ONLINE MAGAZIN

Ako sa bývalo v Rímskej ríši?

Vedeli ste, že starí Rimania poznali ústredné vykurovanie?
Pozrite sa do histórie, ako sa bývalo v Rímskej ríši.

Len naozaj bohatí Rimania si mohli dovoliť bývať vo vlastnom dome, ostatní ľudia bývali najmä v poschodových činžiakoch. V 4. storočí n. l. bolo v  Ríme okolo 2 tisíc súkromných domov a približne 46 tisíc nájomných domov.

Dom bohatého Rimana bol veľmi priestranný, s predsieňou, jedálňou, átriom, mnohými spálňami a izbičkami. V zadnej časti domu bola dvorana so stĺporadím a vodotryskom. Taktiež vnútorné vybavenie domu bolo honosné. Boli v ňom nástenné maľby, mramor a mozaiky. Domy boli vykurované ústredným kúrením. Jeho podstata spočívala v prúdení ohrievaného vzduchu pod podlahou a cez kanáliky v stenách. Z ulice pripomínal dom kamennú pevnosť, do ktorej sa nedalo len tak vniknúť. Tiež okná smerovali do dvora. Z ulice viedol do domu iba jeden vchod, ktorý strážil otrok. Tento otrok – vrátnik, bol vyzbrojený poriadnou palicou proti nevítaným návštevám.

Niektorí bohatí Rimania mali ešte jeden dom zvaný villa. Bolo to honosné vidiecke alebo prímorské sídlo, v ktorom trávili voľný čas a dovolenku. Slovo villa sa používalo na označenie  poľnohospodárskej usadlosti. Ak ste boli tak bohatí, že ste vlastnili viac ako jeden dom, mohli ste si vybrať, v ktorom dome strávite svoj čas.

Prevažná časť obyvateľov v rímskych mestách však bývala v domoch činžiakoch. Nájomné domy mali až štyri poschodia, čo si Rimania mohli dovoliť vďaka svojmu staviteľskému umeniu. Múry z tehál a kameňa spájala vynikajúca malta z vápenca a čerstvej zeminy sopečného pôvodu. Rimania poznali dokonca aj betón. V prízemí činžiakov boli zvyčajne obchody a dielne. Rimania nestavali vo svojich domov komíny. Zima bola totiž zvyčajne mierna, trvajúca len pár týždňov. Ak vôbec kúrili, tak používali menšie prenosné kachle, bez odvodu do komína.

Rimania si nepotrpeli na príliš veľa nábytku. Charakteristickými náležitosťami každej rímskej domácnosti bol krb a domáci oltár – symboly rodinného domova. Najdôležitejším kusom nábytku bolo ležadlo. Riman totiž doma oveľa častejšie ležal, než sedel. Ležadlá v jedálňach bohatých Rimanov boli tiež z mramoru a boli obložené mäkkými vankúšmi a prikrývkami. Stoličky boli väčšinou bez operadla a slúžili skôr návštevám.

Do skríň si Rimania ukladali rôzne náčinie a papyrusové zvitky. Rimania si zakladali na honosných stolových doskách často na murovaných podstavcoch. Preslávený politik a rečník Cicero vraj zaplatil za stôl z tuje neuveriteľnú sumu –  125 tisíc strieborných denárov.

Riady boli sprvu medené. Bohatí ľudia neskôr používali riady strieborné a strieborné servisy. Strieborná soľnička však nesmela chýbať ani v tej najchudobnejšej rímskej domácnosti. Rimania si potrpeli na dobré osvetlenie. Candelabrum, latinsky doslova nosič sviečok, dal meno nielen svietnikom, lustrum a pouličným svetlám v rade európskych jazykov, ale i jednotke svietivosti – kandela. Rímske kandelábre boli väčšinou malými umeleckými dielami.

 

Zdroj: https://www.i-senior.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/39jp52B

Foto: depositphoto / Villa v starom Ríme /

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lyžovanie: Dovolenka, ktorá prospeje vašej fyzickej i psychickej kondičke

Udržiavať našu postavu v dobrej psychickej a fyzickej kondícii nie je v zime tak jednoduché. Mnohých od cvičenia odrádza nielen chlad, ale aj krátka intenzita denného svetla. Avšak, existuje druh aktivity, pri ktorej bude tréning vášho tela nenáročný a bez nepríjemných vplyvov okolia. Reč je o lyžovaní, ktoré je nielen dobrým spôsobom tréningu, ale aj […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Užite si relax a dovolenku v hoteli Björnson v Jasnej

Pokojné čaro Nízkych Tatier, priamo na úpätí Chopku, to je miesto pre priaznivcov zjazdoviek a wellness. Skvelá príroda, bezchybné služby, elegantný interiér a všetko priamo na svahu. To a viac môžete očakávať od dovolenky v hoteli Björnson v Jasnej. Spoznajte a užite si spolu s nami toto luxusné a nielen na zimný relax ideálne prostredie. […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Dovolenka na Sardínii: Spoznajte a zamilujte si Karibik Európy

Nádherné pláže, očarujúce mestá a aktivity, ktoré vás nebudú nudiť – to všetko a ešte oveľa viac vám ponúka taliansky ostrov Sardínia. Ide o nádherný Karibik Európy, ktorý sa oplatí spoznať z množstva nasledujúcich dôvodov. Poďme sa na ne pozrieť a dovolenka sa môže začať. Prečo Karibik? Pláže na sú tu také krásne, že ostrov […]

Čítať ďalej