ONLINE MAGAZIN

Tatranskí šerpovia – nenahraditeľní nosiči v Tatrách

Je to neuveriteľné. Muži s ťažkým ruksakom na chrbte na strmých chodníkoch vedúcich k tatranským chatám ľahkým krokom predbiehajú upotených turistov. Turistky potom stačia obdariť úsmevom aj  šteklivým vtipom.
Takto nejako som pred rokmi som spoznala Viktora Beránka, jedného z rekordmanov medzi tatranskými nosičmi, niekoľkonásobného víťaza slávnej „Sherpa rallye“.

60 kíl unesú ako nič

Viktor ma vtedy samozrejme predbehol, a než som vyfuněla na Chatu pod Rysmi, už sa tam otáčal v kuchyni. Tých niekoľko desiatok kilogramov zásob, ktoré vyniesol od Popradského plesa, na ňom rozhodne poznať nebolo. Dnes už takmer legendárny chatár, ktorý kedysi do milovaných Tatier utiekol z Prahy, vynášky zrejme k životu potrebuje. Rovnako ako fantastické výhľady z najvyššie položenej chaty na Slovensku (2 250 m n.m.), dobrú náladu a srandu. Tá sprevádza nosičskú súťaž „Sherpa rallye“ rovnako verne ako recesia a mimoriadne športové výkony. Ostatne, práve Viktor Beránek bol iniciátorom vôbec prvého ročníka, ktorý sa konal 11. októbra 1985 na trase Popradské pleso – Chata pod Rysmi. Trať dlhú 4 km s prevýšením 756 metrov najrýchlejšie zdolal sám organizátor, a to v čase 1 hodina a 31 minút, čo je oveľa kratšia doba, než akú uvádzajú turistické rozcestníky. Súťažiaci, ktorí sa väčšinou regrutovali z nosičov z ostatných tatranských chát, niesli na chrbte 60 kg!

 

Po niekoľkých rokoch sa do čoraz populárnejšie súťaže zapojili aj ženy. V súťažnej disciplíne zvanej „Lady rallye“ je hmotnosť vynášky stanovená na 20 kg. Hodnotí sa ale aj „umelecký dojem“ pretekárok – ak idú „hore bez“, majú priazeň publika a body navyše zaistené. Medzi povolený doping patrí napríklad balóniky na nadľahčovanie nákladu …
„Sherpa rallye“ sa koná každoročne, zakaždým na inej trati – okrem vysokotatranských chát sa organizuje aj v Nízkych Tatrách, jeden ročník prebehol v Taliansku.

Nosičská stovka

Čiže Memoriál Juraja Petranského: tak sa nazýva ešte tvrdší variant závodu, v ktorom vysokohorskí nosiči merajú svoje sily. Ako názov napovedá, na chrbte nesú rovných 100 kilogramov. Tohtoročný ročník bol už dvadsiaty v poradí a šiel sa z Hrebienka na Zamkovského chatu. Aj keď by možno bolo presnejšie napísať bežal – trať dlhú 2,7 km a s prevýšením 190 metrov zdolal ako prvý nosič z Téryho chaty –  Martin Maličký v čase 39 minút a 46 sekúnd.

„Nosičská stovka“ je vlastne spomienkou na Juraja Petranského, ktorý ako mnoho iných mladých mužov zo všetkých kútov Slovenska i Česka podľahol čaru  Vysokých Tatier a živil sa zásobovaním tunajších chat. Bolo mu necelých 27 rokov, keď ho pri vynáške na Téryho chatu v marci 2000 v Malej Studenej doline zabila lavína.

Niekedy to ani žiadna sranda nie je

Vysoké Tatry sú spolu s tými Nízkymi možná jediným pohorím v Európe, kde sa nosičská tradícia stále udržuje. Na tunajšie chaty sa nosia nielen potraviny a pitie, ale aj veci, ktoré sú zdanlivo zbytočné – tak si napríklad Viktor Beránek vyniesol na Chatu pod Rysmi bicykel, aby ho tu mohol za 20 centov prenajímať. Pamätám si, že počas jednej snehovej fujavice sme na chate nafúkli gumový bazénik s palmami. „Urobíme si Hawai,“ smial sa vtedy Viktor.

Čím dlhšie som potom na chatu jazdila, tým jasnejšie mi bolo, že tejto srandy a odľahčenie je vo vysokých horách potrebné snáď viac ako soli, ktoré má každý na koži dosť. Nielen preto, že je tu smrť možné stretnúť častejšie než kde inde. Ani nosičský chleba nie je zadarmo. Okrem vynášiek, na ktoré sa vlastne chlapi teší, je  to o  nekonečnej práci na chate. Denno denné varenie čaju, šúpanie zemiakov a upratovanie záchodu, to je večná rutina. Odmenou sú potom večerné mraky pod nohami a jasná obloha nad hlavou.

Ak máte chuť vyskúšať, aké to je sa škriabať hore s nákladom, máte možnosť. Na Popradskom plese bývajú pripravené „drobné“ náklady, ako je uhlie či kartóny s pitím, ktoré môžete na vlastných chrbtoch dopraviť na Chatu pod Rysmi. Zoberte si zopár tričiek, ktore prepotite už pio pás desiatkach metrov, samozrejme nesmie chýbať spoľahlivá turistická obuv. Odmenou vám bude nielen dobrý pocit, ale aj čaj.

 

Zdroj: https://www.travelmag.cz/

Viacej informácií tu: https://bit.ly/3uS9SQE

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia outdoor

Objavujte krásy Dolného Rakúska na jeseň

Lány dozrievajúceho viniča, sladučké strapce hrozna, vôňa babieho leta, marhúľ, vína… Také je Dolné Rakúsko na jeseň. Požičajte si bicykel a vybehnite obdivovať prírodu, užite si prechádzky pri Dunaji či v lužných lesoch, dobré jedlo v „Heuriger“ alebo zájdite na prehliadku viníc a vínnych pivníc. A určite nevynechajte ani vinobranie a jesenné festivaly. Región hrozna a vína Dolné […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Bulharsko: prečo je z roka na rok populárnejšie ?

Bulharsko sa začína stávať hitom medzi lacnými dovolenkamia  nie je sa čomu diviť. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo pre nás Chorvátsko synonymom lacných zájazdov k moru, ale tie časy sú už dávno pominuli. Chorvátsko má veľmi dobre zabehnutý turizmus, ceny sa vďaka tomu len zvyšujú. Naopak Bulharsko bolo ešte pred pár rokmi turisticky takmer neobjavené, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Radíme Vám Technika Technológie

Canon rozširuje rad instantných fotoaparátov o nový model 2-v-1 – Canon Zoemini S2

Spája zábavné fotenie, inovatívne možnosti úpravy fotografií a okamžitú tlač Spoločnosť Canon Europe dnes predstavila Canon Zoemini S2 – najnovší prírastok do rodiny instantných fotoaparátov pre tých, ktorí chcú fotografovať, upravovať a tlačiť snímky nech sú kdekoľvek. Nový inovatívny fotoaparát s tlačiarňou nadväzuje na svojho predchodcu Canon Zoemini S. Umožňuje pridávať okraje a upravovať snímky […]

Čítať ďalej