ONLINE MAGAZIN

Extrémna kuchyňa: Baluta je príšerne jedlo ktoré si Filipínci zamilovali

Na prvý pohľad vyzerá skoro ako obyčajné vajcia.

Len možno trošku väčšie. V skutočnosti ide o chuťovku s prekvapením, ktorá mnohým obráti žalúdok hore dnom.
Asi nám dáte za pravdu, že vajcia sú jednou z najrozšírenejších raňajkových pochutín.
Pripraviť si ich totiž môžeme v celej rade obmien – od tých smažených cez miešané až po najrôznejšie vaječné placky či  omelety.
Na Filipínach a v niektorých ďalších ázijských krajinách, ale vajcia konzumujú „tak trochu“ inak a pre nás Európanov trochu netradične. Slovo „netradične“ je v tomto kontexte možno až príliš mierne.

Vnútri vajcia vás totiž čaká čiastočne vyliahnutá kačica, ktorú by ste mali  zjesť. Vychýrená  filipínska špecialita je údajne skvelým afrodiziakom a bohatou zásobárňou bielkovín. Chuť je s trochou nadsádzky výrazne mäsitá, miestni si ale nesťažujú a Baluty hrdo konzumujú pri pouličných stánkoch aj v luxusných filipínskych reštauráciách, kde na upravu tejto špeciality majú postavené kuchyne na mieru

Z inkubátora rovno na tanier
A ako vlastne táto filipínska pochúťka vzniká? Kačacie vajcia (niekde sú k dostaniu aj kuracie) sa nechajú oplodniť a uložia sa do „inkubátora“ – v tomto prípade vyhriateho  piesku alebo na teplé miesto, kde odpočívajú počas deviatich dní.

Tejto fáze sa hovorí Balut sa puti, čo v preklade znamená „zabalené v bielom“. Po uplynutí deväťdňovej lehoty,  kuchári aj chovatelia vajcia opätovne preberú a pohľadom proti svetlu kontrolujú ich obsah. Zhruba 10% zo všetkých vajec je sú v  túto chvíľu vyradené, pretože embryo vnútri uhynulo.

Zvyšné vajcia putujú do rúk profesionálov, ktorí dokážu správne zvolenou teplotou, urýchliť rast a ovplyvniť chuťové vlastnosti produktu. V opačnom prípade ale môžu všetko pokaziť a výsledný produkt je nepožívateľný.

Končatiny aj hlavička
V rozmedzí 14. a 16. dňa sa vajcia dostáva do fázy, ktorú Filipínci nazývajú mamatong. Čiastočne vyvinuté embryo, už s končatinami a viditeľnou hlavičkou, je usadené tesne pod povrchom škrupiny, kde sa vznáša na výživnom žĺtku.

V tejto fáze už na Filipínach putuje vajcia k ďalšej úprave a následnej konzumácii. Trebárs v Kambodži ho ale nechajú „dozrievať“ ešte o tri dni dlhšie a v tomto prípade potom konzumujú kompletnú telíčko vrátane malého zobáčiku a veľkých očí. Extrémnym prípadom pokrmu je potom máo dàn, čo v preklade znamená „operených vajcia“ a asi to netreba viac rozoberať …

Ďalšia úprava vajcia spočíva v jeho varení, ktoré by malo byť maximálne 30 minút. Počas tejto doby sa zárodok kačice alebo kurčaťa vo vajci prevarí a vajcia sú tak pripravené na konzumáciu.

Vajcia sa následne olúpu, pokvapkáme ich sójovou omáčkou, niekedy sa pridáva zázvor, ocot alebo cesnak a všetko sa zje. Tekutina, ktorá je súčasťou tejto filipínskej pochúťky, vraj chutí ako kurací vývar.

Škrupule stranou!
S etiketou si na ulici hlavu lámať nemusíte. Tu dostanete Baluty v miske, na tácke alebo vám ho dajú len tak do ruky. V prípade, že sú obal aj vlastný obsah vďaka predchádzajúcemu marinovaniu a varu vo vode alebo v pare zmäknuté, vložíte celé vajce úst a jednoducho rozžujete.

Pokiaľ si ale chcete na tejto tradičné filipínske pochúťke pochutnať v reštaurácii, je dobré tuhý Baluty vyjedať lyžičkou a škrupinu ponechať. Jesť začínate z konca, kde je vajíčko väčšie. Rukami jemne odstránite vrchnú krycie blanu, s hlasným srknutím vycucnite „vývar“ a pustíte sa do jedla.

Fuj a dobrú chuť

 

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/
Viacej Info: https://bit.ly/3l4j5AI

Foto: https://upload.wikimedia.org/. Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia Radíme Vám Zdravie

Ochutnajte národný poklad Španielska

Legendárna sušená iberská šunka od firmy Cinco Jotas je v Španielsku považovaná za národný poklad. Niektorí jej vyznávači porovnávajú iberskú šunku s kaviárom alebo fois gras. Poďme sa bližšie pozrieť, prečo to tak je. Zriedkavé iberské plemeno Pyrenejská sušená šunka patrí medzi najkvalitnejšie a tiež najdrahšie sušené šunky nielen v Španielsku, ale aj na celom […]

Čítať ďalej
Gastronómia

Belgické hranolky – tak trochu z iného pohľadu

Aj keď si mnoho ľudí myslí, že hranolky boli vynájdené vo Francúzsku, nie je to pravda, tento pokrm je totiž pravdepodobne belgickou pýchou. Okrem toho, že hranolky sú zrejme belgickým vynálezom, sú belgické hranolky tiež oveľa poctivejšie. Sú nakrájané na silnejšie prúžky, sú vláčnejšie a väčšina ľudí sa zhoduje na tom, že aj chutnejšie. Ako […]

Čítať ďalej
Gastronómia Radíme Vám

Bullinarium – miesto, kde sa vegetariáni dlho nezdržia

Počas nášho presstripu sme ako prvé navštívili miesto, kde priveľa vegetariánov nenájdete. Bullinarium je totiž kráľovstvom hovädzieho mäsa a jedál z neho pripravených. Zaujímavosťou a hlavnou črtou tohto zaradenia je prístup ku chovu a následnej prípravy mäsa z býkov. Jedná sa o projekt, kde sa v maximálnej možnej miere dbá na ekológiu a udržateľný prístup k životnému prostrediu. […]

Čítať ďalej