ONLINE MAGAZIN

Tradičná ručná výroba skla zapísaná na zozname UNESCO

České sklo si vo svete opäť potvrdilo svoju úroveň a povesť. 6.12. 2023 sa česká ručná výroba skla dostala na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiadosť, ktorú Česko podalo spoločne s Francúzskom, Fínskom, Maďarskom, Nemeckom a Španielskom, schválil medzivládny výbor organizácie na zasadnutí v Botswane.

Foto: Marek Musil

Ako prvý bol na zoznam UNESCO, týkajúci sa českého nehmotného kultúrneho dedičstva, zapísaný v roku 2005 slovácky tanec verbunk, naposledy zasa minulý rok pltníctvo. V Česku sa na príprave podkladov týkajúcich sa zápisu ručnej výroby skla okrem Ministerstva kultúry podieľalo aj Múzeum skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou i zástupcovia jednotlivých sklárskych hutí, škôl a profesijných organizácií.

„Sklárstvo je dôležitým odvetvím najmä v Libereckom a Zlínskom kraji i na Vysočine. Je to aj téma, za ktorou sa do Česka cestuje z celého sveta a verím, že vďaka dnešnému zápisu na zoznam UNESCO sa bude ešte viac. Sklárom a všetkým, ktorí sa na tomto úspechu podieľali, veľmi gratulujem,“ hovorí riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodáva: „České sklo zaujíma nielen turistov z Európy, ktorí mohli vidieť Křišťálové údolí aj v hlavných správach francúzskej televízie TF1, ale láka aj hostí z Ázie, ktorí sa k nám od tohtoročného marca dopravujú rýchlejšie aj vďaka priamemu leteckému spojeniu Praha – Soul. Podrobnosti o sklárstve vo všetkých kútoch Česka s novinkami, ktoré daný sektor chystá, možno nájsť aj na našom portáli Kudy z nudy.

Foto:  Skláreň Rückl, Michaela Karásek Čejková

Technologickú jedinečnosť českého skla môžete vidieť po celej krajine. V roku 2020 ju potvrdil fakt, že sa na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO dostala výroba vianočných ozdôb z fúkaných sklenených perál. Zachovala sa vo firme Rautis v Poniklej v Krkonošiach.

Foto: David Marvan

Česká sklárska výroba, na rozdiel od iných krajín, zahŕňa všetky techniky. Okrem už spomenutej tradičnej výroby vianočných ozdôb je to spoločne s prípravou a výrobou sklárskej suroviny aj fúkanie, brúsenie, maľovanie, vinuté perly, výroba trubičiek, bižutérnych tyčiniek a ďalšie.

Doteraz malo Česko v UNESCO celkovo 32 zápisov. Naposledy uspel Žatec a krajina žateckého chmeľu a stal sa 17. českou hmotnou pamiatkou zapísanou na tomto zozname a vôbec prvým chmeliarskym dedičstvom s touto svetovou značkou.

Fotografia na titulke:

Foto: Múzeum skla a bižutérie Jablonec nad Nisou, Nora Gill

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Tlačová správa

Doprajte si autentický zážitok pre celú rodinu. Stredoveké stany opäť na novom mieste!  

Rodinný výlet na obľúbené celodenné podujatie alebo stredoveký zážitok na 2 dni a 1 noc? Je len na vás, čomu dáte prednosť. Zažiť môžete aj oboje naraz! Obľúbené rodinné podujatie HRONSEKANIE (13.7.), ktoré sa každoročne koná v obci Hronsek pri Banskej Bystrici, prichádza v novom šate. Tentokrát vás prenesieme do obdobia renesancie, doby osvietencov, mysliteľov i veľkých […]

Čítať ďalej
Cestovanie Osobnosti Lines Tlačová správa

Cestovateľské návyky Slovákov sa za dve dekády výrazne zmenili

TUI ReiseCenter Slovensko oslavuje 20 rokov svojej existencie TUI ReiseCenter Slovensko sa za 20rokov svojej existencie stala vďaka vysokej spokojnosti zákazníkov poprednou cestovnou kanceláriou v republike. Na Slovensku si každoročne rezervujú zájazdy s TUI tisícky zákazníkov, ktorí sa v rámci osláv 20. výročia TUI na Slovensku môžu tešiť počas celého jubilejného roka na množstvo súťaží. […]

Čítať ďalej
Typická linksová jamka na ihrisku Trump International Golf Links Doonbeg, foto: Miroslava Dulova
Cestovanie Náš tip outdoor Šport

CESTUJEME OPÄŤ ZA GOLFOM DO ÍRSKA

Výborné golfové ihriská v Írsku navštevujú mnohí golfisti z Európy aj zo zámoria. Z dvesto linksových ihrísk na svete, až jednu tretinu nájdeme na pôsobivom pobreží okolo Dublinu a Limericku. Táto naša cesta je už trinástou v poradí a náš počet odohraných ihrísk, najmä linksov, v Írsku prekročil piatu desiatku, napriek tomu je tu stále bohatý výber ešte […]

Čítať ďalej