ONLINE MAGAZIN

Jazda na bicykli. Rady, triky a tipy pre začiatočníkov aj pokročilých

Ako spoznám, že je čas vymeniť reťaz?

Všetko čo máte na bicykli vydrží určitú dobu, ovplyvnenú hlavne tým, ako veľa na bicykli jazdíte, ako niektoré súčasti udržujete. Reťaz je jedna z veľmi namáhaných súčastí a jeho životnosť teda ovplyvní aj to ako silne šliapete, aj v akom teréne jazdíte. Opotrebováva sa sústavne tretím na predných aj zadných ozubených kolesách, každým prehadzovaním, silné šliapanie ho navyše namáha ťahom.

Práve namáhanie ťahom vedie postupne k predlžovaniu reťaze – čo umožňuje veľmi ľahko spoznať kedy je vhodné reťaz vymeniť. Špeciálna mierka opotrebenia reťaze (vlastne také oceľové pravítko. hovorí sa mu aj „kaliber na reťaz“) uľahčí poznanie kedy už je reťaz príliš roztiahnutá.

Použiť môžete aj klasickú šubleru, posuvku – tam nastavíte mieru 132 mm a vložíte medzi články reťaze a roztiahnete – akonáhle dosiahnete 133 mm, je potrebné reťaz vymeniť, ideálna je ale vymeniť ju ešte skôr (odporúča sa 132,6 mm). Merajte na viacerých miestach, pretiahnutie nemusí byť rovnomerné.

Nutnosť výmeny reťaze nespoznáte podľa počtu najazdených kilometrov, ale pokiaľ ide o cestné amulet bicykle a  správne mažete či jazdíte skôr za dobrého počasia, tak pokojne aj 5000 kilometrov. MTB v teréne, bahne aj piesku môže ale znamenať nutnosť výmeny aj po 1000 km.

Nutnosť výmeny reťaze poznáte aj podľa toho, že vám preskakuje na ozubenie alebo vydáva zotrvalo podivné zvuky – tu ale nezabúdajte na nutnosť reťaz premazávať. Preskakovanie pri radení môže byť tiež dobrý ukazovateľ, ale môže ísť o nutnosť nastaviť prehadzovačku alebo kabeláž. Podivné zvuky ale môžu znamenať aj to, že bude potrebné vymeniť kazetu či prevodníky – môžu tam byť už tak veľmi obrúsené zuby (ak sú do špičky, tak určite vymieňajte), že s reťazou „nespolupracujú.“.

POZNÁMKA: Opotrebovaná reťaz viac poškodzuje ozubenie a znižuje sa kvalita radenia. Prináša tiež vyššie riziko roztrhnutia reťaze niekde na ceste. Čím dlhšie budete jazdiť s opotrebovanou reťazou, tým skôr možno budete musieť vymeniť aj už príliš opotrebované ozubenie vpredu aj vzadu.

Zdroj: https://www.kolotipy.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3O9pUOt
Foto: pixabay

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej