ONLINE MAGAZIN

Tatranskí šerpovia – nenahraditeľní nosiči v Tatrách

Je to neuveriteľné. Muži s ťažkým ruksakom na chrbte na strmých chodníkoch vedúcich k tatranským chatám ľahkým krokom predbiehajú upotených turistov. Turistky potom stačia obdariť úsmevom aj  šteklivým vtipom.
Takto nejako som pred rokmi som spoznala Viktora Beránka, jedného z rekordmanov medzi tatranskými nosičmi, niekoľkonásobného víťaza slávnej „Sherpa rallye“.

60 kíl unesú ako nič

Viktor ma vtedy samozrejme predbehol, a než som vyfuněla na Chatu pod Rysmi, už sa tam otáčal v kuchyni. Tých niekoľko desiatok kilogramov zásob, ktoré vyniesol od Popradského plesa, na ňom rozhodne poznať nebolo. Dnes už takmer legendárny chatár, ktorý kedysi do milovaných Tatier utiekol z Prahy, vynášky zrejme k životu potrebuje. Rovnako ako fantastické výhľady z najvyššie položenej chaty na Slovensku (2 250 m n.m.), dobrú náladu a srandu. Tá sprevádza nosičskú súťaž „Sherpa rallye“ rovnako verne ako recesia a mimoriadne športové výkony. Ostatne, práve Viktor Beránek bol iniciátorom vôbec prvého ročníka, ktorý sa konal 11. októbra 1985 na trase Popradské pleso – Chata pod Rysmi. Trať dlhú 4 km s prevýšením 756 metrov najrýchlejšie zdolal sám organizátor, a to v čase 1 hodina a 31 minút, čo je oveľa kratšia doba, než akú uvádzajú turistické rozcestníky. Súťažiaci, ktorí sa väčšinou regrutovali z nosičov z ostatných tatranských chát, niesli na chrbte 60 kg!

 

Po niekoľkých rokoch sa do čoraz populárnejšie súťaže zapojili aj ženy. V súťažnej disciplíne zvanej „Lady rallye“ je hmotnosť vynášky stanovená na 20 kg. Hodnotí sa ale aj „umelecký dojem“ pretekárok – ak idú „hore bez“, majú priazeň publika a body navyše zaistené. Medzi povolený doping patrí napríklad balóniky na nadľahčovanie nákladu …
„Sherpa rallye“ sa koná každoročne, zakaždým na inej trati – okrem vysokotatranských chát sa organizuje aj v Nízkych Tatrách, jeden ročník prebehol v Taliansku.

Nosičská stovka

Čiže Memoriál Juraja Petranského: tak sa nazýva ešte tvrdší variant závodu, v ktorom vysokohorskí nosiči merajú svoje sily. Ako názov napovedá, na chrbte nesú rovných 100 kilogramov. Tohtoročný ročník bol už dvadsiaty v poradí a šiel sa z Hrebienka na Zamkovského chatu. Aj keď by možno bolo presnejšie napísať bežal – trať dlhú 2,7 km a s prevýšením 190 metrov zdolal ako prvý nosič z Téryho chaty –  Martin Maličký v čase 39 minút a 46 sekúnd.

„Nosičská stovka“ je vlastne spomienkou na Juraja Petranského, ktorý ako mnoho iných mladých mužov zo všetkých kútov Slovenska i Česka podľahol čaru  Vysokých Tatier a živil sa zásobovaním tunajších chat. Bolo mu necelých 27 rokov, keď ho pri vynáške na Téryho chatu v marci 2000 v Malej Studenej doline zabila lavína.

Niekedy to ani žiadna sranda nie je

Vysoké Tatry sú spolu s tými Nízkymi možná jediným pohorím v Európe, kde sa nosičská tradícia stále udržuje. Na tunajšie chaty sa nosia nielen potraviny a pitie, ale aj veci, ktoré sú zdanlivo zbytočné – tak si napríklad Viktor Beránek vyniesol na Chatu pod Rysmi bicykel, aby ho tu mohol za 20 centov prenajímať. Pamätám si, že počas jednej snehovej fujavice sme na chate nafúkli gumový bazénik s palmami. „Urobíme si Hawai,“ smial sa vtedy Viktor.

Čím dlhšie som potom na chatu jazdila, tým jasnejšie mi bolo, že tejto srandy a odľahčenie je vo vysokých horách potrebné snáď viac ako soli, ktoré má každý na koži dosť. Nielen preto, že je tu smrť možné stretnúť častejšie než kde inde. Ani nosičský chleba nie je zadarmo. Okrem vynášiek, na ktoré sa vlastne chlapi teší, je  to o  nekonečnej práci na chate. Denno denné varenie čaju, šúpanie zemiakov a upratovanie záchodu, to je večná rutina. Odmenou sú potom večerné mraky pod nohami a jasná obloha nad hlavou.

Ak máte chuť vyskúšať, aké to je sa škriabať hore s nákladom, máte možnosť. Na Popradskom plese bývajú pripravené „drobné“ náklady, ako je uhlie či kartóny s pitím, ktoré môžete na vlastných chrbtoch dopraviť na Chatu pod Rysmi. Zoberte si zopár tričiek, ktore prepotite už pio pás desiatkach metrov, samozrejme nesmie chýbať spoľahlivá turistická obuv. Odmenou vám bude nielen dobrý pocit, ale aj čaj.

 

Zdroj: https://www.travelmag.cz/

Viacej informácií tu: https://bit.ly/3uS9SQE

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej