Na náučnom chodníku v rekreačnej oblasti Tále pribudli nové náučné prvky, ktoré obohatili zrekonštruovaný chodník. Jednotlivé lesné prvky priblížia všetkým turistom aké zvieratá či dreviny môžu v lesoch Nízkych Tatier vidieť a počuť.
Zrekonštruovaný chodník je jedinou spojnicou pre peších turistov medzi lyžiarskym strediskom Tále a ubytovacími zariadeniami Hotel Partizán a hotel Stupka, Golf, či stravovacími zariadeniami a jedinej vodnej nádrži v danej lokalite. Do jeho rekonštrukcie sa pustili v roku 2017 oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE v spolupráci so svojim členmi.
,,Chýbajúca infraštruktúra v našej najnavštevovanejšie turistickej oblasti a zároveň chránenom území národného parku Nízke Tatry nám ukázala smer, ktorým by sme ju chceli dobudovať a síce formou spevnených náučných chodníkov, ktoré nebudú prírode škodiť, ale naopak turistov budú smerovať na jeden chodník, kde si budú môcť vychutnať nízkotatranskú prírodu bez rušivých elementov, motorových vozidiel a taktiež niečo nové sa naučiť“ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.
Na chodníku sa nachádza niekoľko náučných tabúľ, lavičkové sympózium a interaktívne lesné prvky. Pomocou aplikácie „Lesní svet“ si všetci turisti prechádzajúci náučným chodníkom budú môcť nachytať „Hlasy lesa“. O ulovenom zvierati jednoducho pomocou QR kódu návštevníci zistia základné informácie a reálne si môžu vypočuť aj jeho hlas. Ďalším náučným prvkom je „Edukačný dendrofón“, na ktorom môžu vyskúšať ako znejú jednotlivé typy drevín a dozvedia sa tiež ktorý tip kôry, lístia a plody majú jednotlivé dreviny. Tretím náučným prvkom je „Tripexeso“, ktoré zábavnou formou pexesa ukáže ako vyzerá plod, list a strom.
Poslednou atrakciou na náučnom chodníku je replika v životnej veľkosti medveďa hnedého a malého medvieďata. „Pri každom zábavnom prvku si turisti môžu posedieť aj na lavičkách a užiť si jedinečný výhľad na lyžiarske stredisko, majstrovský golfový areál či tichú prírodu Nízkych Tatier a v pokoji si vychutnať vôňu a zvuky lesa.“ dodala Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.
Tento projekt bol spolufinancovaný Banskobystrickým samosprávnym krajom.