ONLINE MAGAZIN

Teflón oslavuje viac než osemdesiatiny, pracuje v kozme aj v kuchyni

Teflón patrí k tým vynálezom, pri ktorých objave zohrala veľkú rolu šťastena. Revolučný nepriľnavý a značne odolný materiál má dnes veľmi široké uplatnenie – jeho kvality oceňujú gazdinky pri varení, profesionálni kuchári a ich kuchyne na mieru, využitie má ale aj vo vesmírnom výskume.

Za vznikom teflónu stojí pracovník koncernu DuPont Roy Plunkett, ktorý ho objavil náhodou pred 70 rokmi, 6. apríla 1938 v New Jersey.
Mladý chemik Plunkett vtedy pracoval na vývoji netoxického a nehorľavého chladiva pre strojné chladenie. Keď si raz prezeral valec kompresora, všimol si biely prášok usadený okolo sedla ventilu. Bol to polymerizovaný tetrafluóretylén (PTFE). Neskôr Plunket dostal na túto látku patent a po desiatich rokoch výskumu ju americká spoločnosť zaregistrovala pod obchodnou značkou Teflon (v roku 1945).

Kvalitný teflón je nepriľnavý povrch, ktorý bol ako najhladší materiál zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. Je nenasiakavý, netoxický, odolný voči svetlu, starnutiu a krehnutiu. Jeho vlastnosti nie sú v širokom rozmedzí (20 až 250 stupňov Celzia) takmer závislé od teploty. Teplota, pri ktorej sa teflón rozkladá, je 360 ​​stupňov a horí až pri 500 až 560 stupňoch Celzia. Má výborné elektroizolačné vlastnosti.

Vajíčka, ložiská, raketa…

Spočiatku sa látka hodila skôr vedcom a technikom: chráni pred koróziou Sochu slobody a uplatnenie našla aj v rakete, ktorá doletela na Mesiac. Potom ale niekomu napadlo, že na teflón sa neprilepia ani vyprážajúce sa vajíčka. V tej chvíli sa teflón vydal na cestu do kuchýň. Materiál lahodí kuchárkam aj dietológom: pri pečení na teflónovej panvici sa dá totiž vystačiť s minimom tuku. Výrobky sú ale náchylné k mechanickému oderu.

Uplatnenie má teflón veľmi rozsiahle – v textilnom, lekárskom, potravinárskom, ťažobnom, gumárenskom, papierenskom i sklárskom priemysle. Používa sa aj v oblastiach telekomunikácií, architektúry či vývoja vesmírnych technológií. Vďaka ľahkému čisteniu sú povlaky z teflónu aplikované na reaktorové nádrže, násypky, meracie sondy, tesnenia, najrôznejšie ložiská, čerpadlá, filtre, ventily alebo potrubia.

Sláva teflónu dosiahla takú slávu, že ľudia si všeobecne tento názov spájajú s pomenovaním pre nepriľnavé povrchy a nielen so značkou konkrétneho výrobku firmy DuPont. Tá teda musela kvôli ďalším výrobcom, ktorí sa so svojimi produktmi chceli na úspechu teflónu priživiť, zaviesť monitoring výrobkov s takouto ochrannou vrstvou a strážiť si licencie, ktoré stanovujú právo na použitie tohto názvu.

Vynálezca Plunkett (1910 až 1994), ktorý sa narodil v Orange County v Kalifornii, vyštudoval Štátnu univerzitu v Ohiu (1936). Na svojom konte má množstvo ďalších objavov.

Zdroj: https://bit.ly/3uW8iNX
Viac info na: https://www.tyden.cz/
Foto: https://www.pxfuel.com/

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej