ONLINE MAGAZIN

Jazda na bicykli. Rady, triky a tipy pre začiatočníkov aj pokročilých

Ako spoznám, že je čas vymeniť reťaz?

Všetko čo máte na bicykli vydrží určitú dobu, ovplyvnenú hlavne tým, ako veľa na bicykli jazdíte, ako niektoré súčasti udržujete. Reťaz je jedna z veľmi namáhaných súčastí a jeho životnosť teda ovplyvní aj to ako silne šliapete, aj v akom teréne jazdíte. Opotrebováva sa sústavne tretím na predných aj zadných ozubených kolesách, každým prehadzovaním, silné šliapanie ho navyše namáha ťahom.

Práve namáhanie ťahom vedie postupne k predlžovaniu reťaze – čo umožňuje veľmi ľahko spoznať kedy je vhodné reťaz vymeniť. Špeciálna mierka opotrebenia reťaze (vlastne také oceľové pravítko. hovorí sa mu aj „kaliber na reťaz“) uľahčí poznanie kedy už je reťaz príliš roztiahnutá.

Použiť môžete aj klasickú šubleru, posuvku – tam nastavíte mieru 132 mm a vložíte medzi články reťaze a roztiahnete – akonáhle dosiahnete 133 mm, je potrebné reťaz vymeniť, ideálna je ale vymeniť ju ešte skôr (odporúča sa 132,6 mm). Merajte na viacerých miestach, pretiahnutie nemusí byť rovnomerné.

Nutnosť výmeny reťaze nespoznáte podľa počtu najazdených kilometrov, ale pokiaľ ide o cestné amulet bicykle a  správne mažete či jazdíte skôr za dobrého počasia, tak pokojne aj 5000 kilometrov. MTB v teréne, bahne aj piesku môže ale znamenať nutnosť výmeny aj po 1000 km.

Nutnosť výmeny reťaze poznáte aj podľa toho, že vám preskakuje na ozubenie alebo vydáva zotrvalo podivné zvuky – tu ale nezabúdajte na nutnosť reťaz premazávať. Preskakovanie pri radení môže byť tiež dobrý ukazovateľ, ale môže ísť o nutnosť nastaviť prehadzovačku alebo kabeláž. Podivné zvuky ale môžu znamenať aj to, že bude potrebné vymeniť kazetu či prevodníky – môžu tam byť už tak veľmi obrúsené zuby (ak sú do špičky, tak určite vymieňajte), že s reťazou „nespolupracujú.“.

POZNÁMKA: Opotrebovaná reťaz viac poškodzuje ozubenie a znižuje sa kvalita radenia. Prináša tiež vyššie riziko roztrhnutia reťaze niekde na ceste. Čím dlhšie budete jazdiť s opotrebovanou reťazou, tým skôr možno budete musieť vymeniť aj už príliš opotrebované ozubenie vpredu aj vzadu.

Zdroj: https://www.kolotipy.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3O9pUOt
Foto: pixabay

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Šport Tlačová správa

Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

  Lyžovanie Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Après-ski na korutánsky spôsob

Keď do Korutánska zavíta noc, prebúdza sa svet plný nezabudnuteľných zážitkov. Pod jagavou hviezdnou oblohou a za romantického svitu mesiaca môžu malí aj veľkí návštevníci zažiť chvíle, ktoré oslovia všetky zmysly a navždy sa zapíšu do ich pamäte. V nočnom tichu príroda ukazuje svoju ešte fascinujúcejšiu stránku: Hviezdy na oblohe žiaria ešte jasnejšie, sneh sa trbliece ešte tajuplnejšie a čistý, chladný vzduch ešte intenzívnejšie […]

Čítať ďalej