Neobyčajná zeleň, nespočet úchvatných vodopádov a sýto azúrová farba vody – nielen na tieto prírodné krásy láka svetoznámy jazerný areál Plitvických jazier, ktorý je právom už od roku 1979 zapísaný na Zozname svetového prírodného bohatstva UNESCO.
Niečo málo o jazerách
Jazerný komplex leží na vápencovom podloží v prelákline, ktorej vznik sa datuje do doby zhruba pred ôsmimi tisíckami rokov. Celej oblasti dala názov riečka Plitvice, ktorá ale nepreteká ani nespája žiadne z jazier, ale padá vysokým vodopádom do kaňonu pri najnižšie položenom jazere. Jazerá sú naplňované vodou z riek Bijela Rijeka a Crna Rijeka.
Ráz jazier, vodopádov a okolitej prírody prechádza neustálou premenou vďaka stále prebiehajúcej erózii a zmenám klímy. K vzniku bariérových terás, ktoré sú tak typické práve pre Plitvičky, výrazne prispievajú unikátne baktérie obývajúce mach a trávu rastúcu na terasách, vďaka ktorým tak bariéry narastajú až o 3 cm ročne.
Komplex je rozdelený na horné a dolné jazerá, ktorých je dokopy 16. Najvyššie položené Prošćansko jazero je zároveň aj druhým najväčším. Dolné jazerá vznikli zrútením stropov podzemných jaskýň a ich následným naplnením vodou. V národnom parku nájdete celkom 140 vodopádov a 20 jaskýň.
Praktické informácie
Do areálu národného parku Plitvické jazerá sa ľahko dostanete dvoma oficiálnymi vstupmi, pri ktorých pohodlne zaparkujete (platené parkoviská) a môžete sa tu samozrejme aj občerstviť. Súčasťou vstupenky do národného parku je aj mapka, podľa ktorej sa môžete v areáli orientovať. Sú tu vyznačené prehliadkové trasy, autobusová aj lodná doprava, ktorá je zahrnutá v cene vstupenky. Pokladne fungujú denne od 7:00 do 18:00. Potom už je na vás, akú odporúčanú prehliadkovú trasu zvolíte. Môžete si nechať poradiť od zamestnancov národného parku. Tak ako tak je ale potrebné počítať skôr s piatimi hodinami voľného času, ktorý je potrebný na prehliadku tohto úžasného miesta. Samozrejme, polovníci si v tychto chranených miestach na svoje neprídu a polovnícke potreby, môžu nechať v aute.
Pohybovať sa po areáli je možné po vyznačených trasách, po drevených chodníčkoch a mostoch, ktoré sú vybudované tak, aby bolo možné obdivovať krásy jednotlivých vodopádov z bezprostrednej blízkosti. Cesty sú udržiavané a pohyb po nich je bezpečný.
Vinnetou na Plitvičkách
Strieborné jazero – tu bol ukrytý známy poklad v jednom z filmových dielov o príbehoch Vinnetoua a statočného Old Shatterhanda. Vo filmovej podobe Pokladu na Striebornom jazere sa objavilo hneď niekoľko Plitvických jazier. Ono Strieborné jazero bolo v skutočnosti jazero Kaludjerovac, ktoré sa nachádza v dolnej sústave jazier. Jaskyňu, kde bol ukrytý poklad, nájdete neďaleko tohto jazera. Nielen jazero Kaludjerovac sa v tomto filme blyslo. Boli to práve jazerá Galovac a Kozjak, pri ktorých chceli banditi zavesiť Freda Engela, a prebiehala tu aj známa prestrelka. Okrem Plitvických jazier sa známe „indiánky“ nakrúcali aj v ďalšom nemenej zaujímavom chorvátskom národnom parku Paklenica, ktorý sa môže stať vašim ďalším objektom záujmu a turistickým cieľom pri pobyte v Chorvátsku.
Záverom
Pokiaľ zavítate do Chorvátska a nebaví vás bezúčelné niekoľkodenné povaľovanie na pláži a opaľovanie, rozhodne navštívte Plitvické jazerá, kde matička príroda naozaj nešetrila krásou, ktorú kedysi dávno rozdávala. Jedná sa o unikátnu jazernú sústavu, ktorú nenájdete len tak vo svete, nieto ešte v Európe. A ak ste nenapraviteľní milovníci prírody a dlhých prechádzok, rozhodne nesmiete minúť ani národný park Paklenica, o ktorom tu už bola zmienka. A že je Chorvátsko plné ďalších prírodných krás a národných parkov, o tom sa môžete sami presvedčiť práve ich návštevou!
Viac informáci na: https://bit.ly/3GUV62Q
Zdroj: https://www.ingema.net/
Foto: CreativeCommons licenses