ONLINE MAGAZIN

Čo je prach? Ako vzniká?

Prach je všeobecné meno pre tuhé častice s priemerom menším ako 500 mikrometrov a všeobecnejšie: pre jemne oddelenú hmotu. Pozemská atmosféra obsahuje prach z rôznych zdrojov ako je pôdne prach naviaty vetrom, sopečné erupcie a znečistenia. Vzdušný prach je považovaný za aerosól. Môže ovplyvniť vyžarovanie atmosféry a mať značný vplyv na podnebie. Ak je navyše prach zložený z horľavej látky, ako je tomu v prípade múky a uhoľného prachu, môže predstavovať riziko výbuchu.

Prach je zodpovedný za niektoré choroby pľúc, predovšetkým u baníkov.

Domáci prach

Častice domáceho prachu sú vytvárané predovšetkým domácimi obyvateľmi odpadávaním kožných buniek; časť domáceho prachu pochádza z atmosférického prachu zvonku. Pozorovanie prachových častíc v priamom slnečnom svetle môže odhaliť tvar háčika.

Hmyz a iná drobná fauna môže mať na prach vzájomný účinok, ktorý má záporný vplyv na ľudských obyvateľov bytu a celkovo domu. Preto je v mnohých podnebných podmienkach vhodné udržiavať mierny prievan vzduchu nechávaním dverí a okien pootvorených. Po opustení domu sú častice odnesené vetrom či rozložené slnečným svitom. Riadenie prachu a priechodu vzduchu je kľúčové v chladnom podnebí, ktoré podporuje sklon nepriedušne uzatvoriť aj malé medzery a tým zamedziť akémukoľvek vniknutiu čerstvého vzduchu do domu.

Tvorbu prachu ovplyvňujú domáce roztoče. Všeobecne sú prítomné na každom povrchu i vo vzduchu. Domáce roztoče sa živia časticami organickej hmoty, tvoriace hlavnú zložku domáceho prachu. Vylučujú enzýmy pre trávenie prachových častíc. Enzýmy a stolice roztočov sa stávajú súčasťou domáceho prachu a môžu prebúdzať u ľudí alergickú reakciu. Prachovým roztočom sa darí vo vláknach postelí, nábytku a kobercov.

Častice tvoriace domáci prach sa ľahko stávajú vzdušnými. Preto je treba venovať odstraňovanie prachu pozornosť, pretože činnosť, ktorej cieľom bolo odstrániť prach, ho môže namiesto toho iba urobiť vzdušným.

Domáci prach možno odstrániť nasledujúcimi postupmi: vytieraním, stieraním či zmetením rúk, látkou alebo špongiou, prachovkou či metlou, alebo saním do klasického vysávača, či može veľmi pomôcť priemyselný vysávač s kvalitným filtrom. Pri týchto činnostiach, v prípade že nepoužívame kvalitný filter, môže časť prachu skončiť v pľúcach aktéra.

Nie je bez zaujímavosti, že určité malé percento v našich domácnostiach môže tvoriť aj kozmický prach: Jedná sa o častice medziplanetárnej hmoty menšie ako 1 mm, ktoré voľne plávajú vesmírom. Na Zemi ich každoročne dopadne asi 40 000 ton, a priemerne tak na metri štvorcovom zemského povrchu nájdeme jedno zrnko kozmického prachu.

 

Zdroj:  https://www.arecenze.sk/roboticke-vysavace/

 

Info: http://cs.wikipedia.org/wiki/Prach

Foto: Depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám Šport Zdravie

Turistika na južnej strane Álp

Korutánsko má pre vás pripravené nespočetné množstvo turistických trás v jedinečnej vysokohorskej krajine vo všetkých nadmorských výškach. V bezprostrednej blízkosti sa často nachádzajú jazerá na kúpanie s príjemne teplou vodou. Okrem niekoľkodňových panoramatických diaľkových turistických trás tu na vás čakajú aj ľahšie turistické túry pre malých i veľkých, ktoré sa často dajú spojiť s výletom […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej
Health Radíme Vám Tlačová správa Zdravie

Svetový deň hygieny rúk 2024: Prečo je zdieľanie znalostí o hygiene rúk stále také dôležité?

Ročne sa na celom svete podľa WHO vyskytne až 136 miliónov prípadov nozokomiálnych infekcií, teda infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou (HAI). Najjednoduchším preventívnym opatrením, ktoré pomáha zachraňovať životy pacientov na celom svete je správna hygiena rúk. Na jej význam poukazuje Svetový deň hygieny rúk, ktorý symbolicky pripadá na 5. mája. V európskom hospodárskom priestore sa ročne […]

Čítať ďalej