dát. Dnes je to približne 128 GB.
 • Do roku 2015 sťahovanie filmov a tzv. P2P siete explodujú na úroveň objemu dát 100 EB, čo predstavuje ekvivalent 5-milión násobku obsahu Kongresovej knižnice USA.
 • Do roku 2015 bude prevažná väčšina telefonátov vo forme video hovorov, čím budú generovať prevádzku na úrovni 400 EB – t. j. 20-milión násobok obsahu Kongresovej knižnice USA.
 • Do roku 2015 narastie prevádzka generovaná telefonickými hovormi, webom, e-mailami, fotografiami a hudbou na úroveň 50 EB.
 • Do dvoch rokov sa informácie na internete budú zdvojnásobovať každých 11 hodín.
 • V roku 2020 by mala byť až tretina všetkých dát dostupná prostredníctvom Cloud riešení. Už o pár rokov by malo byť jedno aké zariadenie používate, pretože dáta budú vzájomne kompatibilné nezávisle na hardvéri – podobne ako keď si dnes pozriete fotku v počítači, v mobile, na televízore… Rovnako „kompatibilné“ by mali byť úplne všetky typy dát.
 • Prvý komerčný kvantový počítač bude dostupný v polovici roku 2020.
 • Do roku 2020 bude mať osobný počítač v hodnote 1 000 USD hrubú výpočtovú kapacitu na úrovni ľudského mozgu.
 • Do roku 2030 budú na vyrovnanie sa počítaču v hodnote 1 000 USD potrebné mozgy obyvateľov celej osady.
 • Do roku 2050 (pri predpoklade celosvetovej populácie na úrovni 9 miliárd) sa výpočtová kapacita v hodnote 1 000 USD vyrovná kapacite všetkých ľudských mozgov na Zemi.
 • Do roku 2020 bude univerzálne prekladanie jazykov samozrejmosťou v každom zariadení.
 • V nasledujúcich 5 rokoch sa akákoľvek plocha stane displejom. Energetickú krízu by sme mohli vyriešiť pomocou solárnej energie. V budúcnosti by vraj bolo možné len pomocou niekoľkých elektrární pokryť energetické nároky celého sveta, samozrejme za predpokladu, že sa naučíme efektívnejšie využívať energiu zo slnka.
 • V priebehu pár rokov sa stanú 3D tlačiarne bežným doplnkom počítačov a preto si mnohé veci budeme namiesto nakupovania sami vyrábať (tlačiť). Do roku 2025 bude možné teleportovanie na úrovni častíc.
 • Do roku 2030 budú vyvinuté prvé mozgové implantáty. Keďže sa očakáva, že robotika v tom čase bude na úrovni dnešných sci-fi filmov, budeme môcť vytvoriť umelé samostatne mysliace bytosti so schopnosťami živých organizmov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by vás zaujímať:

Nezaradené Príroda Radíme Vám Šport Technika Technológie

Smart hodinky Huawei Watch GT 3 Pro sú dokonalým spoločníkom na cesty

Huawei Watch GT 3 Pro sú absolútnou novinkou medzi smart hodinkami, pričom rozširujú už veľmi dobre známu a v našich končinách populárnu sériu Watch GT. Okrem špičkového dizajnu, luxusných materiálov a množstva ciferníkov sa pýšia aj skvelou výdržou batérie. Na jedno nabitie totiž vydržia až 14 dní. A práve výnimočná výdrž – okrem ďalších vychytávok […]

Čítať ďalej
Technológie

Kamera dokáže v reálnom čase maskovať tváre ľudí

Aplikácia na dynamické maskovanie AXIS Live Privacy Shield je jediným analytickým kamerovým softvérom na trhu, ktorý maskuje osoby v reálnom čase vo video streamoch pri plnej snímkovej frekvencii a beží priamo vo vybraných modeloch kamier. Teraz pomocou umelej inteligencie a jednotky DLPU podporuje aj funkciu maskovania samotných tvárí.

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Technológie

Ako slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého hluku zlepšujú cestovanie lietadlom

Nastáva čas dovoleniek a cestovania. Najrýchlejším dopravným prostriedkom, ktorým sa dostanete do vašej obľúbenej destinácie, je lietadlo. S lietaním je ale spojená rada nepríjemných a obťažujúcich faktorov a pre mnoho ľudí aj stres. Ako môžu pomôcť slúchadlá s technológiou potlačenia okolitých ruchov? Už od roku 1963 ponúkali letecké spoločnosti cestujúcim na palubách audio nahrávky s […]

Čítať ďalej