ONLINE MAGAZIN

Vikingovia: Vedci preukázali domnienky o ženách bojovníčkach

Mali vikingské ženy možnosť stať sa bojovníčkami, alebo je to iba obyčajný mýtus?
V mnohých historických filmoch aj seriáloch sa nám objavujú ženské bojovníčky. Väčšina týchto seriálov si, bohužiaľ, históriu trochu prikrášľuje. Ešte pred pár rokmi by historici odsúdili aj postavu zo seriálu Vikingovia – bojovníčku Lagerthu (Katheryn Winnick). Teraz je však vďaka novým poznatkom možné uznať, že niektoré vikinské ženy skutočne mohli byť bojovníkmi.

Je známe, že vikingské ženy mali oveľa viac práv, než by sa v tom čase mohlo očakávať. Žena mohla napríklad vlastniť majetok, mať svoje poľovnícke potreby, rozviesť sa a požadovať späť svoje veno.
Čo sa týka manželstva, muž síce bol “pánom domu“, ale v skutočnosti to bola žena, kto sa o väčšinu vecí doma starala a rozhodovala. Nemyslíme iba upratovanie, pranie a varenie, ale rozhodovala napríklad aj o peniazoch. Aký majetok sa kúpi a aký sa predá, o hospodárskych zvieratách a úrode. Možno sa vám to zdá málo, ale po celý čas stredoveku, až na nejaké výnimky, sa tohto práva ženám nedostávalo.

Pri skúmaní vikingskej kultúry sa premýšľalo, či by sa v bohatej histórii vikingského vojny mohli objavovať aj silné a bojaschopné ženy. Vďaka výskumu štokholmských vedcov a ich publikácii American Journal of Anthropology to môžeme teraz aj potvrdiť.

Pomocou DNA analýz zistili, že v hrobe z 10. storočia sa nachádza ženská kostra. V hrobe spoločne s kostrou sa nachádzali rôzne zbrane, napríklad šípy, vojnový nôž, meč, sekera, kopije a dva štíty, čo napovedá, že by táto žena mohla byť aktívnou súčasťou bojov.
V hrobe tiež vedci našli pozostatky dvoch koní a hracie figúrky s doskou. Hracie figúrky naznačujú, že osoba bola znalá bojovej stratégie, a tým pádom musela mať vysoké vojenské postavenie. Je to teda prvé oficiálne genetické potvrdenie existencie ženskej vikingskej bojovníka.
Toto však nie je prvý hrob, v ktorom sa našli ženské pozostatky. Už skôr sa našli ženské a mužské pozostatky obklopené zbraňami a brnením. To však nič nedokazovalo, pretože pohreby Vikingov sú známe tým, že sa zomrelí nechávali spaľovať so svojim majetkom. Pretože Vikingovia mohli vlastniť otrokyne, mohli sa do hrobov dostať aj pozostatky týchto žien.

Našli sa aj hroby vysokopostavených a zámožných žien. Napríklad loď Oseberg, ktorá je jednou z najzachovalejších a najvybavenejších hrobiek vôbec.
Na lodi boli nájdené pozostatky dvoch žien, 13 koní, 2 psov, 2 volov, drevený povoz, 3 postele, drevená truhla a 4 drevené sane vrátane niekoľkých ďalších predmetov značiacich vysoký vplyv. Bohužiaľ tu neboli nájdené žiadne zbrane ani iné predmety, ktoré by dokazovali, že nájdené ženy boli bojovníkmi.
Všetky tieto objavy však dokazujú, že vikingská spoločnosť nebola čisto patriarchálna, ale že aj ženy tu mohli mať silný vplyv a vysoké postavenie, s veľkou pravdepodobnosťou stáli aj na čele vojnových družín severských kráľov.

Zdroj: youtube, fandimeserialum.cz, independent.co.uk/

Viac informácií na: https://bit.ly/3rbBJdT

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Náš tip Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Pádlovali sme s Jiřím Prskavcom po rieke Sázava

Koncom leta sme sa rozhodli, spolu s ďalšími kolegami novinármi, navštíviť Českú republiku. Sme milovnici vodných športov, takže voľba padla na rieku Sázavu a jej blízke okolie. Táto oblasť je z pohľadu turistiky veľmi atraktivna. A keďže väčšina  z nás má v obľube aj outdoorové športy, využili sme aj možnosť vyskúšať si, aké  to je […]

Čítať ďalej
Novinky Osobnosti Lines Tlačová správa Umenie a kultúra

Koncentrovaná provokácia: britský umelec Jake Chapman ovládol Telegraph Gallery

Čo zostane na Zemi bez ľudí? Jeden z najkontroverznejších britských umelcov súčasnosti Jake Chapman vystavuje v olomouckej Telegraph Gallery zvyšky zaniknutej civilizácie. Do Česka sa tak vracia po jedenástich rokoch, tentoraz so sólovou výstavou Flotsam & Jetsam. Takmer 50 diel, vrátane dymiaceho trabantu, sugestívnych malieb a primitívnych totemov, bude možné zhliadnuť v olomouckej Telegraph Gallery […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda Radíme Vám

Predstavujeme turistickú oblasť Znojemsko a Podyjí

Juhomoravská turistická oblasť Znojemsko a Podyjí kopíruje územie celého Znojemského okresu. Jeho južná hranica je zároveň štátnou hranicou s Rakúskom, ktorá v dobách minulého režimu patrila k najprísnejšie stráženým a uzavretým za tzv. železnou oponou. Aj preto sa práve tu dochovala civilizáciou neponičená príroda – tá najvzácnejšia pozdĺž rieky Dyje bola roku 1991 vyhlásená za […]

Čítať ďalej