ONLINE MAGAZIN

Jazda na bicykli. Rady, triky a tipy pre začiatočníkov aj pokročilých

Ako spoznám, že je čas vymeniť reťaz?

Všetko čo máte na bicykli vydrží určitú dobu, ovplyvnenú hlavne tým, ako veľa na bicykli jazdíte, ako niektoré súčasti udržujete. Reťaz je jedna z veľmi namáhaných súčastí a jeho životnosť teda ovplyvní aj to ako silne šliapete, aj v akom teréne jazdíte. Opotrebováva sa sústavne tretím na predných aj zadných ozubených kolesách, každým prehadzovaním, silné šliapanie ho navyše namáha ťahom.

Práve namáhanie ťahom vedie postupne k predlžovaniu reťaze – čo umožňuje veľmi ľahko spoznať kedy je vhodné reťaz vymeniť. Špeciálna mierka opotrebenia reťaze (vlastne také oceľové pravítko. hovorí sa mu aj „kaliber na reťaz“) uľahčí poznanie kedy už je reťaz príliš roztiahnutá.

Použiť môžete aj klasickú šubleru, posuvku – tam nastavíte mieru 132 mm a vložíte medzi články reťaze a roztiahnete – akonáhle dosiahnete 133 mm, je potrebné reťaz vymeniť, ideálna je ale vymeniť ju ešte skôr (odporúča sa 132,6 mm). Merajte na viacerých miestach, pretiahnutie nemusí byť rovnomerné.

Nutnosť výmeny reťaze nespoznáte podľa počtu najazdených kilometrov, ale pokiaľ ide o cestné amulet bicykle a  správne mažete či jazdíte skôr za dobrého počasia, tak pokojne aj 5000 kilometrov. MTB v teréne, bahne aj piesku môže ale znamenať nutnosť výmeny aj po 1000 km.

Nutnosť výmeny reťaze poznáte aj podľa toho, že vám preskakuje na ozubenie alebo vydáva zotrvalo podivné zvuky – tu ale nezabúdajte na nutnosť reťaz premazávať. Preskakovanie pri radení môže byť tiež dobrý ukazovateľ, ale môže ísť o nutnosť nastaviť prehadzovačku alebo kabeláž. Podivné zvuky ale môžu znamenať aj to, že bude potrebné vymeniť kazetu či prevodníky – môžu tam byť už tak veľmi obrúsené zuby (ak sú do špičky, tak určite vymieňajte), že s reťazou „nespolupracujú.“.

POZNÁMKA: Opotrebovaná reťaz viac poškodzuje ozubenie a znižuje sa kvalita radenia. Prináša tiež vyššie riziko roztrhnutia reťaze niekde na ceste. Čím dlhšie budete jazdiť s opotrebovanou reťazou, tým skôr možno budete musieť vymeniť aj už príliš opotrebované ozubenie vpredu aj vzadu.

Zdroj: https://www.kolotipy.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3O9pUOt
Foto: pixabay

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Lines Náš tip Novinky Radíme Vám

Z Hlavnej stanice priamo na letisko Schwechat so Slovak Lines

Odteraz sa dostanete na medzinárodné letisko Schwechat ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Slovak Lines rozširuje svoju vlajkovú autobusovú linku na Schwechat o novú nástupnú zastávku priamo pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave s medzizastávkou na Einsteinovej ulici.

Čítať ďalej
outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Tipy pre efektívnu a bezpečnú jazdu na bicykli: za chudnutím a prírodou

Leto bude v čo nevidieť v plnom prúde a mnoho bežcov si tiež čoraz viac užíva svojho druhého športu – cyklistiky – práve v lete. Je to logické, pretože dni sú dlhé, dlhšie je vidieť, odpadá problematické obliekanie na bicykel, ako je tomu v chladnejších mesiacoch, povrchy sa nešmýkajú… Ale tiež má veľa ľudí dovolenku […]

Čítať ďalej
Architektúra Radíme Vám

Vychytávky, ktoré zútulnia kúpeľňu

Drevo v sprchovacom kúte či bylinky pri umývadle nie sú to jediné, hovorí odborníčka na design Niekto v nej trávi hodiny, iný je hotový za päť minút. Kúpeľňa je miestom, kde by malo byť útulné minimálne tak ako v obývačke. Je preto škoda zostávať pri klasických riešeniach a báť sa experimentovať. Pokiaľ už sa rozhodnete […]

Čítať ďalej