ONLINE MAGAZIN

Ako sa bývalo v Rímskej ríši?

Vedeli ste, že starí Rimania poznali ústredné vykurovanie?
Pozrite sa do histórie, ako sa bývalo v Rímskej ríši.

Len naozaj bohatí Rimania si mohli dovoliť bývať vo vlastnom dome, ostatní ľudia bývali najmä v poschodových činžiakoch. V 4. storočí n. l. bolo v  Ríme okolo 2 tisíc súkromných domov a približne 46 tisíc nájomných domov.

Dom bohatého Rimana bol veľmi priestranný, s predsieňou, jedálňou, átriom, mnohými spálňami a izbičkami. V zadnej časti domu bola dvorana so stĺporadím a vodotryskom. Taktiež vnútorné vybavenie domu bolo honosné. Boli v ňom nástenné maľby, mramor a mozaiky. Domy boli vykurované ústredným kúrením. Jeho podstata spočívala v prúdení ohrievaného vzduchu pod podlahou a cez kanáliky v stenách. Z ulice pripomínal dom kamennú pevnosť, do ktorej sa nedalo len tak vniknúť. Tiež okná smerovali do dvora. Z ulice viedol do domu iba jeden vchod, ktorý strážil otrok. Tento otrok – vrátnik, bol vyzbrojený poriadnou palicou proti nevítaným návštevám.

Niektorí bohatí Rimania mali ešte jeden dom zvaný villa. Bolo to honosné vidiecke alebo prímorské sídlo, v ktorom trávili voľný čas a dovolenku. Slovo villa sa používalo na označenie  poľnohospodárskej usadlosti. Ak ste boli tak bohatí, že ste vlastnili viac ako jeden dom, mohli ste si vybrať, v ktorom dome strávite svoj čas.

Prevažná časť obyvateľov v rímskych mestách však bývala v domoch činžiakoch. Nájomné domy mali až štyri poschodia, čo si Rimania mohli dovoliť vďaka svojmu staviteľskému umeniu. Múry z tehál a kameňa spájala vynikajúca malta z vápenca a čerstvej zeminy sopečného pôvodu. Rimania poznali dokonca aj betón. V prízemí činžiakov boli zvyčajne obchody a dielne. Rimania nestavali vo svojich domov komíny. Zima bola totiž zvyčajne mierna, trvajúca len pár týždňov. Ak vôbec kúrili, tak používali menšie prenosné kachle, bez odvodu do komína.

Rimania si nepotrpeli na príliš veľa nábytku. Charakteristickými náležitosťami každej rímskej domácnosti bol krb a domáci oltár – symboly rodinného domova. Najdôležitejším kusom nábytku bolo ležadlo. Riman totiž doma oveľa častejšie ležal, než sedel. Ležadlá v jedálňach bohatých Rimanov boli tiež z mramoru a boli obložené mäkkými vankúšmi a prikrývkami. Stoličky boli väčšinou bez operadla a slúžili skôr návštevám.

Do skríň si Rimania ukladali rôzne náčinie a papyrusové zvitky. Rimania si zakladali na honosných stolových doskách často na murovaných podstavcoch. Preslávený politik a rečník Cicero vraj zaplatil za stôl z tuje neuveriteľnú sumu –  125 tisíc strieborných denárov.

Riady boli sprvu medené. Bohatí ľudia neskôr používali riady strieborné a strieborné servisy. Strieborná soľnička však nesmela chýbať ani v tej najchudobnejšej rímskej domácnosti. Rimania si potrpeli na dobré osvetlenie. Candelabrum, latinsky doslova nosič sviečok, dal meno nielen svietnikom, lustrum a pouličným svetlám v rade európskych jazykov, ale i jednotke svietivosti – kandela. Rímske kandelábre boli väčšinou malými umeleckými dielami.

 

Zdroj: https://www.i-senior.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/39jp52B

Foto: depositphoto / Villa v starom Ríme /

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám Šport Zdravie

Turistika na južnej strane Álp

Korutánsko má pre vás pripravené nespočetné množstvo turistických trás v jedinečnej vysokohorskej krajine vo všetkých nadmorských výškach. V bezprostrednej blízkosti sa často nachádzajú jazerá na kúpanie s príjemne teplou vodou. Okrem niekoľkodňových panoramatických diaľkových turistických trás tu na vás čakajú aj ľahšie turistické túry pre malých i veľkých, ktoré sa často dajú spojiť s výletom […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej
Health Radíme Vám Tlačová správa Zdravie

Svetový deň hygieny rúk 2024: Prečo je zdieľanie znalostí o hygiene rúk stále také dôležité?

Ročne sa na celom svete podľa WHO vyskytne až 136 miliónov prípadov nozokomiálnych infekcií, teda infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou (HAI). Najjednoduchším preventívnym opatrením, ktoré pomáha zachraňovať životy pacientov na celom svete je správna hygiena rúk. Na jej význam poukazuje Svetový deň hygieny rúk, ktorý symbolicky pripadá na 5. mája. V európskom hospodárskom priestore sa ročne […]

Čítať ďalej