ONLINE MAGAZIN

Jazda na bicykli. Rady, triky a tipy pre začiatočníkov aj pokročilých

Ako spoznám, že je čas vymeniť reťaz?

Všetko čo máte na bicykli vydrží určitú dobu, ovplyvnenú hlavne tým, ako veľa na bicykli jazdíte, ako niektoré súčasti udržujete. Reťaz je jedna z veľmi namáhaných súčastí a jeho životnosť teda ovplyvní aj to ako silne šliapete, aj v akom teréne jazdíte. Opotrebováva sa sústavne tretím na predných aj zadných ozubených kolesách, každým prehadzovaním, silné šliapanie ho navyše namáha ťahom.

Práve namáhanie ťahom vedie postupne k predlžovaniu reťaze – čo umožňuje veľmi ľahko spoznať kedy je vhodné reťaz vymeniť. Špeciálna mierka opotrebenia reťaze (vlastne také oceľové pravítko. hovorí sa mu aj „kaliber na reťaz“) uľahčí poznanie kedy už je reťaz príliš roztiahnutá.

Použiť môžete aj klasickú šubleru, posuvku – tam nastavíte mieru 132 mm a vložíte medzi články reťaze a roztiahnete – akonáhle dosiahnete 133 mm, je potrebné reťaz vymeniť, ideálna je ale vymeniť ju ešte skôr (odporúča sa 132,6 mm). Merajte na viacerých miestach, pretiahnutie nemusí byť rovnomerné.

Nutnosť výmeny reťaze nespoznáte podľa počtu najazdených kilometrov, ale pokiaľ ide o cestné amulet bicykle a  správne mažete či jazdíte skôr za dobrého počasia, tak pokojne aj 5000 kilometrov. MTB v teréne, bahne aj piesku môže ale znamenať nutnosť výmeny aj po 1000 km.

Nutnosť výmeny reťaze poznáte aj podľa toho, že vám preskakuje na ozubenie alebo vydáva zotrvalo podivné zvuky – tu ale nezabúdajte na nutnosť reťaz premazávať. Preskakovanie pri radení môže byť tiež dobrý ukazovateľ, ale môže ísť o nutnosť nastaviť prehadzovačku alebo kabeláž. Podivné zvuky ale môžu znamenať aj to, že bude potrebné vymeniť kazetu či prevodníky – môžu tam byť už tak veľmi obrúsené zuby (ak sú do špičky, tak určite vymieňajte), že s reťazou „nespolupracujú.“.

POZNÁMKA: Opotrebovaná reťaz viac poškodzuje ozubenie a znižuje sa kvalita radenia. Prináša tiež vyššie riziko roztrhnutia reťaze niekde na ceste. Čím dlhšie budete jazdiť s opotrebovanou reťazou, tým skôr možno budete musieť vymeniť aj už príliš opotrebované ozubenie vpredu aj vzadu.

Zdroj: https://www.kolotipy.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3O9pUOt
Foto: pixabay

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Tlačová správa

Doprajte si autentický zážitok pre celú rodinu. Stredoveké stany opäť na novom mieste!  

Rodinný výlet na obľúbené celodenné podujatie alebo stredoveký zážitok na 2 dni a 1 noc? Je len na vás, čomu dáte prednosť. Zažiť môžete aj oboje naraz! Obľúbené rodinné podujatie HRONSEKANIE (13.7.), ktoré sa každoročne koná v obci Hronsek pri Banskej Bystrici, prichádza v novom šate. Tentokrát vás prenesieme do obdobia renesancie, doby osvietencov, mysliteľov i veľkých […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Umenie a kultúra

ZAČÍNAJÚ SA BEZPLATNÉ PREHLIADKY TRNAVY

V Trnave sa s príchodom letných prázdnin opäť začínajú konať bezplatné prehliadky mesta. Návštevníci môžu so sprievodcom absolvovať prehliadku najzaujímavejších pamiatok päť dní v týždni až do konca augusta.   Bezplatné prehliadky mesta opäť organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, a to od 1. júla do 30. augusta. Návštevníci môžu využiť túto možnosť každý […]

Čítať ďalej
Technika

Externý SSD disk Kingston XS1000 získal ocenenie Red Dot Award 2024

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že sa jej externý SSD disk Kingston XS1000 stal víťazom 2024 Red Dot Award: Design produktu. Ocenenia Red Dot Design Award sa udeľujú od roku 1955 a […]

Čítať ďalej