ONLINE MAGAZIN

Výstava Muži a ženy v baníctve

Fotografické putovanie za našou spoločnou kultúrnou identitou

 

S potešením vám predstavujeme  putovnú výstavu historických fotografií, ktorú organizuje Federácia európskych banských ciest svätej Barbory, MINES.B, ktorej členom sa 21. decembra 2023 stalo aj občianske združenie Banský Región – Terra Montanae, ktoré sa stará o Barborskú cestu.

 

Cieľom výstavy je vyrozprávať príbehy mužov, žien a detí, ktorí pracovali v baniach. Našou snahou je uchovať a pripomenúť si spomienku na týchto ľudí, ktorí významne prispeli k histórii a rozvoju európskych baníckych komunít.

Výstava, Banská Bystrica, Cikkerova Sieň

Je fascinujúce sledovať, ako jednotlivé národy, napriek svojmu odlišnému pôvodu, zdieľajú spoločnú kultúrnu identitu. Jej odhalenie sa snažia zdôrazniť a pripomenúť vybrané fotografie. Prostredníctvom nich je možné sledovať mužov a ženy, ktorí prežívali rovnaký zápas, rovnakú prácu a rovnakú úctu k svätej Barbore, univerzálnej patrónke baníkov.

Aj vďaka odhodlaniu a vytrvalosti týchto ľudí sú dnes mnohé z ľudských práv a pracovných podmienok hmatateľnou realitou a zlepšujú životné podmienky nielen baníkov, ale všetkých pracujúcich. Táto výstava chce pripomenúť aj ženy a deti v baniach, nakoľko aj ony zohrali zásadnú úlohu a významne prispeli k ich fungovaniu.

Federácia európskych banských ciest svätej Barbory je odhodlaná zveľaďovať bohaté banícke dedičstvo prostredníctvom udržateľných foriem cestovného ruchu, a tiež zachovávať a zvečňovať spomienky na to, čím sme boli a ako banícka minulosť pomáhala definovať identitu a kultúru našich komunít.

Členmi MINES.B sú:

Comarca Andorra, Sierra de Arcos, Španielsko

Fondazione Cammino Minerario di Santa Barbara, Taliansko

Le Bois du Cazier, Belgicko

Les Sentiers de Grande Randonnée – GR412, Belgicko

Idrija Mercury Heritage Management Centre, Slovinsko

Mission Bassin Minier, Francúzsko

Banský Región – Terra Montanae – Barborská cesta, Slovenská republika

Výstava je putovná, jej cesta odštartovala 25. 4. 2024 v Cikkerovej sieni na Radnici v Banskej Bystrici, na medzinárodnej konferencii INCULTUM Banícke poklady stredného Slovenska, následne bude putovať po trase Barborskej cesty cez Zvolen (7. – 16. 5 . 2024, Krajská knižnica Ľudovíta Štúra), v Banskej Štiavnici v Galérii Jozefa Kollára na Námestí sv. Trojice 8 od 17.05. 2024 a v Kremnici (30. 5. – 12. 6. 2024, Mestský úrad). Následne sa výstava presúva do Slovinska – do Idrie, potom do Španielska, Francúzska, Belgicka. Svoju púť ukončí na talianskej Sardínii koncom roku 2024.

Pri organizovaní výstavy na Slovensku spolupracujeme s OOCR Stredné Slovensko, OOCR región Banská Štiavnica, mestom Banská Bystrica, mestom Zvolen, mestom Kremnica a  mestom Banská Štiavnica.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Osobnosti Lines Tlačová správa

Cestovateľské návyky Slovákov sa za dve dekády výrazne zmenili

TUI ReiseCenter Slovensko oslavuje 20 rokov svojej existencie TUI ReiseCenter Slovensko sa za 20rokov svojej existencie stala vďaka vysokej spokojnosti zákazníkov poprednou cestovnou kanceláriou v republike. Na Slovensku si každoročne rezervujú zájazdy s TUI tisícky zákazníkov, ktorí sa v rámci osláv 20. výročia TUI na Slovensku môžu tešiť počas celého jubilejného roka na množstvo súťaží. […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám Tlačová správa

Chorvátsko – more zábavy pre malých aj veľkých

Chorvátsko je krajina plná vzrušenia a dobrodružstva aj pre tých najmenších. Je síce najznámejšie svojim prekrásnym morom, no nie je len o hradoch z piesku a plážových radovánkach. Zábava je tu všade, kam sa pozriete: predstavte si, že ste na Divokom západe, kde sa hráte na kovbojov a indiánov na miestach, kde sa natáčali vinetuovky, […]

Čítať ďalej
Tlačová správa

Raňajky s príchuťou Jadranu

Chorvátske turistické združenie a cestovná kancelária Satur predstavili najnovšie trendy pre dovolenkárov v roku 2024 V priestoroch terminálu všeobecného letectva bratislavského letiska sa dnes uskutočnila tlačová konferencia pre novinárov organizovaná cestovnou kanceláriou Satur v spolupráci s Chorvátskym turistickým združením a letiskom M. R. Štefánika v Bratislave. Táto udalosť bola zameraná na prezentáciu Slovákmi obľúbenej dovolenkovej […]

Čítať ďalej