ONLINE MAGAZIN

Čo je prach? Ako vzniká?

Prach je všeobecné meno pre tuhé častice s priemerom menším ako 500 mikrometrov a všeobecnejšie: pre jemne oddelenú hmotu. Pozemská atmosféra obsahuje prach z rôznych zdrojov ako je pôdne prach naviaty vetrom, sopečné erupcie a znečistenia. Vzdušný prach je považovaný za aerosól. Môže ovplyvniť vyžarovanie atmosféry a mať značný vplyv na podnebie. Ak je navyše prach zložený z horľavej látky, ako je tomu v prípade múky a uhoľného prachu, môže predstavovať riziko výbuchu.

Prach je zodpovedný za niektoré choroby pľúc, predovšetkým u baníkov.

Domáci prach

Častice domáceho prachu sú vytvárané predovšetkým domácimi obyvateľmi odpadávaním kožných buniek; časť domáceho prachu pochádza z atmosférického prachu zvonku. Pozorovanie prachových častíc v priamom slnečnom svetle môže odhaliť tvar háčika.

Hmyz a iná drobná fauna môže mať na prach vzájomný účinok, ktorý má záporný vplyv na ľudských obyvateľov bytu a celkovo domu. Preto je v mnohých podnebných podmienkach vhodné udržiavať mierny prievan vzduchu nechávaním dverí a okien pootvorených. Po opustení domu sú častice odnesené vetrom či rozložené slnečným svitom. Riadenie prachu a priechodu vzduchu je kľúčové v chladnom podnebí, ktoré podporuje sklon nepriedušne uzatvoriť aj malé medzery a tým zamedziť akémukoľvek vniknutiu čerstvého vzduchu do domu.

Tvorbu prachu ovplyvňujú domáce roztoče. Všeobecne sú prítomné na každom povrchu i vo vzduchu. Domáce roztoče sa živia časticami organickej hmoty, tvoriace hlavnú zložku domáceho prachu. Vylučujú enzýmy pre trávenie prachových častíc. Enzýmy a stolice roztočov sa stávajú súčasťou domáceho prachu a môžu prebúdzať u ľudí alergickú reakciu. Prachovým roztočom sa darí vo vláknach postelí, nábytku a kobercov.

Častice tvoriace domáci prach sa ľahko stávajú vzdušnými. Preto je treba venovať odstraňovanie prachu pozornosť, pretože činnosť, ktorej cieľom bolo odstrániť prach, ho môže namiesto toho iba urobiť vzdušným.

Domáci prach možno odstrániť nasledujúcimi postupmi: vytieraním, stieraním či zmetením rúk, látkou alebo špongiou, prachovkou či metlou, alebo saním do klasického vysávača, či može veľmi pomôcť priemyselný vysávač s kvalitným filtrom. Pri týchto činnostiach, v prípade že nepoužívame kvalitný filter, môže časť prachu skončiť v pľúcach aktéra.

Nie je bez zaujímavosti, že určité malé percento v našich domácnostiach môže tvoriť aj kozmický prach: Jedná sa o častice medziplanetárnej hmoty menšie ako 1 mm, ktoré voľne plávajú vesmírom. Na Zemi ich každoročne dopadne asi 40 000 ton, a priemerne tak na metri štvorcovom zemského povrchu nájdeme jedno zrnko kozmického prachu.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Prach

Foto: Depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Bulharsko: prečo je z roka na rok populárnejšie ?

Bulharsko sa začína stávať hitom medzi lacnými dovolenkamia  nie je sa čomu diviť. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo pre nás Chorvátsko synonymom lacných zájazdov k moru, ale tie časy sú už dávno pominuli. Chorvátsko má veľmi dobre zabehnutý turizmus, ceny sa vďaka tomu len zvyšujú. Naopak Bulharsko bolo ešte pred pár rokmi turisticky takmer neobjavené, […]

Čítať ďalej
Zdravie

Ako liečiť stres spôsobený pandémiou ?

V Belgicku predpisujú návštevy múzea ! S narušenou psychikou sa v dôsledku pandémie covidu-19 stretáva rad ľudí. V bruselskej nemocnici skúšajú stres liečiť umením. Na predpis tam pacienti dostanú návštevu múzea, galérie či iné kultúrne inštitúcie, píše server The Guardian. Novinka je zatiaľ vo fáze trojmesačného pilotného programu, ktorého cieľom je obnoviť mentálne zdravie ľudí, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Radíme Vám Technika Technológie

Canon rozširuje rad instantných fotoaparátov o nový model 2-v-1 – Canon Zoemini S2

Spája zábavné fotenie, inovatívne možnosti úpravy fotografií a okamžitú tlač Spoločnosť Canon Europe dnes predstavila Canon Zoemini S2 – najnovší prírastok do rodiny instantných fotoaparátov pre tých, ktorí chcú fotografovať, upravovať a tlačiť snímky nech sú kdekoľvek. Nový inovatívny fotoaparát s tlačiarňou nadväzuje na svojho predchodcu Canon Zoemini S. Umožňuje pridávať okraje a upravovať snímky […]

Čítať ďalej