ONLINE MAGAZIN

Teflón oslavuje viac než osemdesiatiny, pracuje v kozme aj v kuchyni

Teflón patrí k tým vynálezom, pri ktorých objave zohrala veľkú rolu šťastena. Revolučný nepriľnavý a značne odolný materiál má dnes veľmi široké uplatnenie – jeho kvality oceňujú gazdinky pri varení, profesionálni kuchári a ich kuchyne na mieru, využitie má ale aj vo vesmírnom výskume.

Za vznikom teflónu stojí pracovník koncernu DuPont Roy Plunkett, ktorý ho objavil náhodou pred 70 rokmi, 6. apríla 1938 v New Jersey.
Mladý chemik Plunkett vtedy pracoval na vývoji netoxického a nehorľavého chladiva pre strojné chladenie. Keď si raz prezeral valec kompresora, všimol si biely prášok usadený okolo sedla ventilu. Bol to polymerizovaný tetrafluóretylén (PTFE). Neskôr Plunket dostal na túto látku patent a po desiatich rokoch výskumu ju americká spoločnosť zaregistrovala pod obchodnou značkou Teflon (v roku 1945).

Kvalitný teflón je nepriľnavý povrch, ktorý bol ako najhladší materiál zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. Je nenasiakavý, netoxický, odolný voči svetlu, starnutiu a krehnutiu. Jeho vlastnosti nie sú v širokom rozmedzí (20 až 250 stupňov Celzia) takmer závislé od teploty. Teplota, pri ktorej sa teflón rozkladá, je 360 ​​stupňov a horí až pri 500 až 560 stupňoch Celzia. Má výborné elektroizolačné vlastnosti.

Vajíčka, ložiská, raketa…

Spočiatku sa látka hodila skôr vedcom a technikom: chráni pred koróziou Sochu slobody a uplatnenie našla aj v rakete, ktorá doletela na Mesiac. Potom ale niekomu napadlo, že na teflón sa neprilepia ani vyprážajúce sa vajíčka. V tej chvíli sa teflón vydal na cestu do kuchýň. Materiál lahodí kuchárkam aj dietológom: pri pečení na teflónovej panvici sa dá totiž vystačiť s minimom tuku. Výrobky sú ale náchylné k mechanickému oderu.

Uplatnenie má teflón veľmi rozsiahle – v textilnom, lekárskom, potravinárskom, ťažobnom, gumárenskom, papierenskom i sklárskom priemysle. Používa sa aj v oblastiach telekomunikácií, architektúry či vývoja vesmírnych technológií. Vďaka ľahkému čisteniu sú povlaky z teflónu aplikované na reaktorové nádrže, násypky, meracie sondy, tesnenia, najrôznejšie ložiská, čerpadlá, filtre, ventily alebo potrubia.

Sláva teflónu dosiahla takú slávu, že ľudia si všeobecne tento názov spájajú s pomenovaním pre nepriľnavé povrchy a nielen so značkou konkrétneho výrobku firmy DuPont. Tá teda musela kvôli ďalším výrobcom, ktorí sa so svojimi produktmi chceli na úspechu teflónu priživiť, zaviesť monitoring výrobkov s takouto ochrannou vrstvou a strážiť si licencie, ktoré stanovujú právo na použitie tohto názvu.

Vynálezca Plunkett (1910 až 1994), ktorý sa narodil v Orange County v Kalifornii, vyštudoval Štátnu univerzitu v Ohiu (1936). Na svojom konte má množstvo ďalších objavov.

Zdroj: https://bit.ly/3uW8iNX
Viac info na: https://www.tyden.cz/
Foto: https://www.pxfuel.com/

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Arménsko – kostol, kam sa pozrieš

Arménsko je malá krajina ležiaca v oblasti Zakaukazska. Rozlohou 30 000 km2 je len o málo väčšia ako Morava av roku 2011 tu žili iba 3 milióny obyvateľov. Prakticky celé Arménsko leží vo vysokých horách. Krajina je tu pomerne nehostinná a bujnú vegetáciu je možné zahliadnuť len málokde. Dejiny Arménov v mnohom silne pripomínajú dejiny […]

Čítať ďalej