Navštívte miesta, ktoré vám ponúkajú dokonalé prepojenie českých tradícií a vďaka ktorým zažijete očarujúce okamihy. Nechajte svoje zmysly podľahnúť krásam, chutiam, vôňam, podmanivým tónom a dokonalosti ľudskej zručnosti, ktoré tvoria neopakovateľné čaro českých regiónov.
Severní Čechy – sklárna_
FOTO Marek Musil
Sever Čiech je od pradávna spojený s jemným umením sklárskych majstrov. Málokto ale vie, že sklo dalo regiónu nielen zvuk, ale aj meno. Aspoň na Jablonecku, kde sa v 17. storočí výroba skla začala prejavovať aj v názvoch okolitých obcí. Na mape tak môžete prechádzať prstom cez Sklenařice alebo Sklenné atď.
Počuli ste niekedy napríklad o zvonivom zvuku lesného skla? Tajomstvo jedinečných tónov, toľko odlišných od tých, ktorými znie normálne sklo, sa ukrýva hlboko v lesoch Jablonecka, Novoborska a Kamenickošenovska. Vďaka prímesiam železa bolo sklo zafarbené do zelena a často obsahovalo charakteristické bublinky, nerovnosti aj iné kazy. Akonáhle ste do pohárov zo zeleného skla naliali víno a priťukli si, počuli ste jedinečný, sýty, zvonivý tón. Karafy boli dokonca vyrábané tak, aby pri nalievaní vydávali zvláštne klokotavé zvuky. Vďaka oživenej tradícii severočeskych sklárov si môžete tento nezabudnuteľný zvuk užívať pri posedení s vašimi najbližšími aj dnes.
FOTO Digital Circus a Marek Musil
Pozoruhodný je aj príbeh tradičných lustrov s krištáľovými príveskami. Ich sláva sa začala šíriť z Kamenického Šenova už v 18. storočí, kedy nimi boli vyzdobené kráľovské paláce po celej Európe na čele s úchvatným zámkom vo Versailles. V klasických i netradičných prevedeniach sú dnes pýchou svetových stánkov kultúry. Napadlo by vás, že tóny talianskych árií v milánskej La Scale sa odrážajú práve od českého lustra?
Kde sklárske tradície žijú a môžete sa s nimi zoznámiť?
Prezrite si tradičné obydlia sklárov a expozície venované histórii sklárskych osád Jizerských hôr. Sklárska osada Jizerka, pomenovaná po riečke Jizerke, je v súčasnosti útulnou osadou so stopami pôvodných obyvateľov a sklárov v prekrásnej krajine Jizerských hôr. V októbri si nenechajte ujsť tradičné Anenské sklárske slávnosti na Jizerke, ktoré ponúkajú ukážky sklárskych i tradičných remesiel, predaj výrobkov a bohatý kultúrny program.
V miestnom Múzeu Jizerských hôr spoznáte dejiny sklárskej výroby, jej tradície i súčasnosť.
Spoznajte viac na www.tradicemasmysl.cz a presvedčte sa, že príslovie zlaté české ručičky platí na severe Čiech dvojnásobne. Uvidíte, že umenie a jedinečnosť práce predkov žijú vďaka zapáleným sklárskym majstrom ďalej.
Vychutnávajte si české tradície všetkými zmyslami v Česku, krajine príbehov.