ONLINE MAGAZIN

TEST: Ako premeniť iPhone na hernú konzolu

PowerShell spoločnosti Logitech premení v okamihu váš iPhone 5/5s alebo iPod touch (5. generácie) so systémom iOS 7 na mobilnú hernú konzolu. Stačí vložiť kompatibilný iPhone alebo iPod touch do ovládača rovnako, ako ho vkladáte do štandardného ochranného puzdra a vznikne unikátna mobilná herná konzola. Získate tak množstvo funkcií navyše, vrátane plnohodnotného ochranného puzdra a takmer dvojnásobnej výdrže batérie, pretože Powershell má internú batériu, ktorá dobíja váš iPhone/iPod.

Toto riešenie je na prvý pohľad veľmi lákavé, lenže to má to niekoľko háčikov. V prvom rade je to použitie iba s novšími iPhone/iPod, nakoľko má kolíska Lightning konektor. To samo o sebe znemožňuje použitie iPhone staršej generácie, aj keď (čisto teoreticky) by sa do obalu dali „narvať“. Idea je zrejmá. S dotykovým displejom sa síce na mobile dá hrať, ale gamerom chýbajú ovládacie prvky, ktoré sa používajú v hrách. Obrazovka má tiež svoje obmedzenia a tak je možné používať len niekoľko základných tlačidiel, čo pre mnohé hry nepostačuje, resp. je to vhodné ovládanie len pre istý typ „mobilných“ hier. Pre plnohodnotné herné vyžitie skrátka bolo nutné siahnuť po konzole.

Powershell pridáva iPhone dva triggery, ktoré sa ovládajú ukazovákmi, štyri herné tlačidlá (X,Y, A,B – podobne ako majú herné gamepady), tlačidlo PAUSE a ovládací kríž (d-pad). Aby sa však zachoval kompaktný rozmer je všetko akosi „menšie“ a aj herné tlačidlá sú bližšie pri sebe, takže si treba trošku zvyknúť. Na plnohodnotný gaming je to ale dosť málo. D-pad nenahradí analógovú páčku a dobre viete, že pre veľké hry treba páčky až dve – jednu pre pohyb a druhú pre zameriavanie pri streľbe. Dá sa však stále využívať dotyková obrazovka iPhone a keďže sú ukazováky voľné, napr. na streľbu a granáty, zahráte sa dosť podobne ako na konzole – iPhone ten výkon má. Rovnako tak funguje aj akcelerometer, vďaka čomu môžete naklápaním iPhonu meniť smer v hre.

Váš maličký, štíhly iPhone sa razom zväčší, čo tiež nebude vyhovovať každému. Kolíska má solídne prevedenie a je naozaj veľmi kvalitne spracovaná. Jej tvar je prispôsobený maximálnemu komfortu počas hrania a tak tenučký iPhone razom naberie na objeme. Powershell váži 120 g, čo samo o sebe nie je veľa, ale… iPhone 5s váži 112g, takže spolu je to dvojnásobná hmotnosť ako samostatný telefón. Toto sú veci, ktoré bežný človek zvyknutý na iPhone môže vnímať ako negatívum, avšak treba si uvedomiť, že v tomto prípade by sa patrilo uvedomiť si napr. aká veľká je PS Vita! Jej rozmery sú veľmi podobné (Vita 182×84×19 mm vs Powershell 200×63×21 mm) a hmotnosť je o kúsok vyššia ako pri Powershell s vloženým iPhone 5s (Vita vo verzii 3G váži 279g a vo verzii bez 3G 260g, čo je stále takmer o 30 g viac).

Pridaním herných ovládačov navyše neprichádzate o prístup k základným prvkom telefónu, akými sú zapínanie a vypínanie, reproduktory, slúchadlá (konektor je vyvedený pomocou špeciálnej redukcie), ovládanie hlasitosti alebo objektív kamery. PowerShell sa pohodlne vojde do vrecka alebo malej tašky a umožní tak prístup k hrám, nech už sa vyberiete kamkoľvek.

