Negatívne tendencie v sexuálnych vzťahoch

Aby sme vám ukázali niektoré súvislosti medzi zážitkami  z detstva a sexuálnym správaním v dospelosti, popíšeme vám niektoré spôsoby, ako sme ľahko zraniteľní

1. Nesústredenosť v milostnom akte
Ak ste vyrastali v rodine, kde jeden alebo obaja rodičia neprejavovali dostatok záujmu – neboli dostupní, keď ste ich potrebovali, nemali čas vás skutočne počúvať, boli celý deň v zamestnaní – pravdepodobne ste nikdy nezískali schopnosť plne prežívať sexuálny styk.
Môže sa zdať, že sexuálny akt prežívate, ale duševne a citovo ste od neho oddelení. Nedôverujete dostatočne svojmu milostnému partnerovi.
Úplne sa ponoriť do rozkoše milovania od vás vyžaduje, aby ste splynuli so svojou milenkou alebo milencom. To vám však pripadá hrozivé, pretože keď ste sa v detstve pokúšali otvoriť svoje srdce, boli ste odmietnutí rodičom, ktorý bol nedostupný. To vás zraňovalo. Dnes si hovoríte: „Musím si dávať pozor. Nesmiem sa citovo príliš angažovať.“

2. Popieranie vlastných sexuálnych potrieb
Ak vás rodičia v detstve odmietali, pravdepodobne trpíte nedostatkom sebadôvery.
Trebárs ste sa narodili ako dievča, zatiaľ čo vaši rodičia chceli chlapca. Alebo ste sa narodili ako chlapec, ale napriek tomu ste nesplnili očakávania rodičov. Cítili ste, že rodičia sa vo vás sklamali, a snažili ste sa získať ich lásku tým, že ste im boli vo všetkom nápomocní.
V dospelosti sa to prejavuje tým, že sa snažíte uspokojiť svojho milostného partnera, zatiaľ čo potláčame svoje vlastné potreby a ignorujete svoje pocity nespokojnosti. V posteli hovoríte „to nevadí, že nemám orgazmus“ alebo „keď sa dnes nechceš milovať, je to v poriadku“, zatiaľ čo v skutočnosti by ste chceli byť unášaní na vrchol vášne a sexuálneho naplnenia.
Je pre vás ťažké prijímať citovú podporu od druhých. Máte extrémne nepríjemné pocity, keď vás niekto chváli alebo miluje.

3. Neschopnosť prijímať dotyk
Ak ste vyrástli v rodine, kde bol fyzický dotyk tabu, je pravdepodobné, že v neskorších rokoch je vám nepríjemný zmyselný dotyk, ako je objímanie, hladenie alebo bozkávanie.
Akonáhle pri milovaní dosiahnete vrchol, rýchlo sa odvrátite alebo sa dištancuje aspoň duševne.
Telesná intímnosť je pre vás veľmi obtiažna, čo činí problematickými aj ďalšie formy intímnosti. Vaše základná obranná stratégia spočíva v tom, že prejavujete ľahostajnosť. V skutočnosti stále opakujete svojmu rodičovi: „Je mi úplne jedno, že ma neobjímáš.“ Tento postoj vedie k tomu, že si vytvárate ochrannú šupku, cez ktorú môže váš milostný partner len ťažko preniknúť.

4. Pasívna závislosť na milovaní
Ak ste vyrástli v rodine, kde ste sa často cítili neadekvátne, môžete si osvojiť spôsoby správania, ktorým sa hovorí pasívne závislé. V dôsledku negatívneho hodnotenia dospelých sa prestanete snažiť dosiahnuť úspech a stanete sa pasívnymi. Zriedkakedy vyjadrujete svoje sexuálne potreby. Iniciatívu prenechávate partnerovi.

5. Nie som dosť dobrý
Toto je tak bežná tendencia, že ju nazývame „základné tendencie“, z ktorej vyrastajú rôzne druhy deštruktívneho chovania.
V dôsledku toho, že ste negatívne porovnávaní s inými deťmi alebo že nezodpovedáte predstave vašich rodičov o „ideálnom dieťati“, získate pocit, že nie ste dosť dobrí.
V sexuálnom kontexte sa táto základná tendencia prejavuje ako neschopnosť požiadať o to, čo chcete, alebo ako strach oddať sa rozkoši, pretože sa vopred domnievate, že to aj tak nebude stáť za veľa
Rezignovane si hovoríte: „Tak to jednoducho je a nemá zmysel snažiť sa to zlepšiť. Nikdy nebudem veľmi orgazmický.“
Ste stále nespokojní a posilňujete svoj mučenícky prístup k životu. Obávate sa, že na vás za každým rohom číha nejaké sexuálne fiasko a stále očakávate to najhoršie.

6. Ustráchaný prístup k milovaniu
Ak ste vyrástli v rodine, kde vládla atmosféra strachu a úzkosti, ak sa vaši rodičia správali násilne jeden k druhému a neustále na seba kričali, môžete mať problémy uvoľniť sa pri milovaní.
Veľkú časť energie vynakladáte no to, aby ste „to urobili správne“. Môžete sa príliš zaoberať technikou a vaše milovanie sa stáva mechanickým. Kým sa snažíte, aby váš partner dosiahol orgazmu, ignorujete svoju vlastnú potrebu prežívať rozkoš. A vašou jedinou išpiraciou môˇˇze byť porno, či erotické poviedky

Aj keď je váš partner dokonale uspokojený, stále si možno hovoríte „pravdepodobne som mohol byť lepší, keby som …“ alebo „nabudúce urobím to či ono …“. Máte pocit, že sa musíte predierať prekážkami, aby ste dosiahli sexuálneho uspokojenia. Muži majú sklony k predčasnej ejakulácii, pretože majú potrebu sexuálne sa uvoľniť a nie sú schopní ovládnuť svoje vzrušenie.

Zdroj: https://sex-vztahy.doktorka.cz/

Viac informácií:  https://bit.ly/3em8X4q

Foto: Depositphotos