ONLINE MAGAZIN

Teflón oslavuje viac než osemdesiatiny, pracuje v kozme aj v kuchyni

Teflón patrí k tým vynálezom, pri ktorých objave zohrala veľkú rolu šťastena. Revolučný nepriľnavý a značne odolný materiál má dnes veľmi široké uplatnenie – jeho kvality oceňujú gazdinky pri varení, profesionálni kuchári a ich kuchyne na mieru, využitie má ale aj vo vesmírnom výskume.

Za vznikom teflónu stojí pracovník koncernu DuPont Roy Plunkett, ktorý ho objavil náhodou pred 70 rokmi, 6. apríla 1938 v New Jersey.
Mladý chemik Plunkett vtedy pracoval na vývoji netoxického a nehorľavého chladiva pre strojné chladenie. Keď si raz prezeral valec kompresora, všimol si biely prášok usadený okolo sedla ventilu. Bol to polymerizovaný tetrafluóretylén (PTFE). Neskôr Plunket dostal na túto látku patent a po desiatich rokoch výskumu ju americká spoločnosť zaregistrovala pod obchodnou značkou Teflon (v roku 1945).

Kvalitný teflón je nepriľnavý povrch, ktorý bol ako najhladší materiál zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. Je nenasiakavý, netoxický, odolný voči svetlu, starnutiu a krehnutiu. Jeho vlastnosti nie sú v širokom rozmedzí (20 až 250 stupňov Celzia) takmer závislé od teploty. Teplota, pri ktorej sa teflón rozkladá, je 360 ​​stupňov a horí až pri 500 až 560 stupňoch Celzia. Má výborné elektroizolačné vlastnosti.

Vajíčka, ložiská, raketa…

Spočiatku sa látka hodila skôr vedcom a technikom: chráni pred koróziou Sochu slobody a uplatnenie našla aj v rakete, ktorá doletela na Mesiac. Potom ale niekomu napadlo, že na teflón sa neprilepia ani vyprážajúce sa vajíčka. V tej chvíli sa teflón vydal na cestu do kuchýň. Materiál lahodí kuchárkam aj dietológom: pri pečení na teflónovej panvici sa dá totiž vystačiť s minimom tuku. Výrobky sú ale náchylné k mechanickému oderu.

Uplatnenie má teflón veľmi rozsiahle – v textilnom, lekárskom, potravinárskom, ťažobnom, gumárenskom, papierenskom i sklárskom priemysle. Používa sa aj v oblastiach telekomunikácií, architektúry či vývoja vesmírnych technológií. Vďaka ľahkému čisteniu sú povlaky z teflónu aplikované na reaktorové nádrže, násypky, meracie sondy, tesnenia, najrôznejšie ložiská, čerpadlá, filtre, ventily alebo potrubia.

Sláva teflónu dosiahla takú slávu, že ľudia si všeobecne tento názov spájajú s pomenovaním pre nepriľnavé povrchy a nielen so značkou konkrétneho výrobku firmy DuPont. Tá teda musela kvôli ďalším výrobcom, ktorí sa so svojimi produktmi chceli na úspechu teflónu priživiť, zaviesť monitoring výrobkov s takouto ochrannou vrstvou a strážiť si licencie, ktoré stanovujú právo na použitie tohto názvu.

Vynálezca Plunkett (1910 až 1994), ktorý sa narodil v Orange County v Kalifornii, vyštudoval Štátnu univerzitu v Ohiu (1936). Na svojom konte má množstvo ďalších objavov.

Zdroj: https://bit.ly/3uW8iNX
Viac info na: https://www.tyden.cz/
Foto: https://www.pxfuel.com/

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Radíme Vám

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo […]

Čítať ďalej