ONLINE MAGAZIN

Ako sa bývalo v Rímskej ríši?

Vedeli ste, že starí Rimania poznali ústredné vykurovanie?
Pozrite sa do histórie, ako sa bývalo v Rímskej ríši.

Len naozaj bohatí Rimania si mohli dovoliť bývať vo vlastnom dome, ostatní ľudia bývali najmä v poschodových činžiakoch. V 4. storočí n. l. bolo v  Ríme okolo 2 tisíc súkromných domov a približne 46 tisíc nájomných domov.

Dom bohatého Rimana bol veľmi priestranný, s predsieňou, jedálňou, átriom, mnohými spálňami a izbičkami. V zadnej časti domu bola dvorana so stĺporadím a vodotryskom. Taktiež vnútorné vybavenie domu bolo honosné. Boli v ňom nástenné maľby, mramor a mozaiky. Domy boli vykurované ústredným kúrením. Jeho podstata spočívala v prúdení ohrievaného vzduchu pod podlahou a cez kanáliky v stenách. Z ulice pripomínal dom kamennú pevnosť, do ktorej sa nedalo len tak vniknúť. Tiež okná smerovali do dvora. Z ulice viedol do domu iba jeden vchod, ktorý strážil otrok. Tento otrok – vrátnik, bol vyzbrojený poriadnou palicou proti nevítaným návštevám.

Niektorí bohatí Rimania mali ešte jeden dom zvaný villa. Bolo to honosné vidiecke alebo prímorské sídlo, v ktorom trávili voľný čas a dovolenku. Slovo villa sa používalo na označenie  poľnohospodárskej usadlosti. Ak ste boli tak bohatí, že ste vlastnili viac ako jeden dom, mohli ste si vybrať, v ktorom dome strávite svoj čas.

Prevažná časť obyvateľov v rímskych mestách však bývala v domoch činžiakoch. Nájomné domy mali až štyri poschodia, čo si Rimania mohli dovoliť vďaka svojmu staviteľskému umeniu. Múry z tehál a kameňa spájala vynikajúca malta z vápenca a čerstvej zeminy sopečného pôvodu. Rimania poznali dokonca aj betón. V prízemí činžiakov boli zvyčajne obchody a dielne. Rimania nestavali vo svojich domov komíny. Zima bola totiž zvyčajne mierna, trvajúca len pár týždňov. Ak vôbec kúrili, tak používali menšie prenosné kachle, bez odvodu do komína.

Rimania si nepotrpeli na príliš veľa nábytku. Charakteristickými náležitosťami každej rímskej domácnosti bol krb a domáci oltár – symboly rodinného domova. Najdôležitejším kusom nábytku bolo ležadlo. Riman totiž doma oveľa častejšie ležal, než sedel. Ležadlá v jedálňach bohatých Rimanov boli tiež z mramoru a boli obložené mäkkými vankúšmi a prikrývkami. Stoličky boli väčšinou bez operadla a slúžili skôr návštevám.

Do skríň si Rimania ukladali rôzne náčinie a papyrusové zvitky. Rimania si zakladali na honosných stolových doskách často na murovaných podstavcoch. Preslávený politik a rečník Cicero vraj zaplatil za stôl z tuje neuveriteľnú sumu –  125 tisíc strieborných denárov.

Riady boli sprvu medené. Bohatí ľudia neskôr používali riady strieborné a strieborné servisy. Strieborná soľnička však nesmela chýbať ani v tej najchudobnejšej rímskej domácnosti. Rimania si potrpeli na dobré osvetlenie. Candelabrum, latinsky doslova nosič sviečok, dal meno nielen svietnikom, lustrum a pouličným svetlám v rade európskych jazykov, ale i jednotke svietivosti – kandela. Rímske kandelábre boli väčšinou malými umeleckými dielami.

 

Zdroj: https://www.i-senior.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/39jp52B

Foto: depositphoto / Villa v starom Ríme /

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Radíme Vám

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok. Kuba, jedna z posledných […]

Čítať ďalej