Pri hraní sa viac vybíjajú baterky, nakoľko je nutný väčší výkon než pri sledovaní filmov, počúvaní hudby alebo telefonovaní. Práve preto má Powershell integrovanú vlastnú batériu dobíjateľnú cez microUSB – mimochodom KONEČNE spôsob ako nabíjať aj iPhone cez klasické microUSB nabíjačky. Batéria má kapacitu 1500 mAh, čo znamená takmer zdvojnásobenie batérie. V tejto kombinácii poľahky prekonáva výdržou aj PS Vitu. Vec, ktorá naozaj zamrzí, je stále relatívne slabá podpora zo strany vývojárov. Hier, ktoré by priamo podporovali herné puzdro je stále žalostne málo. Na stránkach Logitech je zoznam asi 30-40 titulov a vieme o ďalších asi 40, ktoré fungujú, ale… Apple do systému iOS 7 integroval priamu podporu pre Powershell a podobné herné ovládače, no herní vývojári ju akosi stále moc nevyužívajú. Pritom často stačí len „zapnúť“ ju príkazom v aplikácii, pretože je to funkcia systému iOS.

Medzi testovanými titulmi sme našli zopár hier, ktoré nás vďaka Powershell začali neskutočne baviť. Veľmi dobre sa s ním hrajú rôzne pretekárske hry. Ideálnym sa ukázal aj pri hraní arkádoviek a rôznych skákačiek. Tam je proste ideálne používať nejaký krížový ovládač a zopár doplnkových tlačidiel. Naopak slabšou stránkou sú FPS strieľačky a športové hry ako futbal, hokej a pod. Tam sa už skrátka žiadajú extra analógové páčky a nie len krížový smerový ovládač.

Mushroom_15

Na trhu je niekoľko podobných ovládačov pre nový iOS. Logitech Powershell bol prvým, zatiaľ je pravdepodobne jediným na našom trhu a podľa dostupných rozhodne patrí k tým lepším. Žiaľ nie každému sadne na 100% a preto naň nájdete na internete aj niekoľko dosť negatívnych recenzií. Závisí od toho, kto sa naň díval. Tradiční Applisti väčšinou vidia ako problém rozmery, ale tí asi nepoznajú vreckové konzoly. Pre gamera je to o niečom inom – balenie 2 v 1 – mobil aj konzola a najlepšie je, že hranie vám neovplyvňuje spotrebu batérií, pretože tá sa pri používaní dobíja. Od kúpy Powershellu odrádza snáď len vyššia cena, no s ohľadom na možnosti a kvalitu prevedenia je pre nás cena akceptovateľná. Predsa len je to obal na iPhone, nabíjateľná energetická banka a ešte aj šikovný gamingový ovládač s vynikajúcou ergonómiou, takže netreba nosiť so sebou na cesty konzolu a mobil, ale iba mobil v Powershell. Škoda len, že herní vývojári ešte nevedia naplno využiť jeho potenciál.

Mohlo by vás zaujímať:

Technika

Nositeľná kamera Axis W120 prináša funkciu živého streamovania

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh novú kameru nositeľnú na tele AXIS W120. Kamera nájde svoje využitie primárne v bezpečnostnom sektore a má zabudované LTE/4G, Wi-Fi a Bluetooth moduly, ktoré umožňujú priame streamovanie cez AXIS Body Worn Live službu. Svojim používateľom tak dáva pocit, že v tom nie sú sami. Vďaka video streamu na vyžiadanie a sledovaniu […]

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip Umenie a kultúra

Ríša snov Mira Žbirku zaujala filmárov

Videoklip k skladbe Mira Žbirku – Ríša snov je už piatym klipom a singlom z oceňovaného albumu Posledné veci. Skladbu z albumu, ktorý získal  štyri ceny Anděl, Cenu SOZA za najpredávanejší album a mnoho ďalších cien a ktorú nahrali David Žbirka a Oliver Torr, si do seriálu ADIKTS vybral režisér Adam Sedlák, držiteľ Českého leva za film […]

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip

Ako dopadli najznámejší mafiánski bossovia a gangstri?

V televíznych seriáloch a dokumentoch o skutočných zločinoch žiari len málo mien tak jasne ako meno Colina McLarena. McLaren, bývalý detektív s vášňou pre odhaľovanie tajomstiev zločineckého podsvetia, preniesol svoje odborné znalosti na televíznu obrazovku v strhujúcom dokumentárnom seriáli Vrahovia mafie s Colinom McLarenom. Túto sériu prinesie televízna stanica Viasat Explore už 22. novembra o 21:00. V rámci […]

Čítať ďalej